İLKE KOCAMAN 01.04.2023

TOBB ETÜ Mezunlar Derneğinin röportajlar köşesinde bu ay Hukuk Fakültesi üçüncüsü, 2022 mezunumuz İlke Kocaman’ı ağırlıyoruz.

İlke Hanım, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
 

Merhabalar, ismim İlke Kocaman. 1998 yılında İstanbul’da doğdum. TOBB ETÜ’den 2022 yılında, yeni mezun olmuş bir hukukçuyum. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni kazandıktan 2 yıl sonra ayrılıp, lise eğitimimi Jale Tezer Temel Lisesi’nde tamamladım. TOBB ETÜ hukuk lisansı eğitimimi ise derece öğrencisi olarak bitirdim. Şu an Aydın Legal Consulting’de avukatlık stajımı yapmamın yanı sıra, Be Citizen Global Şirketi’ne aktif olarak hukuk danışmanlığı hizmeti sağlamaktayım.    

TOBB ETÜ’yle olan hikayeniz nasıl başladı
? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?
 

Aslında üniversiteye hazırlık yıllarında sayısal öğrencisi olmama rağmen, ani bir kararla ve sınava son iki ay kala eşit ağırlık alanından lisans eğitimi almak istediğimi fark ettim, sınav sonucumu gördüğümde ise Türkiye’nin yeni ve en prestijli okullarından biri olan TOBB ETÜ’yü tercih ettim. Tercih zamanında ise üniversitemizi görmeye geldiğimde artık burada okuyacağımı biliyordum, bu kararımdan ise hiçbir zaman pişman olmadım. TOBB ETÜ’nün bana hem okulumu, hem bölümümü, hem de arkadaşlarımı çok sevdiğim doyasıya bir 5 yıl kattığını söyleyebilirim. Keza özellikle hukuk alanında akademik kadrosu çok güçlü bir üniversitede okuduğumdan, aldığım eğitimin kalitesinin yanı sıra akademisyenlerimizin vizyonumu ve ufkumu çok geliştirdiğini de belirtmek isterim.    

Sizi Hukuk Bölümü okumaya sevk eden bir hikayeniz var mı? Varsa bizimle paylaşır mısını
z?
 

Samimi olmam gerekirse, çoğu üniversiteye hazırlanan öğrenci gibi benim de hayatımın geri kalanını etkileyecek bu seçimi yaparken pek bir fikrim yoktu. Ancak ben şanslıydım, çünkü bölümümü okumaya başladığımda, daha birinci sınıftayken yapmak istediğim mesleğin, okumak istediğim bölümün hukuk olduğunu fark ettim. Derece yapma başarımdaki büyük payın bölümümü ve okulumu sevme hususları olduğunu düşünüyorum. Ben bu konuda şanslıydım, bunu fark etmemi sağlayan ve deyim yerinde ise “idollerim” olarak gördüğüm okulumuz hukuk akademisyenlerinden Sayın Doç. Dr. Fatma Tülay Karakaş’a, Dr. Elif Oral’a ve değerli dekanımız Prof. Dr. Çiğdem Kırca’ya da buradan teşekkürlerimi iletmek isterim.    

TOBB ETÜ’de uygulanan Ortak Eğitim Model
ini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?
           

Elbette ki yararlanıyorum, TOBB ETÜ’yü tercih etme sebeplerimden en önemlisi ortak eğitim programıydı. Benim ortak eğitim dönemimden iki tanesinin pandemiye denk gelmesine ve uzaktan staj yapmama rağmen, şu an yasal stajımı tamamladığım büroda yahut yaptığım bütün iş görüşmelerinde edindiğim tecrübelerin faydasını gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim. Teorik bilgilerimizi pratik yaparak pekiştirebilmek, iş hayatı bakımından en önemli şeylerden bir tanesi. Ankara’daki hukuk bürolarında bu anlamda okulumuzun diğer okullara nazaran farkını koyduğu, yeni mezunların dahi belli bir tecrübe ve disiplin kazandığını söylemek yanlış olmayacaktır.    

TOBB ETÜ’den mezun olduktan sonra iş hayatına başlama süreciniz ile ilgili neler paylaşmak istersiniz?
 

Mezun olduktan hemen sonra, şu anda da halen stajyer avukat olarak bulunduğum Aydın Legal Consulting ile anlaşmaya vardık.  Tabii, farklı bürolarla da iş görüşmelerine girdim, olumlu sonuçlar almama rağmen kendimi geliştirebilmem için doğru olan yerin Aydın Legal olduğunu hissetmiştim. Keza öyle de olduğunu söyleyebilirim, oldukça verimli bir staj geçirmekteyim. Bir yandan da Be Citizen Global Şirketi’nde vatandaşlık programları hakkında hukuki danışmanlık vermekteyim. Bu anlamda Avrupa ve Dünya’ya açılan kapıların ve fırsatların da bizler açısından çok önemli olduğunu düşündüğümden, danışmanlık sürecim oldukça keyifli geçiyor denilebilir.
 

Sosyal hayatta İlke Hanım kimdir?  Yorucu iş temponuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?
 

Benim için sosyalleşmek oldukça önemli, yoğun ve stresli iş hayatından sonra bizlere arta kalan kısa vakitlerde arkadaşlarımla görüşmek beni oldukça iyi hissettiriyor. Bu üniversitemizde lisans öğrencisiyken de böyleydi, yoğun ders ve sınav tempolarını arkadaşlarımızla birlikte atlatabilmek bence en değerli şeylerden biri. Onun haricinde hala kendimi geliştirmeye çalıştığımı söyleyebilirim, yakın zamanda yine üniversitemiz bünyesinde bir yüksek lisans hedefim olduğundan, ÖSYM sınavlarına ve mülakatlara hazırlık sürecindeyim. Ancak bunları yaparken, hobilerimden ve kendime vakit ayırmaktan da kaçınmadığımı söyleyebilirim.    

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz, beklentileriniz nelerdir?
 

Askında mezuniyetimi tamamlar tamamlamaz derneğe üye oldum. Şu an Türkiye’de en kapsamlı ve tüm mezunlarına sahip çıkan, eşi benzeri olmayan bir dernek olduğunu düşünüyorum ve bu bana güven veriyor. Öyle ki, tüm mezunlar birbirine iş fırsatı yaratıyor, yeni kapılar aralıyor. Dayanışma, bu bağ ve destek yeni mezunların geleceği açısından çok önemli. Bu konuda yeni bir mezun olarak kendimi şanslı hissediyorum. Ayrıca tanışmak ve kaynaşmak amacıyla yapılan sosyal etkinliklerin de çok başarılı olduğunu düşünüyorum, fırsat bulduğum anda birçoğuna katılıyorum. Sosyal, kişisel ve mesleki anlamda bizleri bu noktada buluşturduğu için TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne teşekkürlerimi sunarım. 
     


2023 yılının Nisan ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz.