Sinan İlkbahar 15.04.2015

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Nisan ayı konuğu 2013 Yılı İşletme Bölümü mezunumuz Sinan İlkbahar. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?    

TOBB ETÜ 2013 yılı İşletme Bölümü mezunuyum. Üniversiteye ilk girdiğim günden itibaren bütün eğitim öğretim hayatım boyunca, dersime giren girmeyen bütün hocalarımın özellikle TOBB Başkanımız Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU (Rifat hoca) bize her zaman girişimci olmamız gerektiğini vurguladılar. Öğrencilik hayatım boyunca bu temel söylemler üzerinden gittiğim için mezun olmadan girişimcilik ruhumu ortaya çıkarmam, kendimi ticaret hayatının içine atmam gerektiğine inanıyordum. Ortak Eğitim programında çalıştığım şirketler Türkiye standartlarına göre oldukça önemli ve bir o kadar da kurumsal firmalardı. Böylesine büyük firmaların bir parçası olmak insana gurur veriyor. Öğrencilik hayatım boyunca “Genç Girişimciler” teması bütün öğrencilerin beyninde yer edindiği gibi benimde edinmişti.  

TOBB ETÜ’den mezun olmanın kariyer açısından sizce önemi nedir?  

Gıda sektörüne atılmamda babamın rolü oldukça büyüktü. Hayatımın en zor kararlarından birisiydi çünkü bir fikir üretmek ve bunu gerçek hayata entegre etmek oldukça zordu. Mezun olduktan sonra önümdeki en büyük engel askerlik yapmamış olmamdı. 2013 Kasım ayında askere gittim. Askerden döndüğümde kafamda hiç soru işareti kalmamıştı. TOBB ETÜ ‘nün bana vermiş olduğu yüksek eğitim kalitesinden dolayı özgüvenim tamdı.

Hometown Cafe’yi kurma fikri nasıl oluştu?  

Okurlarımıza Hometown Cafe’nin kuruluş aşamasındaki dönemi hakkında kısaca bahsedecek olursam; İşletmeye Giriş (İŞL101) dersini Prof. Dr. Ramazan AKTAŞ veriyordu, henüz üniversiteye yeni başlamıştık. Yeni bir işletme açacaksınız, ilk önce neye dikkat edersiniz? Sorularını öğrencilerine yöneltti. Dersimiz amfide işleniyor ve bu dersi alan her birey kişisel düşüncelerini paylaşıyordu. Öğrencilerden birisi bütçeleme, dükkânın nerede olacağına, konseptinin nasıl olacağına dair düşüncelerini Ramazan AKTAŞ ve bizimle paylaştı. Hocamız tüm bu sorulardan önce cevabını arayan öncelikli sorulması gereken tek bir soru olduğunu belirtti. İlk önce kime hitap edeceğimize karar vermeniz gerekiyordu. Bu soru cevabını bulduğu takdirde diğer sorularımızın da netlik kazanacağını söyledi. Askerden geldikten sonra hitap etmem gereken kesimin öğrenciler olduğuna karar vermiştim. Atmam gereken bir sonraki adım Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeleri yakından tanımak olduğuna inanıyordum, birçok vilayette değişik yerleri gezdim. Uluslararası platformda işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için yurt dışına çıktım ve birçok yer gezdim, işletmelerin sahipleriyle tanıştım ve chef’leriyle bilgi alışverişinde bulundum. Tüm bu gelişmelerin akabinde Türkiye’de üniversite çevrelerinde öğrencilere yönelik bir işletme kurmak için araştırmalara başladım.

Ankara'nın bir çok yerinde işletmenizi açma imkanınız varken  neden yer olarak TOBB ETÜ yurtlarını tercih ettiniz?

3-5 kişi ile görüştükten sonra, üniversiteden bir arkadaşım yurtlardaki yemekhanenin durumundan bahsetti.  Eski öğrencisi olduğumdan dolayı öğrencilerin memnuniyetsizliğinden haberdardım.
Hemen genel sekreter (Rektör Vekili) Prof. Dr. Adem ŞAHİN hocamla iletişime geçtim. Rifat hocamızın da desteğiyle ticaret hayatına kendi üniversitemde atılmış oldum. Bu vesile ile hem TOBB ETÜ’nün nezih, saygın ortamından kopmamış oldum hem de öğrencilik yıllarımı hala yaşıyorum.    

İşletmenizin adını neyden esinlenerek koydunuz?  

Daha önceden bahsettiğim gibi öğrencilere hitap eden bir yer düşündüğümden dolayı bu isimi koydum. Yurtlarda ikamet eden öğrenciler evlerinden uzak oldukları için öncelik olarak ev yemeklerini tercih ettiklerinden ev yemekleri kalitesinde, lezzetinde güvenle yemek yemeleri için konsept tasarladım. Bu süreçte Hometown isminin çok güzel olduğuna kanaat getirdik. İşletmemde önem verdiğim üç unsur var;  temizlik, kalite ve lezzet.  

Geleceğe yönelik hedefleriniz/kariyer planlarınız nelerdir?
 

Hometown’u çok kaliteli bir ekip ile kurduğuma inanıyorum. Hometown geleceğin markası olmaması için hiçbir sebep yok. Her zaman ekip çalışmasına önem vermişimdir. İnşallah ekibimiz daha da büyür, daha büyük başarılara imza atar ve TOBB ETÜ ailesinin gururu olur. 

Kariyerinizde başarılar diler, bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.