DOĞA KOCAMAN 01.12.2023

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Röportajlar köşesinde bu ay, Görsel İletişim Tasarımı 2021 mezunumuz, Pixelized Studio kurucusu Doğa Kocaman’ı ağırlıyoruz.  

Doğa Bey öncelikle röportaj davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Doğa Kocaman kimdir, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?  
Kıymetli davetiniz için ben de sizlere teşekkür ederim. Elbette kendimden kısaca bahsedecek olursam, her konuyu gülümseyerek çözmeyi seven ve girişimci ruhunu hiç kaybetmeden hep projelerin içinde olmaktan keyif alan bir adam olarak kendimi sizlere tanıtabilirim.

TOBB ETÜ’yü tercih etme sebebinizi öğrenebilir miyiz? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?  

TOBB ETÜ’de geçirdiğim her bir hafta benim için çok kıymetliydi. Bölümümü çok sevmemden kaynaklı da olacağını düşünüyorum ancak okulumun bana katkısı ve vizyonumu genişletmesi hiç yadsınamaz bir gerçektir kendi açımdan. Teknoloji binasında geçirdiğim günlerimi özlüyorum ve işimle ilgili çalışmalarımı yapmaya bazen okuluma geliyorum.  

Sizi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü okumaya sevk eden bir hikâyeniz var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız?  

Küçüklüğümden beri çizimlere, maket yapımlarına ve dijital tasarım çalışmalarına ilgim hep vardı, kıymetli annemin de Görsel İletişim Tasarımı bölümünü keşfi ve beni yönlendirmesi sonucunda diğer okullara ve başka bölümlere çok da bakmadan listemin başına yazdım.  

Peki, biraz da ortak eğitim hakkında konuşalım. TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim Modeli anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda kariyer hayatınızda, yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?  

Ortak Eğitim konusu bizim okulumuzun bana göre kendini ayrıştırdığı en özel yanlarından birisidir. Okuluma ilk başladığımda bu sistemin tam olarak ne anlama geldiğini pek anlamıyordum hatta bu kadar uzun bir çalışma deneyimi elde etmenin de geleceğimize bu kadar doğrudan katkı vereceğini tahmin etmezdim ancak röportajı okuyan herkese bu sistemin, mantıklı ve işe yarayan bir sistem olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Son yaptığım ortak eğitimimi çok değerli bir animasyon stüdyosunda yaptım, o güne kadar ben hep kendime animasyon yapacağımı ve bu alanda çalışacağımı söylerdim fakat animasyon üretiminin bana ne kadar uymayacak bir iş olduğunu anladım. Bu kötü gibi görünse de kendimi başka bir alanda geliştirmem gerektiğini fark ettirdi. Ve oradaki stüdyonun ne kadar vizyonlu bir bakış açısı ile ilerlediğini gördükten son ilk girişimimi oranın belli iyi özelliklerini kendi işimle birleştirerek yolculuğuma başlamamda etkisi oldu. İşte bu kadar önemli bir model. Şuanda ise ortak eğitim sisteminde kayıtlı olan firmalardan bizde birisiyiz ve bu modelden bize gelen çok değerli arkadaşlarla tanışma ve çalışma fırsatımız oluyor.  

Pixelized Studio firmasının hikâyesinden bahsedebilir misiniz? Nasıl ve ne zaman kuruldu? İlham kaynağınız var mıdır? Firmanız için geleceğe dönük hedef ve hayalleriniz nelerdir?  

Pixelized Studio 2020-21 döneminde pandemi zamanını biraz da fırsat bilerek, evlerinde mobil oyun sektörü için çalışmaya başlayan 4 arkadaş olarak kurduk, çok büyük firmaları kendimize hedef bildik ve sürecimize başladık. Bugün firmamızda ben tek başıma Pixelized’ın serüvenini devam ettiriyorum. Geleceğe dönük hedeflerimizin içinde Avrupa’ya bir ayağımızı taşımak vardı, bu yıl bu hedefimizi gerçekleştirdik ve AB üyesi olan Estonya’da şirketi kurduk. Hedefler ve hayallerimiz hiç bitmeden artıyor yeter ki onları gerçekleştirmek için bir adım atalım.  

TOBB ETÜ’den yeni mezun olacak ve kendi işini kurmak isteyen mezunlarımıza neler söylemek istersiniz, tavsiyeleriniz var mıdır?

Eğer aklınızdan bir girişim fikri geçiriyorsanız kesinlikle durmayın ve başlayın. En büyük sermayeniz zaman olsun, her zaman ofis veya resmi şirket kurmak zorunda değilsiniz, işiniz için gereken ar-ge sürecine başlayabiliyorsanız bu da büyük bir sermayedir.  

Sosyal hayatta Doğa Bey kimdir?  Yorucu iş temponuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?  

Sosyal hayatımda tenis oynamaktan ve bisiklet sürmekten çok keyif alırım, ayrıca düzenli olarak okulumuzun tenis kulübünde aktif olarak oynarım. Yurt dışı seyahatlerine gitmeye çalışıyorum zaman buldukça. Kısacası kendime zaman ayırmak için elimden geleni hep yapmaya çalışıyorum.
 
TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz, beklentileriniz nelerdir?  

Mezunlar derneğine teşekkür ediyorum, çünkü okulundan mezun olmuş bizleri hala yalnız bırakmayıp bizlerle etkileşim içerisinde giriyorlar, kendimizi değerli hissetmemize ve bir üniversiteye ait olduğumuzu hatırlatıyorlar. Beklentilerim spesifik olarak yok ancak her zaman daha çok etkinlik ve birliktelikte bir araya gelmek ve bilgi paylaşımı için zemin hazırlama kısmında desteklerinizi esirgememeniz olacaktır.    

2023 yılının Aralık ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyor, başarılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz.