İrem Nizamoğlu 01.03.2017

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Mart ayı konuğu 2010 yılı Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunumuz ve FACEBOOK Data Analisti İrem Nizamoğlu...

İrem Hanım bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz?

2006 senesinde Ted Ankara Koleji'nden mezun olduktan sonra TOBB ETÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimime başladım. 2010 senesinde de mezun oldum. Ardından 2013 senesinde Koç Üniversitesi’nden, 2014 senesinde Northeastern Üniversite’nden yüksek lisans derecelerimi aldım.  

TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim sisteminin kariyerinize ne gibi faydaları oldu?

TOBB ETÜ'deki eğitim hayatım boyunca en çok Ortak Eğitim sistemini faydalı buldum. Özellikle son senemde ODTÜ Teknokent'te bulunan Nanobiz ile yaptığım ortak eğitim kariyerim açısından çok büyük önem taşır. Bu stajıma kadar bölümümden memnun değildim ve açıkçası orta seviyede bir öğrenci olmaktan öteye geçememiştim. Sanıyorum herkesin farklı öğrenme teknikleri var, benim açımdan da son stajım bunu görmemde çok faydalı oldu. Burada ASP .NET C# ile yazılım geliştirmeyi öğrenmeye başladım. 4 aylık stajımın daha sonra ABD'de bu kadar çok isime yarayacağını hiç düşünmemiştim. Nanobiz'de staj yaparken o sırada TOBB ETÜ'den mezun oldum ve sonrası için ne yapacağımı düşünürken belki de akademide kalırım diyerek Koç Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarıma başladım.
 
Akademiden özel sektöre geçişiniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2013 senesinde Koç Universitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecemi aldığımda, akademide kalmak istemediğime kesin olarak karar verdim. Bu deneyim en azından akademiyi bir kariyer seçeneği olarak elememde çok faydalı oldu ve o konuda hiçbir keşkem kalmadı. Yüksek lisansı bitirmeye yakın kesinlikle özel sektöre girmek istediğime karar verdim ama Türkiye’den önce yurtdışı deneyiminin faydalı olacağına inanıyordum. O dönem ağabeyim Boston'daydi, şansımı ve nereye kadar gidebildiğimi görmek için 2013 senesinde Amerika'ya geldim. Sansa bakın ki ben taşındıktan 2 gün sonra ağabeyim Turkiye'ye temelli dönüş yaptı :) ve benim Amerika maceram başlamış oldu. Northeastern Üniversitesi'nde Proje Yönetimi alanında yüksek lisansa başladım. Böylelikle Amerika'da yasamak için hem gerekli yasal zorunluluğu sağlamış hem de yeni insanlarla tanışmak ve profesyonel ağımı genişletmek için fırsat yaratmış oldum. Northeastern'daki eğitimim suresince Studentrate adında küçük bir firmada yazılım geliştirici olarak çalıştım. Burada işe alınmamın tek sebebi ASP. NET C# ile yazılım geliştiriyor olabilmemdi. TOBB ETÜ'nün ortak eğitim sistemi bana bu konuda gerekli deneyimi sağlamış oldu.  

Amerika’daki deneyimlerinizden bahseder misiniz?

Yazılım üzerine bir kariyer istemiyordum ama çok iyi bir deneyim olacağını düşünerek okulum bitene kadar Studentrate'de çalışmaya devam ettim. Daha sonra Northeastern'daki hocalarımdan bir tanesinin referansı ile Boston'da Amerika’nın en büyük finans şirketlerinden biri olan State Street'te IT Risk and Compliance bölümünde Proje Yöneticisi olarak çalışmaya başladım. Burası da bankacılık sektörünü görmem açısından çok faydalı oldu. State Street'te çalışırken ZS Associates adında bir danışmanlık firmasının işe alım uzmanı teknoloji alanında ulusal çapta eleman arayışında olduklarını ve benim de uygun bir aday olacağımı düşündüğünü söyleyerek bana ulaştı. Türkiye’de danışmanlık firmalarına girmenin ne kadar zorlu olduğunu biliyordum bir de Amerika'da beni ise alacaklarını hiç düşünmeyerek ne kadar bu alanda çalışmayı deneyimlemek istesem de herhangi bir beklentim olmadan mülakat süreçlerine girdim ve olumlu sonuçlandı. ZS'de hem mühendislik hem de ticari bilgi ve yetenekleri ortak kullanabileceğim bir rolüm vardı, çok keyifle çalıştım. İlaç firmaları ile Big Data üzerine çalışmalarımız oldu. Belli bir zaman sonra Amerika'da daha neler yapabilirim, nereye kadar gidebilirim demeye başladım ve bu yaz başı Facebook'a is başvurusu yaptım.  

Facebook’taki iş tanımınız nedir?

Facebook’ta Pazarlama departmanı altındaki Partner Program Management takımında Data Analisti görevindeyim. Facebook kullanırken karsınıza çıkan reklamların büyük çoğunluğu Facebook pazarlama işbirlikçileri tarafından yaratılıyor. İşbirlikçiler, reklam ajansları ya da direkt kendileri ile çalışan reklam verenler vasıtası ile kampanyalar yürütüyorlar. Facebook’un önemli gelir kaynaklarından biri de bu, o yüzden içeride her türlü data büyük bir titizlikle saklanıyor, bir de tabi işbirlikçilerin kendi taraflarından topladıkları data da var. Benim görevim bütün datayı inceleyerek anlamlandırmak.  

TOBB ETÜ’de şu anda öğrenimlerini sürdüren öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Zaman içerisinde aklımda olan şeyleri deneyerek, neyi sevip neyi sevmediğimi görerek, mutlu olacağımı düşündüğüm işi arayarak bu zamana geldim. Örneğin, data ile uğraşmanın beni mutlu ettiğini fark ettim. TOBB ETÜ'deki arkadaşlara eğer ne yapacaklarını bilmiyorlarsa morallerini bozmamalarını ve ellerinden geldiğince yeni şeyler denemelerini tavsiye ediyorum. Öğrenmek, deneyimlemek ve bu süreçte insanın kendini keşfetmesi bence çok tatmin edici ve olgunlaştırıcı bir süreç.   

TOBB ETÜ MED hakkındaki görüşlerinizi belirtir misiniz?

Emailleriniz vasıtasıyla Ankara içindeki organizasyonlarınızdan haberdar oluyorum. Mezunlar ve öğrenciler ile iletişimi korumak ve hatta ilerletmek için derneğin varlığı çok önemli ayrıca çok da zorlu ve emek isteyen bir süreç. Bu vesileyle dernekte aktif olarak çalışan herkesi tebrik ediyorum. Uzun vadeli planlarınızda, daha çok içerik üretilmesinin üyelerin etkileşimi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Başarılarınızın devamını diliyor, keyifli röportajınız için teşekkür ediyoruz.