Hüseyin Mercan 01.06.2016

İktisat Bölümü 2013 Eğitim Öğretim Yılı Girişimci Mezunumuz Hüseyin MERCAN ile keyif alarak okuyacağınıza inandığımız samimi bir röportaj sizleri bekliyor!!!   Hüseyin MERCAN kimdir?

1990 yılında Kayseri’de doğdum. Liseyi, Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesi’nde okudum. 2008 yılında liseden mezun olduktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde İktisat bölümünde eğitim öğretim hayatıma devam ettim. 2013 yılında ise üniversiteden mezun oldum.

TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

TOBB ETÜ’de geçirdiğim yaklaşık 5 yıl süren öğrenim dönemim bana sosyal hayat ve iktisat bilgisi açısından birçok şey kattı. Öncelikle benim gibi Ankara dışından ve nispeten daha küçük kentlerden gelen öğrencilerin kendini ifade edebilme, özgüven ve sosyal kişilik tesisi açısından en önemli katkıyı üniversitenin bize sunduğu sosyal ortam sağladığını düşünüyorum. Biz 4 kardeşiz, en büyüğümüz İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde eğitim hayatını tamamladı. Benden küçük olan kız kardeşim ise hem benim hem de ablamın üniversite hayatımızı gözlemledikten sonra, TOBB ETÜ’yü tercih etti. Şu anda TOBB ETÜ Psikoloji Bölümü 3 üncü sınıf öğrencisi olarak eğitimini sürdürüyor. Ayrıca benim için TOBB ETÜ’nün hayatımda en iz bırakan yönü biricik eşim Merve ile TOBB ETÜ sıralarında tanışmamız oldu. Bu özelliğinden dolayı TOBB ETÜ’nün hayatımdaki manevi değeri çok büyük.  

TOBB ETÜ’yü TOBB ETÜ yapan unsurların başında gelen ortak eğitim programı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

TOBB ETÜ ortak eğitim programı sayesinde okulda öğrendiğim teorik bilgileri, gerçek hayatta deneyimleme şansı elde ettim. Özellikle ikinci ortak eğitim dönemimde ZORLU USA / New York’ta çalıştım. Benim için gerçekten inanılmaz bir deneyim oldu. Şu anda yaptığım meslek olan ev tekstili ve perde konusunda ZORLU USA’de yaptığım ortak eğitim kendi işimin küresel yönlerini görmeme vesile oldu. Üniversite’yi bitirdikten sonra yaptığım birçok iş girişiminde söz konusu durum beni daha da cesaretlendirdi ve özgüvenimi arttırdı.  

TOBB ETÜ’ de eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinizi geliştirmek için neler yaptınız?

TOBB ETÜ ‘de eğitimimi tamamladıktan sonra ev tekstili distribütörlüğü yapan aile şirketimde çalışmaya başladım. Yukarıda da belirttiğim gibi, aldığım eğitimden ve ortak eğitim deneyimlerimden de cesaret alarak ilk 1 yıl içinde ev tekstili ithalatı ve ihracatı konularında girişimlerde bulundum. Dünyanın birçok ülkesinde (Çin, Almanya, İtalya vb.) fuarlara katıldım ve halen ayda bir defa yurt dışı ziyaretlerimin devam ettiğini söyleyebilirim. 2014 yılının Ekim ayında şu anda yönetim kurulu üyeliğini yapmış olduğum Nar Brode Sanayi ve Ticaret A.Ş ‘nin kurulmasına önayak oldum.  

Nar Brode Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin iş alanlarına dair bilgileri bizimle paylaşır mısınız?

Nar Brode, 2014 yılının Ekim ayında Bursa’da kuruldu. Tül perde üretimi yaparak piyasadaki faaliyetlerini devam ettirmektedir. Nar markası ile iç pazara tül perde arzı yapmanın yanı sıra, Türkiye’nin bilinen birçok perde markasına da tedarik sağlayıp koleksiyon hazırlamaktayız. Bunların yanında ayrıca Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesine ihracat gerçekleştirmekteyiz. İran’ın ihracat yaptığımız en büyük pazarlarımızdan bir tanesi olduğunu vurgulamadan geçmek istemem. Özetle firmamızın 30 yıllık aileden süre gelen ticari bilgi, deneyim ve donanımını, sanayi yatırımı yaparak üretimle perçinledik diye bilirim. Bu da beraberinde iç pazarda en önemli aktörlerden bir tanesi olmamızı ve dış ticaret hacmimizi oldukça genişletmemizi sağladı. Bugün bünyemizde 200 den fazla kişiyi istihdam ediyoruz. Kayserili aileler belki ticaret yönleriyle ön plana çıkmışlar ama artık dünya ile birlikte değişti bu durum da değişti. Kendimizi ne kadar geliştirir ve hepsinden önemlisi sektör tecrübemizle ne kadar fark yaratırsak, bu pastadan o oranda fazla pay alırız. Ben de başta belirttiğim gibi gerek sosyal, gerek iktisadi açıdan TOBB ETÜ yıllarımda kendimi elimden geldiğince geliştirmeye gayret ettim. Şimdi de gerçek hayatta bunun meyvelerini topluyorum.  

Sosyal yaşantısında Hüseyin MERCAN kimdir?

Şu anda işim gereği Kayseri – Ankara – Bursa arasında mekik dokuyorum. Bu yorucu temponun zaman zaman beni zorlamış olmasa da yaptığım işten aldığım keyif ve yorgunluğun beni bir sonraki işimde daha da kamçıladığını söyleyebilirim. Tabi bunun yanında sık sık yurt dışı gezilerim oluyor. 2015 yılının Eylül ayında biricik eşim Merve ile evlendik. Başta da bahsettiğim gibi kendisi ile TOBB ETÜ sıralarında tanıştık ve neredeyse arkadaşlarımızın hepsinin ortak olduğunu söyleyebilirim. Ankara’da bulunduğum zaman dilimi içerisinde TOBB ETÜ’den birlikte mezun olduğumuz arkadaşlarımızla görüşüp keyifli vakit geçiriyoruz. Bunun haricinde eşim ve ben kış aylarında hafta sonları bir Kayserili olarak kayak yaparak vaktimizi değerlendiriyoruz.  

TOBB ETÜ MED ile ilgili neler söylemek istersiniz? Bizlerden beklentileriniz nelerdir?

Fırsat buldukça eşimle birlikte ETÜ MED’in organizasyonlarına katılım sağlıyoruz. 23-24 Mayıs tarihlerinde Üniversite ve Mezunlar Derneği iş birliği ile yapılan TOBB ETÜ Kariyer ve Ortak Eğitim Günleri’16 etkinliğinize katılma fırsatı yakaladım. Organizasyonun konuşmacıları Türkiye’nin önde gelen firmaların isimlerinden oluşuyor olması etkinliğinin kalitelisini gözler önüne seriyordu. Etkinlik sonrası orta bahçede gerçekleştirilen konser sayesinde TOBB ETÜ öğrencilerinin bahar şenliklerine özlem duyduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu gözlemledim. Oldukça verimli ve bir o kadar da kaliteli biçimde gerçekleştirilen bu organizasyon için TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne teşekkür ediyorum. TOBB ETÜ mezunları olarak birbirimizi yaşamın her alanında desteklemek için Derneğin önemli bir birleştirici unsur olduğuna inanıyorum. Söyleşi köşenizde bana yer ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.  

Çalışma hayatınızda başarılarınızın devamı diliyoruz.