İlyas Burak Ummansu 02.06.2017

Haziran ayı konuğumuz Girişimci Mezunumuz İlyas Burak Ummansu. İlyas Burak Ummansu hangi ürünü piyasaya sürerek girişimci oldu merak mı ediyorsun? Hepsinin cevabını röportajımızda bulabilirsin.

İlyas Burak Ummansu kimdir?

Merhabalar 1988 Kırşehir doğumluyum.  2011 Senesinde TOBB ETÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hali hazırda bir arkadaşım ile ortak olarak kurduğum Diyet ve Sağlıklı ürünler pazarında hizmet veren BEGA FİT GIDA Firması altında FitNut %100 fıstık ezmelerinin, FitGrains %100 pirinç patlaklarının ve ORGANİKSATİNAL.COM un sahiplerinden biri olarak hayatıma devam etmekteyim.

58 kilo vererek aslında hayatım için yaptığım değişim ve gelişime ilk olarak kendi vücudumdan ve düşüncelerimden başladım…

Okul yıllarım sırasında kendimi çok başarılı olarak adledemesemde ortalamanın üzerinde bir öğrenci olduğumu düşünüyorum. Fakat başarılı sıfatının maalesef belli kriterlere sıkıştırıldığı ülkemizde bu kalıpların çok hızlı yıkılması gerektiğini düşünerek okul hayatımı tamamladım ve artından iş hayatına atıldım diyebilirim. Okul yıllarımdan beni hatırlayan dostlarım ya da hocalarım büyük ihtimalle şu senelerde beni tanıyamayacaklardır. Çünkü okuldan mezun olduğum yıldan bu yana tam 58 kilo vererek aslında hayatım için yaptığım değişim ve gelişime ilk olarak kendi vücudumdan ve düşüncelerimden başladım. Aslında okulumuz pek çok yönü ile bizleri her zaman girişimciliğe yönlendirme çabasında olmuştur. En azından oturduğu temeller ve sistemi bana kendi işimin başında olma ve hayata katma değer sağlama konusunda destek vermiştir.

Sizi bu sektöre yönlendiren neden  bu sektördeki  yetersizlik miydi?

2013 senesinde yaklaşık 50 kilo verdikten sonra tıpkı kendim gibi kilo veren ve Türkiye de sağlıklı diyet ürünlerin azlığı, Türkiye de bulunmayan ürünlerin eksikliği yüzünden tıpkı benim gibi gitmediği yer, konuşmadığı üretici, satıcı, tedarikçi kalmamış olan şu anki ortağım kerim doğan ile tanıştım. Kilo verme sürecinde yaşadıklarımız edindiğimiz tecrübeler ve öğrendiklerimiz ülkemizde bu sektörde inanılmaz bir açık olduğunu ve bu açığı dolduracak girişimlerin henüz bulunmadığını gösterdi. Bu işimiz ve ürünlerimiz aslında temel ihtiyaçlarına istediği gibi ulaşamayan bizlerin bu sektöre bir etkisi olarak çıktı. Kerim Doğan ile devamlı bu eksiklikler hakkında konuşurken biz bu ürünleri arıyorsak ve eksikliğini çekiyorsak tıpkı bizim gibi bu sıkıntıyı yaşayan ve bu ürünleri arayan insanlar olabilir fikri ile öncelikli olarak FİTNUT %100 Yerfıstığı ezmesinin üretimine başladık. Ardından ORGANİKSATİNAL.COM e ticaret sitesini kurarak yurt dışında bulunan fakat Türkiye de üretilmeyen ya da tedariki çok zor olan sağlıklı yaşam ve diyet ürünlerini Türkiye de üretip ürettirip ya da yurt dışından getirterek bu ekolü takip eden insanların kullanımına sunduk. Bu işteki temel motivasyonumuz ve sloganımız aslında ‘’Diyet ve Sağlıklı Yaşam Dünyasına Adaleti Getirmek İçin Geldik’’ oldu her zaman. Bu süreç boyunca da her zaman yenilikçi fikirler ve üretim teknolojileri ile Türkiye de olmayan ürünleri üretmeye ve ürettirmeye odaklandık. Bu sektörde yer alma şeklimiz aslında para kazanmaktan daha çok her zaman ülkemizde eksikliğini hissettiğimiz ve kendi yaşantımızda arayışında olduğumuz ürünleri insanlara ulaştırmak şeklinde oldu.  

Kendimizi Be More Be Kong felsefesi ile motive ettik…

Temel motivasyon olarak kendimize hiçbir zaman parayı belirlemedik kendimizi her zaman Be More Be Kong  felsefesi ile motive ettik yani daha fazlası ol şanlı ol felsefesini izledik. Çünkü para ile satın alınabilecek hayallerin bir gün yok olabileceğini bilerek dünyaya bir katma değer vermenin daha mühim olduğunu düşündük her zaman.
Bunların sonucunda 12 m2 lik bir dükkanda başlayan serüvenimiz bugün 600 m2 kapalı alan merkezimiz ve 11 çalışanımız ile orta büyüklükte bir işletme olarak devam etmekte.

TOBB ETÜ MED den beklentileriniz ile ilgili sizden birkaç cümle alabilir miyiz?

Mevcut ve mezun öğrencilerimiz içerisinde hali hazırda piyasada girişimci olarak çalışmakta olan tüm öğrencilerinin yanında olmasıdır. Başarılı olan girişimlerin yanında start up olan girişimlere de TOBB bünyesinden gerekli teşvikler ile büyümelerine ve gelişmelerine destek olmasıdır.  

Keyif dolu röportajınız için teşekkür ederiz...