CAN BALCILAR 01.11.2022

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin röportajlar köşesinde bu ay İrlanda’da Microsoft’ta çalışan Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2010 mezunumuz Can Balcılar‘ı ağırlıyoruz.

Can Bey öncelikle röportaj davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz, Can Balcılar kimdir, sizi biraz tanıyabilir miyiz? 

Davetiniz için ben teşekkür ederim. İsmim Can Balcılar, 1987 Osmaniye Kadirli doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu İskenderun’da, liseyi Gaziantep Fen Lisesi’nde okudum. Üniversite eğitimimi de 2005-2010 yılları arasında TOBB ETÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde tamamladım. Çalışma hayatıma savunma sanayiinde STM şirketinde Sistem Mühendisi olarak başladım. Sonrasında Sanayi Bakanlığı Teknogirişim desteği ile bir süre kendi şirketimi yönettim. Arkasından Comodo’da siber güvenlik alanında Ürün Yöneticiliği yaptım. Paralelde MBA eğitimimi tamamlayınca, Microsoft Türkiye’de Çözüm Uzmanı olarak işe başladım. 2019 yılında gelen bir teklifle Microsoft Türkiye ofisinden Microsoft İrlanda’daki Avrupa merkez ofisine geçiş yaptım. Şu anda da Orta Doğu ve Afrika bölgesinden sorumlu ekibin başında Bulut Çözüm Mimarları Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Evliyim ve 5 yaşında bir oğlum var. Boş zamanlarımda gitar çalmaktan ve futbol oynamaktan hoşlanırım.

TOBB ETÜ’yü tercih etme sebebinizi öğrenebilir miyiz? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

TOBB ETÜ, bizim dönemin giriş yaptığı zamanlar henüz kuruluşunun ilk yıllarını yaşıyordu. Lisedeyken, TOBB’da görevli bir akrabam aracılığıyla üniversitenin kuruluş aşamasındaki vizyonundan ve stratejisinden haberdar olmuştum ve gayet hoşuma gitmişti. Tercih döneminde daha detaylı araştırıp akademisyen kadrosunun da kalitesini görünce kararımı vermiştim. TOBB ETÜ’de kaliteli eğitimin yanı sıra, özellikle bizim okuduğumuz zaman üniversitenin yeni kurulmuş olması sebebiyle pek çok konuda öncü olma imkanı bana çok güzel gelmişti. Örneğin okulun ilkbahar şenliği organizasyonunu yapmıştık arkadaşlarımızla birlikte. Ayrıca pek çok öğrenci kulübünün kuruluşunda rol alma imkanımız olmuştu. Hem idari, hem de akademik kadronun desteğiyle, bu tür organizasyonlarda görev almanın bana çok şey kattığına inanıyorum.

Sizi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü okumaya sevk eden bir hikayeniz var mı?

Dürüst olmak gerekirse, Elektrik-Elektronik Mühendisliği özelinde bir hikayem yok. Ancak biliyorsunuz, okulda dersleriniz iyiyse Türkiye’de genelde sağlık veya mühendislik alanındaki bölümlere yönlendiriliyorsunuz. En azından bizim dönemimizde bu şekilde işliyordu sistem. Benim de her zaman Fizik ve Matematik alanına ilgim olmuştu, bu sebeple aslında mühendislik ve teknoloji alanında çalışmak istediğimi biliyordum hep. Teknolojinin de gidişatını göz önünde bulundurarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nin doğru bir alan olacağını düşündüm ve doğru bir karar verdiğime inanıyorum :)

TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim Modeli anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz? İş hayatınıza başlarken yapmış olduğunuz ortak eğitimlerin katkıları neler oldu?

TOBB ETÜ’yü diğer üniversitelerin önüne geçiren en temel fark bence Ortak Eğitim Modeli. Üniversitenin TOBB ile olan bağını göz önünde bulundurunca, bu imkanı bu ölçekte sağlayabilecek tek eğitim kurumu olduğunu düşünüyorum. Mezun olduğunuzda toplamda 1 yıl iş tecrübesi ile okuldan çıkmak TOBB ETÜ öğrencilerini kesinlikle diğer üniversite mezunlarına göre daha avantajlı duruma getiriyor. Ayrıca Ortak Eğitim yapılan şirketler kurulan ilişkiler, TOBB ETÜ öğrencilerinin iş dünyasına atılmasını büyük oranda kolaylaştırıyor. Pek çok arkadaşımız Ortak Eğitim yaptıkları şirketlerden iş teklifi alıp mezun olduklarında çok hızlı bir şekilde çalışma hayatına başlıyorlar.

Microsoft’taki çalışma ortamınız, görev pozisyonunuz ve üzerinde çalıştığınız projelerle ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Microsoft’ta İrlanda’da Avrupa Merkez Ofisi’nde Bulut Çözüm Mimarları Yöneticisi olarak çalışıyorum. Başında bulunduğum ekip Orta Doğu ve Afrika bölgesinde orta ve büyük ölçekte kurumsal müşterilerde Microsoft Azure Bulut hizmetlerinin konumlandırılması için çalışıyor. Temel amacımız, bu müşterilerin dijitalleşen dünyada kendi teknolojik altyapılarını, operasyonlarını iyileştirmelerine ve yenilemelerine Microsoft bulut servisleri ile destek olmak.

Ne zamandan beri İrlanda’da yaşıyorsunuz? Yurtdışında kariyer planlaması yapmak isteyen TOBB ETÜ’lülere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

2019 yılından beri İrlanda’da yaşıyorum. Bahsettiğim gibi, önce Microsoft Türkiye’de başlamıştım. Sonrasında İrlanda’da bir fırsat belirince değerlendirmeye karar verdik. Son yıllarda ve özellikle pandemi sonrasında uzaktan çalışma teknolojilerinin daha çok benimsenmesi ile birlikte, uluslararası firmalarda iş bulma imkanlarının arttığını düşünüyorum. Ancak bununla beraber rekabet giderek artıyor. O yüzden bence hangi alanda olursak olalım, yaptığımız işte sürekli daha iyi olmayı hedeflediğimiz sürece hem yurt içi, hem yurt dışı imkanlarımız artacaktır.

Sosyal hayatta neler yapıyorsunuz? Yorucu iş temponuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Boş zamanlarımı genellikle ailem ve arkadaşlarımla geçiriyorum. 5 yaşında bir oğlum var. İş dışında zamanımın büyük çoğunluğuna onunla geçiyor :) Bunun dışında müzik ve sporla ilgileniyorum. Haftada 2-3 defa spor salonuna gidiyorum, 1 veya 2 defa da arkadaşlarımla futbol oynuyorum. Müzik tarafında da uzun yıllardır gitar çalıyorum, pandemi döneminde piyano öğrenmeye de başladım ama o biraz yavaş ilerliyor :)

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşüncelerinizi ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu kadar aktif ve organize bir şekilde çalışmanızı gerçekten takdir ediyorum. Yaratıcı programlar ve aktiviteler yapıyor olmanız bir mezun olarak beni çok mutlu ediyor. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.


2022 yılının Kasım ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz.