EFE BEZCİ 01.02.2023

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Röportajlar köşesinde bu ay, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2013 mezunumuz, Besa Holding Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci’yi ağırlıyoruz.  

Efe Bey öncelikle röportaj davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Efe Bezci kimdir, sizi biraz tanıyabilir miyiz?
 

22 Aralık 1990 Ankara doğumluyum. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü 2013 yılında tamamladım.  Öğrencilik ve iş hayatım boyunca birçok STK’da görev aldım.
 

Ankara'ya modern yaşamı getirme hedefiyle babam Mimar Salih Bezci tarafından 50 yılı aşkın zaman önce kurulan BESA Holding’in YK Başkan Yardımcısı ve CEO'suyum.  

TOBB ETÜ’yle olan hikayeniz nasıl başladı? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?
 

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, TOBB Başkanımız Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başarılılarla dolu kariyerinde TOBB ETÜ gibi çok değerli bir üniversiteyi ülkemize, dünyaya kazandırmasının çok önemli yeri var. TOBB ETÜ hayalim lise yıllarımda başladı. Üniversiteye ilk adım attığım yıldan mezun olduğum yıla kadar her günüm dolu dolu geçti. Hayatımın en güzel, en verimli yıllarını TOBB ETÜ kampüsünde geçirdim.  

Üniversite yıllarında 3 dönem boyunca TOBB Üniversitesi Ekonomi ve Genç Girişimcilik Topluluğu Başkanlığı görevini yürüttüm. Burada çok büyük deneyim kazandım. Üniversitemizin felsefesinde okul yıllarından itibaren iş yaşamı var. Ben de hem okudum, hem çalıştım. Mezun olduğumda her yönüyle iş hayatıma hazırdım.  

Peki, biraz da ortak eğitim hakkında konuşalım. Ortak Eğitim modelimizin iş hayatınıza yansımaları nasıl oldu? Öğrencilerin bu dönemi daha verimli geçirebilmeleri için verebileceğiniz tavsiyeleriniz var mıdır?
 

Ortak eğitim modeli TOBB ETÜ’nün özeli, farklılığı, ayırt edici özelliği...  

Hedefini "iş dünyasını dünyanın gelişmiş ülkeleri ile rekabete hazırlamak için donanımlı iş gücü oluşturma" olarak belirleyen üniversitemiz, hem en iyi teorik eğitimi hem de en seçkin kuruluşlarda en iyi pratik eğitimi sunuyor.  

Bu çok ama çok değerli bir çalışma. Tüm TOBB ETÜ öğrencilerine bu programı en verimli şekilde değerlendirmelerini öneriyorum. Belki üniversite yıllarında konunun önemini çok fark etmeyebilirler ama mezun olduklarında iş yaşamına 1-0 önde başladıklarını görecekler.  

Büyük bir Beşiktaş tutkunuz olduğunu biliyoruz ve Beşiktaş JK tarihinde en genç Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldınız. Bizlere biraz o dönemden bahsedebilir misiniz? Ayrıca önümüzdeki dönemlerde sizi tekrar Beşiktaş yönetiminde görebilecek miyiz?
 

Ben Beşiktaş yönetiminde en büyük hayallerimden birini gerçekleştirdim. Benim iki büyük aşkımdan biri Ankara, diğeri Beşiktaş.  

Beşiktaş benim sevincim, üzüntüm, gururum her şeyim…  

120 yıllık camiada en genç yönetim kurulu olarak görev almam; 3 yıla yakın görevim süresince başarıdan başarıya koşarak taraftarlarımızla bir sezonda 4 büyük kupa sevincini yaşamak tarif edilemez bir duygu idi.  

Özellikle Bodrum ve yeni sektörlere yaptığımız yatırımlar, iş yükümün oldukça artması nedeniyle bayrağı şimdilik devrettim. Ama bu sevda asla bitmez. Ben her zaman kulübümüzün yanındayım ve ömrüm boyunca başarısı için destek olmaya devam edeceğim.  

En genç Besa Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak, Besa Holding ‘in sizi heyecanlandıran projelerinden bahsedebilir misiniz?
 

BESA Holding tarih boyunca girdiği her lokasyona, sektöre değer katan; sadece müşterilerinin değil, tüm kamuoyunun güvenini kazanan bir kuruluş. Dolayısıyla girdiğimiz her proje, hem bizim hem de ülkemiz için heyecan verici, gurur verici projeler oldu. Bizim çıtamız bu. Her işimizi daha büyük özen, bir öncekinden çok daha iyi olacak şekilde planlıyor ve özenle hayata geçiriyoruz.  

Örneğin Bodrum'da hayat verdiğimiz The Bo Viera projemiz...  

Şu an ülkemizin turizm cenneti Bodrum'u daha da güzelleştirecek The Bo Viera projesine imza atıyoruz. İçerisinde Hilton Oteli de yer alan; mekanları ile Bodrum yaşamına renk katacak The Bo Viera projemiz 234 rezidans 76 villadan oluşuyor. Bodrum'un en güzel koyunda 1.2 km uzunluğunda sahil şeridi ile sakinlerini tamamen özel hissettiriyor. Böyle bir projeye imza atmak kimi heyecanlandırmaz. Biz heyecan verecek projelerle ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.  

Yoğun iş temponuzdan bir nebze uzaklaşmak için neler yaparsınız?
 

Yaz aylarında en büyük tutkum tekne, deniz... Bodrum koylarında olmak yılın tüm yorgunluğunu atıyor. Fırsat buldukça Ankara, Antalya ve Bodrum'da golf yapıyorum. Silah atıcılık ve ATV son yıllarda en sevdiğim hobilerimden oldu. Sosyal yaşamı renklendirmek, hobilerin olması iş yaşamındaki başarıyı destekliyor. Tüm genç arkadaşlarına en az bir hobilerinin olmasını öneriyorum.  

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz, beklentileriniz nelerdir?
 

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanımız çok değerli dostum Av. Erhan Burak Aydın kısa sürede derneğe çok büyük kazanım sağladı. Kendisine her zaman destek oldum, bundan sonra da olmaya devam edeceğim. Dernek, üniversitemizin geleceği için kilit rol oynuyor. Biz mezunlar bütünleşirsek, öğrencilerimiz geleceğe daha güvenle bakar, mezun olduklarında kendilerine daha fazla kapı açıldığını görürler. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz.  

2023 yılının Şubat ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyor, başarılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz.