Sevcan Balcı 25.12.2014

Üniversitemiz 2013-2014 Akademik Yılı İktisat Bölümü mezunumuz, TÜRKSAT Muhasebe Direktörlüğü uzman yardımcısı Sevcan BALCI’yla keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sevcan BALCI kimdir? Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1988 Trabzon doğumluyum. İlk ve Ortaokulu Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu’nda, liseyi Başkent Üniversitesi Ayşe Abla Koleji’nde okudum. Çocukluk yıllarımda yaz dönemlerini yaz okuluna giderek değerlendirdim. Yüzme dalında yeteneğimi keşfedip bunu hobi haline getirdim ve fırsatını bulduğum zamanlarda da bu dalda kendimi geliştirmek için spor salonluna gittim. Tüm bunların dışında taekwondo ve buz pateni eğitimi aldım. 2006 senesinde TOBB ETÜ İktisat Bölümünü kazandım. 2012-2013 yılları arasında özel bir inşaat firmasında danışmanlık yaptım. 2014 Ocak ayında ise Türksat’tın muhasebe biriminde çalışmaya başladım.

TOBB ETÜ İktisat Bölümünü tercih etme nedenlerinizi öğrenebilir miyiz?
ÖSS’yi kazandığım yıl TOBB ETÜ henüz iki yılını doldurmuştu. İkinci yabancı dil eğitimi, Ortak Eğitim Modeli ve iktisat kadrosunun çok güçlü olması beni, ailemi ve danışmanımı ikna etmekte büyük bir rol oynadı. Mezun olduğumda deneyimsizliğin getirdiği dezavantajları yaşamayacak olmam benim için çok önemliydi. İktisadi ve İdari Bilimler kadrosunda Serdar SAYAN ve Süreyya SERDENGEÇTİ gibi güçlü isimlerin olması beni TOBB ETÜ’ye bir adım daha yaklaştırdı.
Üniversitemizden mezun olduktan sonra iş yaşantınız için kendinizi geliştirmek adına neler yaptınız?
TOBB ETÜ’deki mezuniyetimden kısa bir süre sonra diksiyon ve güzel konuşma eğitimi aldım. Gerek iş hayatım gerekse özel hayatımda olumlu etkisinin olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında Microsoft Office eğitimi aldım. Söz konusu eğitim özellikle iş hayatımda bana oldukça kolaylık sağladı.
Mezuniyetinizden sonra iş arama sürecinde zorluklarla karşılaştınız mı? Bizlere ve sevgili mezunlarımıza aktarabileceğiniz tecrübeleriniz varsa yararlanmak isteriz.
Mezun olmadan yaklaşık bir sene önce iş hayatına atıldım. Hem iş hayatını hem de okul hayatını bir arada sürdürdüm ve zaman zaman bunun zorluğunu yaşadım. İş ararken en büyük sıkıntıyı, işverenlerin bizlerde aradıkları deneyim şartı hususunda çektim. İşverenlerin bu konuda empati kurması gerektiğini düşünüyorum. Bireyin tecrübe edinebilmesi için o işin mutfağında pişmesi gerekir. Herkes gibi bende bu sıkıntılı süreçte iş bulamayacağımı zannediyordum, ama nerde ve hangi işin sizi mutlu edeceğini bildikten sonra eminim işler biraz daha kolaylaşacaktır. O yüzden hedefledikleri amaç için çabalamaları gerektiği görüşündeyim.
Şu an TÜRKSAT’ ta çalışmaktasınız. İş tanımınızdan kısaca bahsederseniz bizler de bu vesileyle mezunlarımızın akıllarındaki soruları bir nebze olsun gidermiş oluruz.

Türksat Genel Merkez Muhasebe Direktörlüğü’nde uzman yardımcısı görevindeyim. 22 ilde Türksat’ın vermiş olduğu hizmetlerin muhasebe kayıtları tarafımızca yapılmaktadır. Yoğun iş temposuna sahibim. Biraz önce de bahsettiğim üzere ne istediğini bilmek çok önemli. Kendimi bu alanda geliştirmek istediğim için muhasebede çalışmanın zorluğu ve riski benim için çok önemli değil. Her işin kendine göre zorluğu olduğunu bilincinde olduğum için işimi keyifle yapıyorum. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek oldukça keyif verici.  Gerek kendi işim adına gerekse firma adına öğrendiğim ve öğreneceğim çok şey var. Buradan edindiğim deneyimlerin benim ilerideki iş hayatımda çok önemli etkisi olacağının inancındayım.
Önümüzdeki 5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
Kendime çok net çizgiler çizen insan değilim. Kısa vadeli planlar için uğraşmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Şimdilik sadece çalıştığım işte kendimi geliştirmek ve olabildiğince daha iyisini yapabilmeyi amaçlıyorum. Şu anki hedefim yüksek lisans yapmak. Sonrası için şimdilik planım yok.

TOBB ETÜ ailesinin bir bireyi olarak TOBB ETÜ MED’ den beklentileriniz nelerdir?
Öncelikle benimle gerçekleştirmiş olduğunuz röportaj için çok teşekkür ederim. Mezun olan arkadaşlarımızın nerelerde çalışıyor olduğunu bilmek, hedefleri doğrultusunda neler yaptıklarını ve okulumuzun neler kattığını görebilmek adına yapılan bu çalışmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yapılan etkinlik, aktivitelerin sıklaştırılması hem biz eski mezunlar için hem de üniversitemiz öğrencileri için yararlı olacağı kanaatindeyim.
Röportaj dizimizin bu ayki konuğu olarak sizleri aramazda görmekten dolayı memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bundan sonraki hayatınızda başarılarınızın devamını temenni eder, bizlere zaman ayrıldığınız için teşekkürlerimizi sunarız.