SİMLA BURCU HARMA 02.01.2019

Her yeni yıl yeni umutlar, yeni hedefler ve taze başlangıçlar getirir. 2019 yılının birlik ve beraberlik dolu sağlık, başarı ve huzur getirmesini dileyerek yılın ilk röportajı ile sizleri başbaşa bırakırıyoruz.  

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Üniversite birincisi Mezunumuz Simla Burcu Harma.
Simla Hanım, Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?  

1995 yılında Mersin’de doğdum ve burada büyüdüm. 2013 yılında Mersin Fen Lisesi’nden mezun oldum ve üniversite sınavında ilk bine girerek TOBB ETÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tercih ettim. Bir yıl sonra Matematik bölümünden çift anadal yapmaya başladım.  Bu sene her iki bölümden de 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak mezun oldum. Şu anda üniversitemizin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmaya devam ediyorum.
 

TOBB ETÜ’yü tercih etmenizin nedenini öğrenebilir miyiz?

Alanlarında başarılı değerli hocaları, bir yıllık iş tecrübesi ile mezun olmamızı sağlayan eşsiz ortak eğitim modeli, yüksek miktardaki başarı bursu TOBB ETÜ’yü tercih etme sebeplerimdi.

TOBB ETÜ’ de çiftanadal öğrencisi olmanın zorluklarını yaşadın mı?

Özellikle her iki bölümde de başarılı olmayı hedeflediğiniz zaman, düzenli ve çok çalışmayı, hayatınızdan fedakarlıklar yapmayı gerektiriyor. Sekiz tane bölüm dersi aldığım dönem oldu, bir tanesinde bile ipin ucunu kaçırırsanız toparlaması çok zor, bunun bilinci ile derslere düzenli gidip çok çalıştım.  

Ortak Eğitim modeli ile ilgili düşüncelerini öğrenebilir miyiz?  İki Ortak Eğitimini de   yurt dışında tamamladığını bilmekteyiz. Okurlarımız için bize bugünlerden biraz bahsedebilir misin?

TOBB ETÜ’deki ortak eğitim modeli zaten üniversiteyi seçmemde etkili olan faktörlerdendi. Mezun olduğumuzda bir yıllık iş tecrübemiz oluyor ve bununla birlikte çoğumuz staj yaptığı şirketlerden daha mezun olmadan iş teklifi alıyor. Ben 3 ortak eğitimimin birini Erasmus’la Berlin Teknik Üniversitesi’nde GT-ARC isimli şirkette yaptım. Hem yurt dışındaki çalışma disiplinini görmek hem de yeni kültürleri tanımak açısından harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bölümümü bitirdikten sonra yaz döneminde İsviçre’de École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)’de fazladan bir staj daha yaptım. Yurt dışında yaptığım her iki stajım da birbirinden faydalı ve verimliydi, hem teknik hem de sosyal açıdan.  

Üniversite birinciliği başarısını sana getiren en önemli etmen neydi? Diye sormak istiyoruz.

Bölüme başlarken iyi bir ortalama ile mezun olmayı hedefliyordum. Akademisyen olmayı istediğim için yüksek ortalama yapmanın önemini biliyordum. Bu motivasyonla düzenli ve disiplinli çalıştım ve hedefimi gerçekleştirdim.  

Simla Hanım, mezuniyetinizden sonraki süreçte neler yaptınız?

Bölümümü bitirince 3 aylığına EPFL’e staja gittim ve bir laboratuvarda araştırmacı olarak çalıştım. Şu anda TOBB ETÜ’de Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.          

Sosyal yaşantısında Simla Burcu HARMA kimdir?

Uğraştığım herhangi bir spor dalı veya üye olduğum bir kulüp yok, bu konuda inek olduğum söylenebilir. İki bölümden de 4.00 ortalama yapmanın tek kötü tarafı bu sanırım. Ancak odasına kapanıp sadece ders çalışan biri değilim, arkadaşlarım beni tanıyınca şaşırdıklarını söylüyorlar. Arkadaşlarımla vakit geçirmeyi sohbet etmeyi çok seviyorum. Yurtta kalıyor olmamın en sevdiğim yönü bu.  

Gelecekle ilgili planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Buradaki yüksek lisansımı bitirince doktora yapıp başarılı bir araştırmacı ve akademisyen olarak kariyer hayatıma devam etmeyi planlıyorum.  

Derneğimiz ile ilgili düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

Mezunlarımızın üniversitemizle bağının kopmaması adına güzel bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Mezunlar Derneği’nin en yeni üyelerinden biri olarak henüz herhangi bir etkinliğe katılma fırsatım olmadı ancak gelecek etkinlikleri dört gözle bekliyorum. Bu ay ki röportaj köşesini bana ayırdığınız için de çok teşekkür ederim.  

Kariyer hayatınızda uzun ve güzel görünen bu yolda başarılarınızın devamını temenni ediyoruz:)