Gökhan Tamkoç 02.10.2017

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ARAMIZA YENİ KATILAN TOBB ETÜ’LÜ ÖĞRENCİLERİMİZE HOŞGELDİNİZ DİYEREK EKİM AYI RÖPORTAJIMIZA BAŞLAMAK İSTERİZ.    BİLGİSAYAR MÜH. 2010 YILI MEZUNUMUZ GÖKHAN TAMKOÇ’U EKİM AYI KONUĞU OLARAK AĞIRLAMAKTAN DOLAYI MUTLULUK DUYUYORUZ. GÖKHAN BEY KENDİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?
 
Davetiniz için teşekkür ederim. 1987 yılında Almanya’da doğdum. Aslen Ankara Kalecikliyim. İlkokul ve ortaokul yıllarımı Ağa Ceylan İlköğretim Okulu’nda tamamladım. 2006-2010 yılları arası Ankara Atatürk Lisesi’nde(Sıhhiye) lise eğitimini tamamladım. 2006 yılında Üniversitemizin Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım ve 2010 yılında mezun oldum.

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN MEZUN OLDUKTAN  SONRA NELER YAPTINIZ?
 
Mezuniyetimden sonra, Üniversitemizdeki Ortak Eğitim sistemi sayesinde çevremi genişletme fırsatını buldum ve bu çevre sayesinde mezun olduktan 1 hafta kadar sonra Balgat’ta küçük bir firma’da çalışmaya başladım. Bu firmada çalışırken 2011 yılının eylül ayında ODTÜ Enformatik Enstitüsü Yazılım Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans eğitimine başladım ve 2014 yılında mezun oldum. Bunun dışında vakit bulduğum zaman JavaScript Ankara ve Google Developer Group Ankara etkinliklerine katılmaya çalışıyorum.

İLK İŞ TECRÜBELERİNİZİN ORTAK EĞİTİMLERİNİZ DIŞINDA ÖSYM ÇALIŞTIĞINIZI BİLMEKTEYİZ. ÖSYM YE GİRİŞ SÜRECİNİZ VE İŞ TANIMINIZDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Yaklaşık 1-2 yıl kadar Balgat’ta çalışırken iş yoğunluğu sebebiyle kamu kuruluşlarının iş ilanlarını takip etmeye başladım ve 2011 yılında KPSS’ye girdim. İyi bir puan ve başarılı geçen sözlü mülakat sonunda  ÖSYM’de çalışmaya hak kazandım. ÖSYM’de çalışmaya başladıktan birkaç ay sonra diğer kamu kuruluşlarından kesinlikle farklı olduğunu gördüm. Çünkü yılda 10.000.000 kişiye hizmet veriyor.  Özellikle KPSS ve ÖSYS sınav sistemleri ÖSYM’ye yarattığı iş yükü nedeniyle normal bir kamu kurumu gibi olmamasında büyük etken. Yani anlayacağınız yağmurdan kaçarken doluya tutuldum :) ÖSYM’de Aday İşlemleri Sistemi’ne bağlı Adayların sınav ücret yatırdığı sistemin sorumlusuydum. Bunun dışında bir süre boyunca Sınav Görevlileri ile ilgili sistemlerde yazılım geliştirdim. Son döneme doğru ÖSYM’nin kurumlar arası web servis hizmetinde yazılım geliştirdim.


YAKIN ZAMANDA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ İŞ DEĞİŞİKLİĞİ SEBEBİYLE YENİ İŞİNİZİNDE BAŞARILAR DİLİYORUZ. COMODO FİRMASININ YAPISI İŞLEYİŞİ HAKKINDA NELER ANLATMAK İSTERSİNİZ? KAMUDAN ÖZEL SEKTÖRE GEÇİŞİNİZ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ? COMODO FİRMASINDA ÇALIŞAN BİRÇOK TOBB ETÜ MEZUNUMUZUN TERCİH ETMESİNDE Kİ NEDEN SİZCE NELER OLABİLİR?

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Comodo’yu işe başlamadan önce -yaklaşık olarak 2 yıldır- takip ediyordum. Comodo Uluslar arası bir şirket yapısına sahip ve Türkiye, ABD, Hindistan, Ukrayna, Çin, İngiltere’de vs. ofisleri bulunuyor. Şirketin neredeyse tüm çalışmaları iş takibi araçları üzerinden yönetiliyor. Bu nedenle Comodo kurumsal bir yapıya sahip diyebiliriz. Comodo’nun kurumsal yapısı benim işe başlamamda cezbedici bir faktör ama en etkili faktör ofisin ODTÜ’de yer alması :) Kamuda çalışmak herkesin sandığı gibi rahat olmayabiliyor. Özellikle kurumunuz hizmet verirken zamana karşı yarışıyor ve vicdani işler gerçekleştiriyorsa çalışmak belli bir noktadan sonra boğucu olabiliyor. Ayrıca bir mühendis (özellikle Bilgisayar mühendisi) kamuda çalışacaksa kariyerini belli bir yere kadar taşıyabilir. Çünkü kamuda çok değişken bir yapı yok ne yazık ki. Mesela ÖSYM sınav hizmeti veren bir kurum ve hep öyle kalacak. Mezunlarımızın bence bu firmayı tercih etmesinde öncellikle önemi her geçen gün artan Siber Güvenlik sektöründe çalışma yapması, sonra da kurumsal bir firma olmasıdır.

DERNEĞİMİZİN ETKİNLİKLERİNE OLAN KATKILARINIZDAN DOLAYI SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ. DERNEĞİMİZ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
 
Davetiniz için size ve tüm dernek çalışanlarına teşekkür ederim. Derneğimiz son yıllarda gerçekleştirdiği etkinlikler özellikle de yakından takip ettiğim Coffee Networks çalışmalarını başarılı buluyorum ve devamını diliyorum.  

KARİYER HAYATINIZDA BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ.