Talha Ünal 02.01.2017

TOBB ETÜ MED ailesi olarak, yeni yıl dileklerimize Dünya’da barışın, huzurun, birlik ve berberliğin sağlanacağı güzel bir sene olmasını dileyerek 2017 yılının ilk röportajı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.  

Misafir Mobilya Pazarlama Koordinatörü ve 2017 yılı Mayıs Ayı Takvim Sponsorumuz olan Sayın Talha Ünal ile keyifli bir kariyer hikâyesi yolcuğuna çıktık.
  Talha Bey, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Bana bu fırsatı sunduğunuz için size teşekkür ediyorum. Bu vesile ile aralarında uzun süredir görüşemediğimiz dostlar başta olmak üzere tüm arkadaşlarımıza selamlarımı, sevgilerimi iletmek istiyorum. Kısaca kendimden bahsedecek olursam,  1989 Ankara doğumluyum. İlk orta ve lise öğretimimi Ankara’da tamamladıktan sonra ilk tercihim olan okulumuzun işletme bölümüne yerleştim.  Eğitim hayatım süresince Forum Fuarcılık, Ender İnşaat ve Çalık Enerji şirketlerinde staj yapma imkânım oldu. Mezuniyetim sonrası ise aile şirketimiz olan ev mobilyası üretim ve satışını gerçekleştirdiğimiz Misafir Mobilya’da çalışma hayatına başladım. Aslında firmamızın kurulduğu 2003 yılından itibaren zaten yaz aylarında ve fırsat buldukça iş hayatının içerisindeydim. Üretim, planlama, muhasebe, finans, perakende satış ve SSH departmanlarında çalıştım. Özetle çekirdekten yetişmeyim diyebilirim. Mezuniyet sonrası da iki sene kadar şirketimizin perakende kısmında çalıştıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Girişimcilik ve İnovasyon alanında yüksek lisans yapmak üzere İstanbul’a yerleştim. Bu süreç içerisinde uluslararası bir ilaç şirketinde ve pazarlama danışmanlığı alanında çalışarak kurumsal şirket kültürünü gözlemleme fırsatım oldu.  Kısa süre önce de Ankara’ya dönüş yaparak tekrar şirketimiz bünyesinde çalışmaya başladım.  Şu an için pazarlama koordinatörlüğü görevini yürütmekteyim.          

TOBB ETÜ’nün kariyer hayatınızdaki kattıkları nelerdir?

Her ne kadar çalışma süresince yeterince idrak edemesek de staj dönemleri farkında olmadan hepimize büyük katkılar sağlıyor. Yaptığımız üç dönem staj çalışması süresince üç farklı şirketin kültürünü gözlemleme şansımız oluyor. Bu da bana kalırsa özellikle yeni mezunlar için önemli bir kazanım. Bunun dışında okulumuzun marka değerinin hali hazırda birçok arkadaşımız başta iş arama sürecinde avantajını yaşadılar. Birçok arkadaşımız da staj yaptıkları şirketlerde çalışma hayatına başladılar.  Mezun olacak arkadaşlarımız da ileriki zamanlarda bu konuda fayda sağlayacaklardır. Tabi burada asıl görev mezun arkadaşlarımıza düşüyor. Sonuçta kendilerini ne kadar yetiştirirlerse bu imaja katkıları o derece artacaktır.  

Mezun ve mezun adayı arkadaşlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

En başta arkadaşlarımız staj çalışmalarının ciddi anlamda kıymetini bilmeli, bu süreç boyunca çalıştıkları şirketlerden sağlaya bilecekleri maksimum faydayı sağlamaya çalışmalı, bu süreci eğitim hayatının bir parçası olarak görmeleridir.  Bu süreçlerin ileriki hayatlarının temelini oluşturduğunu ve kariyerlerine yönelik yatırımlar olduğunu unutmamalıdırlar. Daha sonraki süreçlerde de yeterli sermaye ve bilgi birikimine ulaştıklarına inandıkları anda kendi girişimlerinde bulmaktan çekinmemeli, katma değer üreten faaliyetlerde bulunmaları, gerek istihdam gerek ülke ekonomisine katkıda bulunma anlamında çalışmalarda bulunmalılar. Benim naçizane tavsiyem bu şekildedir.


TOBB ETÜ ailesinin bir bireyi olarak TOBB ETÜ MED’den beklentileriniz nelerdir?

Özellikle son yönetim değişiminden sonra derneğimizin faaliyetlerinde ciddi bir ivme artışı göze çarpmakta, mezun arkadaşlarımızın da derneğimize olan ilgisi geçmiş yıllara oranla ciddi artış göstermektedir. Her ne kadar görece üniversitemiz genç bir üniversite olsa da köklü üniversitelerin mezun derneklerinin sahip oldukları etkinlik oranına ulaşma konusunda büyük umut vermektedir. Ben derneğimizden daha çok mezun arkadaşlarımızdan derneğimize sahip çıkmaları konusunda beklenti içerisindeyim. Burada görev hepimize düşmekte, bu derneği büyütmek yaşatmak bizim elimizde. Bildiğimiz kadarıyla birçok arkadaşımız aile şirketlerine sahip ya da en azından ortak faaliyet yürüttükleri girişimlerin içerisinde bulunuyorlar. Bu arkadaşlarımız mezunlar derneğimize gerek maddi gerek manevi anlamda sahip çıkmalılar diye düşünüyorum. Bu konuda ellerinden geleni yapmalılar, emin olsunlar ki uzun vadede bu konuda kendileri ciddi kazanımlar elde edeceklerdir. Tüm mezun ve mezun adayı arkadaşlara iş hayatlarında başarılar diler, saygılarımı iletirim.

Röportajımız burada sonlanırken bizlere vakit ayırdığı için Talha ÜNAL’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.