Efecan Köksal 05.09.2017

COFFEE NETWORKS#2 SAVUNMA SANAYİ#1 buluşmasını kaçıranlar bu röportaj sizler için… Savunma Sanayi sektörünün öncü firmalarından FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’de Lider Tasarım Mühendisi olarak görev yapmakta olan Makina Mühendisliği 2010 yılı mezunumuz Efecan KÖKSAL’ı ağırlıyoruz…

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1988 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi ODTÜ Koleji’nde tamamladım. Üniversite tercihlerimi yaptığım 2005 yılı yazında henüz ikinci yılına girmiş genç bir üniversite olan TOBB ETÜ, büyüyen dinamik yapısı ve ortak eğitim vizyonu ile tercihlerimde en üst sıralarda yer aldı. Eğitim hayatıma TOBB ETÜ Üniversitesi’nde, lise yıllarım boyunca hayalini kurduğumu Makine Mühendisliği bölümünde devam ettim. 2010 yılında lisans eğitimimi tamamlamam ile birlikte FNSS Savunma Sistemleri AŞ’de,  ARGE bölümünde Tasarım Mühendisi olarak göreve başladım. Halen FNSS Savunma Sistemleri AŞ’de Lider Tasarım Mühendisi olarak görevime devam etmekteyim.


Ortak Eğitimlerinizi ilk önce Nurol Makine sonrasında Alfa Asansör ve son olarak FNSS Savunma Sistemleri A.ş. de tamamladınız. Mezunlar Derneği’nin yapmış olduğu istatistik çerçevesinde mezun olunduktan sonra işe başlama süreleri 0-1 ay arasında %42 oranındadır. Kariyer hayatınıza son stajını yaptığınız FNSS Savunma Sistemleri A.ş. firmasında mı başlangıç yaptınız?

Son stajımı FNSS Savunma Sistemleri AŞ’de başarı ile tamamlamam ile birlikte, 3 aylık yeni bir sözleşme ile destek vermekte olduğum görevlere devam ettim. Bu sürenin tamamlanması ile birlikte de Tasarım Mühendisi olarak işe başladım. 

2010 yılından bugüne kadar FNSS Savunma Sistemleri A.ş. de çalışmaktasınız. Savunma Sanayi firmasının öncülerinden olan firmanızın savunma sanayi içerisindeki işlevinden ve firmadaki görev tanımınızdan bahsedebilir misiniz?

FNSS Savunma Sistemleri AŞ; Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefik ülke silahlı kuvvetleri için paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar ile silah sistemleri tasarlayan ve üreten, bu yetenekleri ile de sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyada da güvenilir ve saygı duyulan öncü bir savunma sanayi şirketidir. Ben de bu değerli şirkette, ARGE bölümünde, güç grubu ekibinde çalışmaya başladım. Özellikle de tekerlekli ve paletli araçların soğutma sistemleri üzerine 5 yıl kadar çalıştıktan sonra, apayrı bir uzmanlık olan süspansiyon sistemlerine yöneldim. Yaklaşık 2 yıldır kadar da tekerlekli ve paletli araçların süspansiyon sistemlerinin tasarım ve entegrasyonundan sorumluyum.

Savunma Sanayi de çalışmak isteyen ve COFFEE NETWORKS#2 SAVUNMA SANAYİ#1 etkinliğine katılım sağlayamayan mezunlarımız için neler söylemek istersiniz?

Etkinlik sırasında görüşme fırsatı bulduğum, birbirinden heyecanlı ve ilgili genç arkadaşlara da belirttiğim üzere; TOBB ETÜ, savunma sanayi şirketleri gözünde her geçen gün daha önemli bir yere sahip olmaktadır. Bundan sadece 7 sene önce, FNSS Savunma Sistemleri AŞ’de işe başladığımda, şirketin ilk tam zamanlı TOBB ETÜ mezunuydum. Şimdi ise her bir departmanda onlarca TOBB ETÜ mezunu başarıyla görev almaktadır. Bunda öncelikle değerli hocalarımızın olmak üzere, öğrenci ve yeni mezunlara fırsatlar oluşturan savuma sanayi şirketlerinin ve de kendilerine verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendiren öğrencilerin payı büyüktür. Bugün bir TOBB ETÜ mezunu sadece ortak eğitim programı ile değil, özgeçmişinde bulunan TOBB ETÜ ismiyle de en büyük savunma sanayi firmalarında iş bulmaktadır. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda artan bir grafik ile TOBB ETÜ mezunlarına savunma sanayinde kariyer fırsatları oluşacağına inanıyorum.

Kariyer hayatı dışında Efecan Köksal kimdir?

İş hayatı dışında sosyal ve dinamik bir kişiyim. Boş zamanlarımda olabildiğince dostlarıma zaman ayırmaya çalışıyorum. İş hayatını bahane ederek oldukça ihmal etmiş olsam da fırsat buldukça spor yapıyorum. Zaman zaman arkadaşlarımla çıktığımız yurtdışı seyahatleri ile farklı ülkeler ve şehirler görmeye, farklı kültürlerden insanlar tanımaya çalışıyoruz.

TOBB ETÜ MED ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle bu röportaj için sizlere teşekkürlerimi sunarım. TOBB ETÜ MED olarak hem mezunlar hem de öğrenciler için çok önemli işler yapmaktasınız. Mezunlar arası iletişim ağının korunmasını ve de mezunların değerli tecrübelerinin öğrencilere aktarılması konusunda birçok çalışma yürütmektesiniz. Bunca çalışmanın yanında da Coffee Networks gibi yaratıcı bir fikir ile, hem mezun hem de öğrencilerin katılım motivasyonunu arttıracak yeni bir konsepte öncü oldunuz. Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

Kariyer hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz...