BEDİRHAN KAPKİÇ 01.07.2022

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği, Temmuz ayı Röportajlar köşesinde bu ay, İşletme 2020 mezunumuz Balgat Spor Kulübü Başkanı Bedirhan KAPKİÇ ‘i ağırlıyoruz.  

Mezunumuzun hayallerini gerçekleştirdiği hikayesi ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Bizlere biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
  

Öncelikle beni ağırlıyor olmanızdan dolayı çok memnun oldum, teşekkür ederim. Ben Bedirhan Kapkiç, aslen Diyarbakırlıyım fakat Ankara’da doğdum ve burada büyüdüm. Liseyi Ankara İncek Doğa Koleji’nde tamamlayıp sonrasında mezunu olmaktan gurur duyduğum TOBB ETÜ’ye geçiş yaptım. Enerji, Telekomünikasyon, İnşaat ve Tekstil alanlarında, Irak, İran ve Suriye’de faaliyet gösteren aile şirketinde  Dış Ticaret Müdürü olarak iş hayatıma devam etmekteyim. Çalıştığımız her bölgede bizzat bulunmam sebebiyle beş dil bilmekteyim.
 

TOBB ETÜ’yle olan hikayeniz nasıl başladı?
TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?
 

Bu sene Hukuk Doktorasını tamamlayan yine bir TOBB ETÜ mezunu arkadaşım sayesinde 2011 senesinde TOBB ETÜ ailesi ile tanıştım. Arkadaşım faaliyet gösterdiğimiz bölgeler dolayısıyla TOBB ETÜ Uluslararası Girişimcilik, Arapça Bölümünün tam bana göre olduğundan bahsetmişti. Bölümü incelediğimde tek tercih olarak Uluslararası Girişimcilik Bölümü’nü yazmıştım. Bölüm; üç dönem TOBB ETÜ’de, üç dönem de Ürdün veya Rusya’da dil eğitimi görmenizi sağlayan, Mütevelli Heyet Başkanımız Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun da tabiriyle kendi projesi olan bir bölümdür. Bütün dersleri verip, iki dönem Ürdün programımı da tamamlamış olmama rağmen işlerimin yoğunluğu dolayısıyla kalan bir dönem için Ürdün’e gidemedim ve iki sene kadar eğitimimi dondurmak durumunda kaldım sonrasında TOBB ETÜ İşletme bölümüne geçme kararı aldım. 1,5 yıl içerisinde de mezun oldum. İki farklı bölümü görme şansım olduğu için  çok fazla öğretim görevlisi ve öğrenci ile tanışma fırsatım oldu. Çok güzel dostluklar ve iş ilişkileri kurdum. TOBB ETÜ’nün kalitesini ve vizyonunu öğrencilik hayatından sonra iş hayatında da çok açık bir şekilde gördüm.
 

Peki biraz da ortak eğitim hakkında konuşalım. Ortak Eğitim modelimizin iş hayatına yansımaları nasıl oldu? Öğrencilerin bu dönemi daha verimli geçirebilmeleri için verebileceğinizin tavsiyeleriniz var mıdır?

Ortak Eğitim modeli diğer üniversitelerin gerçekleştirmeye cesaret edemediği bir iş birliği modelidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ciddi desteği sayesinde, hedeflediğiniz herhangi bir sektörde ve birimde kendinizi keşfetme imkanınızın olduğu ve hatta mezuniyetiniz sonrasında Ortak Eğitim yaptığınız firma veya kurumlardan iş teklifi alabildiğiniz bir modelden bahsediyoruz. Üniversitede olduğum dönem tanıştığım arkadaşlarımın birçoğu mezuniyetleri sonrasında Ortak Eğitim yaptığı firma veya kurumlardan teklif alıp kariyerlerini orada devam ettirme kararı aldı. Benim, öğrencilere bu konudaki tavsiyem: Ortak eğitim modelini, diğer üniversitelerin 20 günlük veya 1 dönemlik zorunlu olduğu için gidilen stajları ile aynı kefeye koymadan; 3 dönem boyunca kariyer hedefleri doğrultusunda, firmalarda ve kurumlarda kendilerini denemeleri, firmaları ve kurumları da değerlendirmeleri ve bunun sonucunda kariyer planlarını oluşturmaları olacaktır.        

Balgat Spor Kulübü’nün hikayesinden bahsedebilir misiniz? Nasıl ve ne zaman kuruldu? Siz ne zaman devraldınız?

Balgat Spor Kulübü 1956 yılında Balgat sakinlerinden Yakup Balay ve arkadaşları tarafından kurulmuş köklü bir kulüptür. 66 yıllık tarihi boyunca hiçbir zaman kendini profesyonel liglerde gösterememiş olmasına rağmen profesyonel liglere yüzlerce sporcu yetiştirmiş ve hatta 1969 yılında Türkiye Milli Takımı’na giden kıymetli büyüğümüz Nuri Toygun’u futbola kazandırmıştır.

Balgat Spor Kulübü akademisi kuvvetli, Ankara Spor Camiası’nda saygı ve sempati duyulan bir takımdır. Balgat Spor Kulübü’nü 2021 yılının kasım ayında sezonun başlamasından 1 hafta önce satın alarak kurumsal bir yapı kurdum, profesyonel futbolun içinden gelen idareciler ile anlaşmalar sağladım. Amatör futbol camiasında daha önce örneği görülmemiş bir şekilde Süper Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig’den transferler yaparak sezona hızlı bir şekilde giriş yaptık. Balgat Spor Kulübü tarihinde ilk kez Ankara’nın en yüksek Amatör Lig’i olan Süper Amatör Lig’e çıkmaya hak kazandık.

Yönetimimizde ben de dahil olmak üzere 6 kişiyiz ve hepsi TOBB ETÜ mezunu arkadaşlarım.İsim vererek, her birine destekleri için teşekkürlerimi iletmek isterim. Üniversitemizin Uluslararası Girişimcilik mezunu Kemal Buğra Güran’a, İktisat mezunu Kaan Gündoğan ve Muhammed Raşit Özmen’e ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu Ömer Uslu ve Muhammed Ali Bayram’a bu süreçteki destekleri için içten teşekkürlerimi sunuyorum.  

Spor Kulübünüz için geleceğe dönük hedef ve hayalleriniz nelerdir? 


Balgat Spor Kulübü’nün adını bir gün Süper Lig’de duyurabilmek ve bu doğrultuda kurduğumuz Spor Okullarında ahlaklı, karakterli, vatanına ve milletine sadık genç sporcular yetiştirmektir. Bu röportaj vesilesi ile şunu da duyurmuş olayım: TOBB ETÜ Mezunlar Derneği üyelerinin 1. Derece yakınlarına spor okullarımızda   % 20  indirim avantajı sağlıyoruz.
   

TOBB ETÜ’den yeni mezun olacak ve kendi işini kurmak isteyen mezunlarımıza neler söylemek istersiniz,tavsiyeleriniz var mıdır?
 

TOBB ETÜ, öğrencilerinin okurken de iş hayatı tecrübesi edinebilmelerini sağlayan, mezuniyet sonrasında öğrencisinin kariyerini oluşturmasına destek olan bir üniversitedir. Mezunlarımızın kendi hedefleri doğrultusunda faaliyet göstermek istedikleri sektörü doğru analiz ederek, maksimum fayda sağlayabilecekleri alanları belirlemeleri gerektiği kanaatindeyim. Öğrencilik sürecinde de buna uygun kurum veya firmalarda Ortak Eğitimlerini tamamlamalarının, iş hayatına atıldıklarında diğer adaylara göre kendilerini daha avantajlı bir duruma getireceğini düşünüyorum.    

Yoğun iş temponuzdan bir nebze uzaklaşmak için neler yaparsınız?


3 tane Akita cinsi  arkadaşlarım var, onlarla vakit geçirmek günün yorgunluğunu atmamı sağlıyor. Fiziki yorgunluk getirmeyen bir iş hayatım olması sebebiyle mesaiden sonra dostlarımla muhabbet etmek mental olarak beni rahatlatıyor.
       

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz,beklentileriniz nelerdir?


Eski yönetimlere derneğimizin bugünlere gelmesinde gösterdikleri emek için tabi ki teşekkür etmek gerekir fakat TOBB ETÜ Mezunlar Derneği özellikle Başkanımız Erhan Burak Aydın ve yönetimi ile bambaşka bir vizyon kazandı. Mezun ziyaretleri, İstanbul ofisinin açılması, mezunlara özel yapılan kurumsal anlaşmalar, mezunlarımızın iş bulmasına kolaylık sağlayan kariyer modülü; mezunlarımızın birbirleri ile iletişimlerini sıkı tutmak ve TOBB ETÜ aidiyetini arttırarak mezunlarımız arasında sinerji oluşturmak adına başkanımız ve yönetimimiz tarafından hayata geçirilen çok ciddi projeler. Derneğimizin giderek büyüyen bir aile olması ve mezunlarımızın iş birliklerinden doğan başarıları izlemek tek beklentimdir.  

2022 yılının Temmuz ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kı
rmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyor,başarılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz..