Sinem Tosun 03.07.2017

Temmuz ayı konuğumuz Matiana Travel ve Boutique Style Travel Genel Direktörü Uluslararası İlişkiler bölümü mezunumuz Sinem Tosun… Seyahat severler için bu keyifli röportaja hemen başlıyoruz…

1988 yılı Ürgüp doğumluyum, yani Kapadokya’lıyım. İlk, orta ve lise öğretimimi Nevşehir’de tamamladıktan sonra bir süre Amerika’da dil eğitimi alıp sonrasında TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü tercih ettim. Şirketimiz Indigo Group’un kıymetli yatırımı olan Türkiye’nin tek Relais& Chateuax oteli Museum Hotel’de yıllarca her departmanda çalışarak bu işin mutfağında büyüdüm denilebilir. Ankara Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra aile şirketim olan Indigo Group’un kişiye özel seyahatler planlayan acentası Matiana Travel ve Boutique Style Travel’da Genel Direktör olarak görev almaya başladım.   Hem mesleğim olması dolayısıyla hem de hobi olarak seyahat etmeyi ve farklı ülkelerde farklı kültürleri deneyimlemeyi çok seviyorum. Bu deneyimlerimi farklı insanlara aktararak onlara unutulmaz seyahat deneyimleri yaşatabileceğim bir mesleğim olduğu için çok şanslıyım...  

Boutique Style nedir? Neyi amaçlıyorsunuz? Bu projeye başlama fikri nasıl gelişti?

Boutique Style, yine Indigo Group’a ait ve Türkiye’nin en üst düzey seyahat acentelerinden Matiana Travel’in bir alt kuruluşu olan “kişiye özel” seyahat danışmanlığı şirketidir. Matiana olarak yurt dışından gelen üst düzey misafirlere Türkiye’de hizmet veriyoruz. Boutique Style’da da Yine tamamen kişiye özel hazırlanmış (tailor - made) seyahat programları üzerine çalışıyoruz. Yurt dışına çıkarken Türkiye’de Matina olarak sunduğumuz hizmet tarzında bir yaklaşım olmadığını gördük. Ekonomik olarak gelişen, her gün daha iyisine ulaşmayı ve daha iyi hizmet almayı arzulayan ve bu konuda istediği servisi alamayan kişiler için Boutique Style’ı kurduk. Boutique Style Seyahat tasarımcıları olarak seyahat etmek bizim için hem tutku, hem de bir yaşam biçimi; dolayısı ile bizim gibi hissedenler için özel servisler sunmak, seyahati daha da keyifli, anlamlı hale getirmek en büyük bir motivasyonumuz…  

Benzer hizmetler sunan seyahat firmalarından farkınız nedir?

Öncelikle önceden kurgulanmış, hazır, standart paket tur programları sunmadığımızı belirtmeliyim. Tanımadığı insanlarla, grup halinde tatillere çıkmak istemeyenler, kendi seçtiği insanlarla, kendine özel seyahatler isteyenler için özel tatil programları hazırlıyoruz; bu diğerlerinden ayrılan en büyük özelliğimiz… Çünkü birçok insan bu konudan rahatsız ve kendi istediği, seçtiği insanlarla tatile çıkmak istiyor, ancak bunu onun yerine birileri de organize etsin istiyor ve ne yazık ki bulamayınca standart turlara kalıyor ya da kendi birebir bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu süreçte de ya çok yoruluyor ya da istediği gibi bir tatil yaşayamıyor. Ayrıca yurt dışına paket turlarla çıkan insanların en büyük handikaplarından biri de tur esnasında ortaya çıkan ekstra maliyetler… Bir de seyahat öncesi gideceği yer hakkında yeterli bilgi edinemeyen insanlar var… Bu ve benzeri birçok sıkıntı standart turlarda yaşanan ve insanların hayal ettikleri gibi rahatça tatil yaşamalarını engelleyen durumlar…  Boutique Style olarak biz bu anlamda kişiye özel hazırladığımız her programı maksimum detayla sunuyor, bu bilgiler doğrultusunda karar vermeleri için onlara en ince ayrıntısına kadar yardımcı oluyoruz. Özetlemek gerekirse seyahat tasarımcılarımız tatil hayallerini en keyifli şekilde hayata geçiriyor, unutulmaz anılar ve keşifler yaşamaları için yardımcı oluyoruz.


Peki diğer taraftan biri yani “müşteri” olarak sorsam; bir seyahat planlarken ben neye dikkat etmeliyim, hangi sıralamayla neleri yapmalıyım? Neden tatil planlarını butik şirketlere “emanet etmek” daha doğru ya da faydalıdır?

Bir destinasyonda bulunmak sadece o destinasyonda herkesin bildiği imgeleri keşfetmek değil o kültürü yaşamaktır. Farklı kültürleri yaşamak, farklı lezzetler tatmak, sokaklarda kaybolmak kısacası o bölgeyi yaşamak demektir. Bu açıdan seyahat severlere şöyle bir öneride bulunmak gerekir; seyahat etmek, uçak bileti almak, otel rezervasyonu yapmak, daha önceden o bölgeye gitmiş insanların yorumlarına bakarak seyahat tasarlamaktan çok fazlasıdır. Sizin beklentilerinize, ilgi alanlarınıza, değer veren hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek bireysel anlamda alanında uzman seyahat tasarımcıları eşliğinde seyahatinizi tasarlamanız seyahat deneyimini daha farklı bir noktaya taşır. İşte bu yüzden butik yani kişiye özel yaklaşımlarda hizmet veren seyahat danışmanlarına tatil hayallerinizi emanet etmek yaşayacağınız deneyimler açısından faydalıdır. Bir müşterinin de ilk başta dikkat etmesi gereken karşınızdaki kişinin sizin beklentilerinizi doğru ve iyi anlıyor olması, ardından bu beklentilere göre alternatifli ve detaylı çalışmalar yaparak sizi bilgilendirmesi. Ast olan gerçekten de bu tatil deneyimini kişiye özel ve doğru şekilde yaşatabilmek… Ve Boutique Style olarak bizim en dikkat ettiğimiz nokta seyahat danışmanlığını yaptığımız kişilerin bize geldikleri ilk günden tatillerinden evlerine geri döndükleri güne kadar onları birebir asiste ederek, her ihtiyaçlarına doğru hizmetleri sunabilmek.

Kişiye özel seyahate insanların Türkiye’de yaklaşımı nedir?

Kişiye özel tur trendi ülkemiz için oldukça yeni. Yıllardır gruplar ve paket programlar ile seyahat etmeye alışmış bir toplumu kişiye özel konseptine adapte etmek kolay değil. Ancak bunun büyük de bir ihtiyaç olduğun görüyoruz. Çünkü belli bir seyahat bütçesine sahip, özel zevkleri olan ve seyahatinde kötü sürprizlerle karşılaşmak istemeyen çok ciddi bir kesimin ülkemizde var olduğunu da biliyoruz. 
 

Yurt içi ve yurt dışında nerelere seyahat ettiniz şimdiye kadar? Şimdiye kadarki yolculuklarınızda aklınızda kalan, en unutulmaz tatil yeri neresi oldu?

Latin Amerika ülkeleri. Özellikle Rio, Bahia ve buzios bölgeleri diyebilirim. Gerek doğası gerekse insanlarının sıcak kanlılığı bu bölgeleri benim vazgeçilmez lokasyonum yapıyor. Her seyahatimde farklı oteller restoranlar deniyor rehberimle beraber çok duyulmuş yerler dışında  lokal kişilerin gittiği özel yerleri keşfetmeyi çok seviyorum. Tabiki haftasonu kaçamakları için Avrupa’da vazgeçilmezim. Fırsat bulduğum tüm haftasonlarımı farklı Avrupa ülkelerinde geçirerek kendimi ödüllendiriyorum denebilir.


Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?

Boutique Style Travel Designer’s olarak en önemli hedefimiz müşterilerine en farklı ve özel programları sunan Türkiye’nin en önemli kişiye özel yurtdışı seyahat markası olmak.  

TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim sisteminin kariyerinize ne gibi faydaları oldu?

TOBB ETÜ'deki eğitim hayatım boyunca Ortak eğitim sistemini oldukça faydalı buldum ve hatta bu sistem üniversite seçimimde oldukça etkili olmuştu. İlk Ortak eğitimimi özel bir aile şirketinde yaparak aile şirketlerinin işleyişini gözlemleme fırsatı buldum. Diğer dönemlerde ise  aile şirketimde çalışıp gelecekte yapacağım işe adaptasyonumu uzun bir sürece yaymış oldum.
 

Mezunlar Derneği hakkında ki düşüncelerinizi birkaç cümleyle ifade etmek ister misiniz?

Öncelikle TOBB ETÜ MED’le yapmış olduğumuz bu sıcak ve keyifli röportaj için çok sevgili arkadaşlarım Tuğçe Bayraktar Soyalp’e ve Gülşah Paksoy’a çok teşekkür etmek istiyorum. Mezunlar Derneği, son yıllarda önemli çalışmalara imza attı, başarılarını keyifle takip ediyorum...

Bizlerde keyif dolu röportajınız için teşekkür ediyoruz...