MELİS DİZDAR 01.11.2019

Kasım ayı Röportajlar köşesi  konuğumuz Endüstriyel Tasarım ’17 Mezunumuz Melis Dizdar.Melis Dizdar kimdir? Melis Hanım,bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Hayattan keyif alan, beni ve aykırı fikirlerimi destekleyen, özellikle kendini farklı konularda geliştirmeyi seven insanlarla birlikte büyüdüm. Belki de bu sebeple, yaşamımın birçok alanında kendimi ifade etmek için kullandığım yaratıcılığı, üniversite hayatımda da Endüstriyel Tasarım Bölümü'nde okuyarak geliştirmek istedim. Eğitimime devam ederken, tasarımcı olarak anlayışımı olumlu yönde etkilediğine inandığım her fırsatı değerlendirdim. Bu fırsatlar bana, problemden çözümüne kadar bir projede kendi yolumu tanımlamanın harika bir deneyim olduğunu göstermiş oldu.Projelerin ve fikirlerin tasarım odaklı yeniliklerle hayata geçtiği bir ortam oluşturmaya öğrenciyken, benim kadar insan ve çevresini geliştiren tasarımlar yapmaya hevesli, Kavi’nin kurucu ortağı Batuhan Yıldırım ile başladım. TOBB ETÜ Garaj ’da kurmuş olduğumuz girişimimizde, ekibimizin de büyümesiyle çalışmalarımıza  Ostim Teknopark ’ta devam etmekteyiz.
 

TOBB ETÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu olarak öğrencilik hayatınızda birçok yarışmaya katıldığınızı ve bizleri gururlandıran dereceler aldığınızı bilmekteyiz,bize bu süreçlerden bahsedebilir misiniz?


Tasarım yarışmasına ilk projemi gönderdiğimde birinci sınıftaydım. Tasarımda ürünü anlatmakta faydalandığımız araçların çoğunu daha kullanmayı bile bilmiyordum. Otomotiv Tasarım Yarışması’ndan ödül aldığımızı duyduğumda heyecanla karışık bir şaşkınlık yaşadığımı söylemem gerekir. Ekip olarak fikrimizin değer görmesi ve bu durumun getirdiği fırsatlar bana fikirlerimi paylaşırken, temellerimi güçlendirecek ve başarımı sağlamlaştıracak bir zemin oluşturabileceğimi göstermiş oldu. Bu sebeple yarışmalarda yer almanın çok değerli bir tecrübe olduğuna inanmakta, başta ürün tasarımlarım olmak üzere yarışmalara katılmaya devam etmekteyim. Sizleri, sevdiklerimi bu çalışmalarla gururlandırdıysam ne mutlu bana! Teşekkür ederim.  

Şu anda Kavi Tasarım ve Mühendislik Ajansı firmasının kurucu ortağısınız ve Genç Kadın Girişimci olarak firmanızın kurulum aşamasından bugün ki gelinen sürece kadar neler anlatmak istersiniz?

Kavi, farklı disiplinlerden insanların bir araya gelmesinin yarattığı dinamizmi özünde barındıran bir oluşum. Kuruluşundan günümüze kadar firmalara ve girişimcilere iş fikirlerinin yanı sıra ürün ve servislerini geliştirmeleri konusunda destek olmaktayız.Bunu yaparken de gelişime öncülük eden firmalarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Çünkü tasarımının doğru kullanıldığında her alanda bir fark yaratacağına inanmaktayız. Günlük hayatın problemlerine çözüm bulan, sadece ürünün başarısını değil, kullanıcısının da isteklerini çevremize karşı duyarlı olmayı ihmal etmeden sonuca ulaştıran çalışmalar yapmaktayız. Bunun yanı sıra gelecekte yaşamımızı şekillendireceğine inandığımız konsept projeler çıkarmaktayız. Bir kısmını yarışmalardan bildiğiniz bu projelerin, Kavi’nin gelecek ile ilgili vizyonunu aktarmakta büyük bir rolü olduğunu düşünmekteyim.Tasarımcı ve bir girişimci olarak, insanların yüzünde gülümseme yaratacak fikirlerimin peşinden koşmaya ve yeni bir çalışma konseptinin öncüsü olan firmamın varlığını sürdürmeye hevesliyim.  

Girişimci olmak isteyen mezunlarımıza önerileriniz nelerdir?

Girişimci olarak şirket sahibi olmanın ve işletmenin getirdiği sorumlulukların yanı sıra tasarımcı olarak da proje geliştirme süreçlerinde aktif olarak yer almaktayım. Benim gözlemlediğim, günümüzdeki girişimlerin hem aynı anda birden fazla işi yürütebilen hem de kendi alanına hakim insanlar tarafından hayatlarını sürdürebilmekte olduklarıdır. Net bir iş sosyal hayat ayrımı bulunmayan ve sizinle bütünleşen bir oluşumun içinde olmaya başlıyorsunuz. Bu sebeple tutkulu, heyecanlı ve pozitif kalmanın önemli olduğunu öteki taraftan da fedakarlık yapmaya hazır olunması gerektiğinin girişimci olmak için çalışmalara başlayan herkesin ortak düşüncesi olduğuna inanıyorum. Girişimciliğin temelinde yeniliklerin hayat bulması yer almaktadır ve biz girişimciler de önceden yapılmamış ve farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaktayız. Bu yüzden insanların tavsiyelerine kulak vermelerini ancak uygulamadan önce kendi inandıklarının filtresinden geçirmeyi ihmal etmemeleri tavsiye ederim.  

Firmanızın geleceği ile ilgili düşünceleriniz veya planlarınız var mıdır?


Tasarım ve mühendislik alanında yaptığımız çalışmalar bu aşamada KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Firmalarla olan ortak çalışmalarımıza devam etmeyi ve daha birçok yenilikçi projede yer almayı amaçlamaktayız. Bu projeler ile tasarımın, mühendislik ve pazarlama gibi farklı alanlarla birleşerek toplumumuza kattığı değeri göstermeye devam edeceğiz. Önümüzdeki zamanlarda kendi bünyemizde geliştirmekte olduğumuz, piyasada yerini alması için çalıştığımız, yenilenebilir enerji alanındaki projemizle de bizleri takip edebilirsiniz.  

Sosyal hayatında Melis Dizdar kimdir?


Genellikle,işindeki başarıları ile anılmak insanı gururlandırsa da -hele ki bu iş tutkusuysa-bazen hayattan zevk almak için yapılacak başka şeyler olduğunu da hatırlamak lazım. Kendimi dengeyi bulamama konusunda eleştirsem de bir yandan da şanslı hissediyorum. İşim gereği farklı alanlarda yaptığımız projeler sayesinde kendimi geliştirecek zamanı işimi yaparken bulmuş oluyorum. Ofiste geçirdiğim fazla zamanlarda ise dostlarım ve ailem, hayatıma anlam katmak ve yeterince sosyalleştiğimden emin olmak için her zaman yanımdalar, iyi ki de yanımdalar.  

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz,beklentileriniz nelerdir?

Aktif bir şekilde mezunları ile iletişimde kalmaya, onlara yardımcı olmaya ve bir araya getirmeye bunun yanı sıra öğrenciler ile mezunların bilgi alışverişi yapmasına yönelik de çalışmalarını sürdüren mezunlar derneğimize tüm emekleri için teşekkür ederim. Bu çalışmalar kapsamında gerçekleştirdiğimiz röportajda, kendimi ifade etme ve tutkulu olduğum işimi sizlerle paylaşma fırsatını bana verdiğiniz için de çok memnunum. Başka etkinliklerde de bir araya gelmek dileğiyle.

Keyif dolu röportaj için sizlere teşekkür ediyor,kariyer hayatınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz…