ERHAN BURAK AYDIN 01.05.2021

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği röportajlar köşesinin Mayıs ayı konuğu, aynı zamanda TOBB ETÜ Mezunlar Derneği Başkanı olan Hukuk 15 Mezunu Erhan Burak Aydın. Başkanım öncelikle hoş geldiniz ve hayırlı olsun diyoruz. Mart ayında gerçekleşen Genel Kurul da, oyların önemli bir çoğunluğunu alarak Dernek başkanlığına seçildiniz. Öncelikle sizi tanımakla başlayalım, biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, çok teşekkür ederim. Hoşbulduk. Ben 1992 yılında Kırşehir’de doğdum. TOBB ETÜ Hukuk Fakültesi’nden 2015 yılında mezun oldum. 2013-2015 yılları arasında TOBB ETÜ Öğrenci Konseyi Başkanlığı görevinde bulundum. Mezuniyetimden sonra Milletlerarası Özel Hukuk alanında tezli yüksek lisans eğitimini tamamladım. Ankara, İstanbul ve Brüksel ofisleriyle hizmet veren Aydın Legal Consulting’in kurucu avukatıyım; ayrıca yazılım ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren BE Partners A.Ş.’nin kurucu ortağıyım, “Milletlerarası Tahkim Yargılamasında Hızlandırılmış Tahkim” adlı kitabın yazarıyım. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli eğitim programları ve konferanslara katıldım. Halen TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu üyeliği, Kırşehirliler Vakfı Başkan Yardımcılığı ve Brüksel Merkezli Lobicilik faaliyetleri yürüten Ecopnet’in kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyorum. Avukatlık ve noterlik ruhsatlarına sahibim.


Başkanım, isterseniz seçimlerden başlayalım, nasıl bir seçim süreci geçirdiniz?

Evet, çok güzel bir seçim süreci geçirdik. Öncelikle, bir önceki yönetim kurulu başkanımız nezdinde yönetim kuruluna ve seçim sürecini oldukça centilmen bir şekilde ilerlettiğimiz başkan adayı nezdinde aday olan diğer listeye teşekkür ederim.
2021 yılında gerçekleştirdiğimiz Mezunlar Derneği Seçimli Genel Kurulu, her açından Derneğimizin kazandığı bir seçim oldu. Zira seçimler fazlasıyla yüksek bir katılımla gerçekleştirildi, 500’ü aşkın üyemiz pandemi koşullarına rağmen seçime gelerek Derneğimizin geleceğini belirleme noktasında iradesini ortaya koydu. Biz de Derneğin geleceğine yönelik vizyonumuzu, heyecanımızı ve projelerimizi üyelerimizle paylaştık ve neticede de oyların büyük çoğunluğunu alarak seçimleri kazandık.  

Peki, y
önetimdeki ilk haftalarınız nasıl geçti,  bu süreçte neler yaptınız?

Yönetimdeki ilk haftalarımızda, söz verdiğimiz projeleri yerine getirebilmek adına çalışmalara büyük bir hızla başladık. Projelerden az sonra ayrıca bahsedebiliriz ancak tüm projelerin temelindeki amaç Derneğimizin kurumsal kimliğini güçlendirmek, TOBB ETÜ markasının bilinirliğine daha çok katkı sağlamak ve mezunlarımızın faydasına olacak çalışmaları gerçekleştirmek olacak.
Bu noktada biz de görevimize mezunlarımıza temas ederek başladık. Mezunlarımıza ziyaretler gerçekleştirerek Derneğimiz çalışmaları hakkında fikir alışverişi yapıyor ve gelecek etkinliklerimizi birlikte planlıyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte de mezunlarımızla doğrudan iletişim en önemli önceliğimiz olacak. Bunun dışında Derneğimizin etkinlik çeşitliliğini genişleterek farklı alanlarda üyelerimiz için faydalı çalışmaları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu noktada az önce de belirttiğimiz gibi önceliğimiz, mezunlarımızın ve aslında TOBB ETÜ’nün tüm paydaşlarının kişisel, akademik, sosyal ve mesleki gelişimine katkı sağlayabilmek olacak.  

Biliyorsunuz ülkemiz ve Dünya, 2019 yılının sonlarından bu yana COVİ
D-19 virüsü ile mücadele ediyor ve bu süreçte insanların birbiriyle bile bir araya gelmesi zorlaştı. Dernek olarak siz bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

Şimdilik faaliyetlerimiz çevrimiçi platformlarda ilerliyor, zira salgına dönük endişeler hepimizin takip ettiği üzere henüz bitmiş değil. İnsanlar vaktinin büyük çoğunluğunu evlerinde geçiriyor. Biz de evde geçirilen bu sürede üyelerimizin katılabileceği birtakım etkinlikleri şimdiden hayata geçirdik. Anlaşılan bir süre daha etkinliklerimize çevrimiçi platformlarda devam etmemiz gerekecek. Ancak biz şimdiden pandemi sürecini atlattıktan sonra da mezunlarımızı bir araya gelmesini sağlayacak fiziki etkinliklerin planlamasını da gerçekleştiriyoruz.
Hepimizin bildiği gibi evlerimizde geçirdiğimiz bu sürede sosyal açıdan da zorlandık. Pandeminin etkilerini atlattıktan sonra bu alanda da üyelerimizin sosyalleşebileceği ve dönem arkadaşlarıyla hasret giderip vakit geçireceği sosyal etkinlikleri gerçekleştireceğiz.  

Peki, diğer projelerinizden bahsetmek gerekirse,
önümüzdeki görev sürenizde hangi projeleri hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Evet, beni en çok heyecanlandıran konuya temas ettiniz. Teşekkür ederim. Biz Mezunlar Derneği’ni yönetmeye aday olmadan önce, arkadaşlarımızla birlikte yaklaşık 8 aya uzanan bir çalışmayla projelerimizi planladık ve Dernek için neler yapabileceğimizi tartıştık. Neticede, Dünya’da ve Türkiye’deki mezunlar derneği örneklerini de inceleyerek 14 başlık altında projelerimizi açıkladık ve sağ olsun üyelerimiz projelere inandılar ve sözlerimizi yerine getireceğimiz hususunda da bize güvenerek Dernek yönetimini bize emanet ettiler. Bu projelerden kısaca bahsedebiliriz.
Beni en çok heyecanlandıran projemizden bahsetmek gerekirse, umuyoruz ki önümüzdeki iki yıl içerisinde Derneğimizi yeni bir sosyal tesise ve yeni bir dernek ofisine kavuşturacağız. Mezunlarımızın aileleriyle ve arkadaşları ile beraber kullanabileceği sosyal tesisleri bir an önce derneğimize kazandırarak bir yandan dernek faaliyetlerimizi burada yürütmeyi bir yandan da üyelerimizin sosyalleşebileceği bir alan oluşturmayı amaçlıyoruz. Önceliğimiz bu alanı üniversite kampüsü içerisinde hayata geçirmek ve bu doğrultuda üniversitemiz ve mütevelli heyetimiz ile görüşmelere en kısa sürede başlamayı umut ediyoruz. Diğer yandan, İstanbul’da ikamet eden mezunlarımızın Derneğimizle ve birbiriyle etkileşimini artırmak amacıyla İstanbul’da bir temsilcilik açmayı planlıyoruz. Mezunlarımızın ekonomik açıdan da avantajlar elde etmesi adına, Mezunlar Derneği kartını pek çok farklı üründe indirim sağlayacak hale getirmeyi  düşünüyoruz ve bu anlamda akaryakıttan giyime, internet alışverişinden teknolojiye çeşitli alanlarda şirketlerle görüşüyoruz. Yine beni çok heyecanlandıran bir başka projemizde, ETÜ MED Business isimli bir akıllı telefon uygulamasını lanse ederek mezunlarımızın uygulamada kişisel ve mesleki profiller oluşturmasını, bu yöntemle mezunlarımız arasındaki iş ilişkilerini kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz. EtüStore ile Derneğimiz logolu ürünleri mezunlarımıza ulaştırmayı; ETÜ MED Akademi projesi ile düzenlenecek olan workshop, eğitim ve sertifikalı programlarla mezunlarımızın mesleki ve kişisel gelişimini desteklemeyi hedefliyoruz. Farklı bölümlerden mezun olan üyelerimize hitap eden faaliyet gruplarıyla ise, hem mezunlarımızın hem de öğrencilerin katılabileceği akademik sempozyumlar, konferanslar ve faaliyetler düzenlemeyi ve bu yolla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ni sosyal/akademik etkinliklerin merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Diğer yandan TOBB ETÜ Öğrencilerine Burs projesi ile aylık maddi yardım, yemek bursu, akademik kaynak desteği başlıklarında TOBB ETÜ öğrencilerinin yanında olmayı planlıyor, kuracağımız Mezunlar Topluluğuyla TOBB ETÜ öğrencilerinin de Dernek etkinliklerine katılımını sağlanmayı, öğrencilerin faydasının amaçlandığı etkinlikleri ortaya çıkarmayı ve Mezunlar Derneği bilincinin öğrencilik yıllarından oturtulmasını hedefliyoruz. Projelerimizi kısaca bu şekilde ifade edebilirim.  

Son olarak, Derneğin üyelikler ve aidat konusunda güncel durumundan bahsedebilir misiniz?

Bana göre geçirdiğimiz seçim süreci, bahsettiğiniz konularda da farkındalığın ve ilginin artmasına çok yardımcı oldu. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği, 2.500’e yaklaşan üyesiyle Türkiye’nin en büyük mezunlar derneklerinden bir tanesi. Diğer mezun derneklerinin fiziki imkânlarına göre bizim imkânlarımızın nispeten yetersiz olmasına karşın ulaştığımız bu başarı bizim için önemli. Az önce de bahsettiğimiz gibi, yeni sosyal tesisler ve dernek ofisimiz ile bu fiziki imkânları geliştirmek istiyoruz ve bu yolla mezunlarımızın dernekle ve birbiri arasındaki iletişimi geliştirmeyi planlıyoruz.
Aidat konusuna gelince her Dernek gibi biz de aidatların takibi konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak önümüzdeki süreçte, üyelerimizin Dernekle ve Dernekte geçirdiği vaktin artmasıyla beraber aidat konusundaki sıkıntılarımızı da geride bırakacağımızı ve yeni projelerimizi yerine getirmek konusunda üyelerimizin desteğini alacağımıza inanıyoruz. Diğer yanda, yeni üyeleri derneğimize kazandırma konusunda mevcut yönetimimizin oldukça avantajlı olduğu kanaatindeyim. Zira 2008 yılı mezunlarından yani ilk mezunlarımızdan 2021 yılı mezunlarına yani son mezunlarımıza kadar her dönemden üyeler yönetim kurulumuzda yer alıyor. Önümüzdeki süreçte yönetim kurulu üyelerimizle beraber, derneğe üyelik konusunda da ilerleme kaydedeceğimizi üye sayımızı da arttıracağımızı düşünüyorum.  

Başkanım, öncelikle keyifli r
öportaj için teşekkür ederiz. Röportajımızı sonlandırmadan önce Üyelerimize iletmek istediğiniz  bir mesaj var mıdır?

Öncelikle çok teşekkür ederim bu keyifli röportaj için. Bize göre Mezunlar Derneği, bugün Türkiye’nin en değerli markalarından birisi haline gelen TOBB ETÜ markasının önemli bir paydaşı. Bizim derdimiz, Mezunlar Derneği’nin çeşitli alanlarda yapacağı çalışmalarla bu marka değerini daha da ileri taşımak. Zira TOBB ETÜ markası, hepimizin değeri. Bizler bu güzide üniversitede belki de hayatımızın en güzel yıllarını geçirdik, bu üniversitede aldığımız eğitim sayesinde bugün bulunduğumuz konumlara geldik. TOBB ETÜ’nün tüm paydaşları beraber çalışarak daha ileriye de beraber gideceğiz. Bu noktada, iletmek istediğim mesaj üyelerimizin bu alanda yapacağımız çalışmalara destek olmasını rica etmektir. Bizim yönetim kurulu olarak görevimiz bu çalışmaları planlamak ve koordine etmek, ancak çalışmaları asıl yürütecek ve güçlendirecek olanlar üyelerimiz olacaktır.
Bu doğrultuda, öncelikle halen üye olmayan TOBB ETÜ Mezunlarını Derneğimize üye olmaya davet ediyorum. Üye olan mezunlarımızın ise Dernek çalışmalarına destek olmasını rica ediyorum. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği, bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir siyasi görüş, düşünceye taraf olmaksızın, kişilere bağlı kalmaksızın kurumsal yapısıyla çalışmalarını arttırarak devam edecektir. Bu minvalde TOBB ETÜ’nün tüm paydaşlarına Derneğimiz adına saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Yeni görevinizin Tüm TOBB ETÜ ailesine hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.