Rabia Çiğdem Usta 17.05.2016 - TOBB ETÜ MED YK Sekreter Üye

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği, röportajlar dizisi köşesinde bu ay TOBB ETÜ MED Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Çiğdem USTA’yı konuk ediyor. Makine Mühendisliği Bölümü 2010 Eğitim Öğretim Yılı mezunumuz Rabia Çiğdem USTA kimdir? 

Merhaba, ilk olarak TOBB ETÜ MED’e beni konuk ettiği için teşekkür ederim, okulumuz mezunlarının kendisini tanıtma fırsatı bulduğu bu platformda yer almak benim için mutluluk verici oldu. 1986 yılı Ekim ayında Ankara’da doğdum, üniversiteye kadar olan eğitim hayatımı bu şehirde tamamladım, daha sonra Türkiye’nin sayılı teknoloji üniversitelerinden olan TOBB ETÜ’de Makine Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım. Şimdiye kadar tüm hayatımı Ankara’da geçirdim, şimdi de mesleğim olan Makine Mühendisliğini yine Ankara’da yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi firmasında devam ettiriyorum. 

Bir bayan olarak Makine Mühendisliği bölümünde eğitim-öğretim görmenin avantaj ve dezavantajlarından bahsedebilir misiniz?

Mezun olduğum günden bu yana, yaklaşık altı senedir mesleğimi bir fiil yapmaktayım ve şimdiye kadar, eğitimini en güzel şekilde aldığım bu meslekte hiçbir zaman beni negatif düşüncelere sevk edecek bir durum yaşamadım. Eğitim hayatım boyunca, sınıfta kız öğrenci sayısının az olmasından şikâyetçi olmadım, tam tersine bu durum sizin avantajınız oluyor, az olduğunuz için değerli oluyorsunuz, sınıf arkadaşlarım beni ve diğer kız arkadaşlarımızı hiç bir zaman üzmediler. Derslerimizin sadece erkeklerin ilgi alanına hitap ettiğini düşünenlerde olabilir tabii, ama bu bakış açısı benim için hiçbir zaman böyle olmadı. Ben her teknik dersimde, TOBB ETÜ laboratuvarlarında gerçekleştirilen zor ama eğlenceli deneylerde ya da ortak eğitim boyunca çalıştığım firmalarda, konumumu avantaja çevirmeyi hep başardım. Mesleğimi severek tercih ettiğim için benim için Makine Mühendisliği bölümünü okumak hiç zor olmadı. 

TOBB ETÜ’ de eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinizi geliştirmek için neler yaptınız?

Üniversiteyi hazırlık ile birlikte beş senede tamamladım. TOBB ETÜ benim dönemimden bir önceki sene ilk öğrencilerini almıştı ve biz okul için çok değerliydik. Eğitim yaşamım boyunca, o zamanın koşulları dikkate alındığı zaman TOBB ETÜ bana ortak eğitim, ikinci yabancı dil gibi diğer üniversitelerden farklı olarak çok güzel fırsatlar sundu. Mezun olmadan önce savunma sanayiinde çalışma kararı almıştım, fakat öncesinde kendimi biraz daha geliştirmek adına TOBB ETÜ’de yüksek lisans eğitimine başladım. Bu süreçte, sevgili hocam Doç. Dr. Erdem ACAR ile birlikte TÜBİTAK destekli bir projede görev aldım. Projem ve tezim savunma sanayi ile ilgiliydi. Bu süreç bana ileride çalışacağım TAI’deki mesleğimde çok yardımcı oldu. 

Ortak Eğitim geçmişinizde çalışmış olduğunuz firmalarda edinmiş olduğunuz tecrübeleri şimdi görev almakta olduğunuz TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. firmasında aktif olarak kullanabiliyor musunuz?

Ortak eğitimimi Ankara’nın üç farklı sanayii bölgesinde tamamladım. İlk sene Sincan Organize Sanayinde yer alan bir firmada ‘Kalite’ bölümünde çalışmıştım. İkinci sene OSTİM’de büyük bir makine parkuruna sahip bir firmanın ‘Üretim ve Tasarım’ bölümlerinde stajımı tamamladım. Son senemde ise Başkent Organize Sanayii tarafına yine ithalat ve ihracat yapan, üretim alanındaki son teknolojilere sahip bir firmanın ‘AR-GE’ bölümünde üç buçuk ay çalıştım. Bu tecrübelerin hepsi mesleğimde ne kadar farklı departmanların var olduğunu görmem ve hangilerinin ilgi alanım olduğu, hangi yolda ilerlemem gerektiği hakkında karar vermemde bana yardımcı oldu. Şimdi çalıştığım AR-GE bölümünde, geçmiş zamanlarda kısa süreliğine çalışmış olduğum diğer bölümler ile ilgili bilgilerimi kullanabiliyorum.

TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. ‘de Analiz Mühendisi olarak yaklaşık 3 yıldır görev yapmaktasınız.  2016 Ocak ayı itibarıyla Savunma Sanayisinde çalışan mezunlarımızın istatistiklerine göre TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. firması 2. sırada, %33 lük bir kesimin içerisinde yer almaktadır. Bu firmada çalışmak isteyen mezunlarımıza yol gösterici olması açısından işe giriş sürecinizden ve görev tanımınızdan bahsedebilir misiniz?

TUSAŞ bir mühendis için Ankara'da çalışılabilecek en iyi iş yerlerinden bir tanesi. Gerçek anlamda mesleğinizi icra edebileceğiniz bir kurum. Burada çalıştığım içim hem mutlu hem de şanslıyım. AIRBUS A350XWB projesinin kanatçık (aileron) kısmı Türkiye'de üretilerek Avrupa'ya montaja gönderiliyor, bende bu projede yaklaşık 3 senedir Analiz Mühendisi olarak çalışıyorum. TUSAŞ'da benim gibi birçok TOBB ETÜ Mezunu arkadaşımız çalışıyor. Eskiden ODTÜ ve İTÜ mezunlarının daha yoğun olduğu bu firmada TOBB ETÜ mezunu sayısı da her geçen gün artıyor. Bu durum okulumuz mezunları için sevindirici bir haber, çünkü buraya gelerek başarılı olan her mezun, yeni mezun olacak arkadaşların işe alınma süreçlerinde iyi bir referans oluyor.

Sosyal yaşantısında Rabia Çiğdem Usta kimdir?

Hepimiz okuduğumuz senelerde üniversitenin bir an önce bitip para kazandığımız zamanların kısa sürede gelmesini umut ettik. Evet şu an o dönemdeyiz, kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz ama bazen “Keşke üniversitede olduğumuz zamanlardaki gibi biraz boş zamanımız olsaydı.” diye seslenebiliyor iç sesimiz bizlere. Hayatımı her fırsatta dinamik tutmaya çalışıyorum, işimden bana kalan zamanlarda tabi ki :) Spor yapmayı çok seviyorum, bu benim için adeta rutin bir ihtiyaç. Akşama kadar masa başında oturmanın getirdiği hareketsizlik nedeniyle biriken enerjimi harcamam gerekiyor. Pilates ve yoga önceliklerim, bazen de tenis oynayarak ya da yüzerek kendimi motive ediyorum. Diğer yandan TOBB ETÜ MED en güzel gönüllü uğraşım, Yönetim Kurulundaki görevimde iki seneyi tamamlamak üzereyim. Dernek benim okuluma ve arkadaşlarıma olan bağımı güçlendirdi. 

TOBB ETÜ MED Yönetim Kurulu Üyesi olarak değerli takipçilerimize neler söylemek istersiniz?

TOBB ETÜ MED Yönetim Kurulu üyesi olup burada yer almak benim için mutluluk verici oldu. Yönetimde çalışmaya başladığımız 2014 senesinden bu zamana kadar sevgili Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarım ile mezunlarımız için çok güzel işler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Gönüllülük esaslı çalıştığımız için her işi sanki kendi özel işimiz gibi büyük bir özenle yapıyoruz. Sürekli yeni şeyler öğrenerek her organizasyonu mezunlarımıza daha iyi şekilde sunmak için çalışıyoruz. Bu sene mezun olacak arkadaşlara tavsiyem, okulunuzdan ayrılırken yanınıza alacağınız hatıranız sadece kepinizdeki püskül olmasın. Size değer katacak, anılarınızı taze tutacak ve size arkadaşlarınızdan ayırmayacak bu güzel ortama, TOBB ETÜ MED’e üye olmadan ayrılmayın. TOBB ETÜ sizin hayatınız boyunca gururla taşıyacağınız bir kimlik ve biz bu kimliğe hep beraber sahip çıkmalıyız. 

Yoğun iş temponuzda bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz….