Cemre Zeynep Özmen 03.10.2016

Röportajımıza başlamadan önce uzun yılların emeği sonucu 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında siz değerli öğrencilerimizi TOBB ETÜ’lü yapan özverili çalışmalarınızdan dolayı TOBB ETÜ MED ailesi olarak tebrik eder yeni Eğitim-Öğretim yılının TOBB ETÜ camiasına ve siz değerli öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ederiz.  

“3 dönemlik Ortak Eğitim programıyla teorinin pratiğe dönüştürülmesi ve okuduğumuz bölümü neden okuduğumuzu anlamlandıracak önemli bir fırsat olması açısından bile TOBB ETÜ’yü önerebilirim.”  diyen 2015 Eğitim-Öğretim yılı Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu Cemre Zeynep Özmen sorularımızı şöyle yanıtladı;

Sayın Özmen bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?  

1992 Şanlıurfa doğumluyum. İlköğrenimime Burdur’da başlayıp, Eskişehir’de tamamladım. Ortaöğrenimime de Eskişehir’de başlayarak, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde TEK İlköğretim okulundan mezun olarak tamamladım. Bir sene Gölbaşı Anadolu Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra özel bir lisenin sınavında 2. oldum. Bu okulda burslu öğrenci statüsünde 3 yıl daha devam ederek mezun oldum. 

TOBB ETÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olarak bölüm ile ilgili yeni eğitim-öğretim yılında aramıza katılan TOBB ETÜ’lü öğrencilerilerimize neler söylemek istersiniz?

Biraz ülke şartları, biraz baba mesleği olması, birazda tercih döneminde dinlediğim meslek tanıtımları sebebiyle Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü okumaya karar verdim. Öss’de aldığım puan, okullar ve imkanları optimizasyonum sonucunda da TOBB ETÜ ailesiyle tanışmış oldum. TOBB ETÜ, 2010 yılında da isminden söz ettirmiş bir okul iken, ben mezun olana kadar 5 yıl içinde de büyüme hızında artan bir grafik çizmiştir. TOBB ETÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği de gerçekten Türkiye’de sayılı üniversitenin sahip olabileceği bir akademik kadroya sahip. Bu bölümü okurken keyif alarak okuyacaklarına ve mezuniyetlerinden sonrada bu bölümden mezun oldukları için kendilerini değerli ve özel hissedeceklerine inanıyorum.

Ortak Eğitim modelimiz ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Hangi firmalarda stajınızı gerçekleştirdiniz?

Üniversite hayatımda TOBB ETÜ’yü diğer üniversitelerden ayıran ortak eğitim programından ve kendi ortak eğitimlerimden bahsetmek istiyorum. 4 yıllık üniversite eğitimimizin 3 dönemlik eğitim programıyla  teorinin pratiğe dönüştürülmesi ve okuduğumuz bölümü neden okuduğumuzu anlamlandıracak önemli bir fırsat olması açısından bile TOBB ETÜ’yü önerebilirim. Birbirinden farklı üç ortak eğitimimden birincisini, TÜBİTAK Enerji Enstitüsü’nde Otomasyon Teknolojileri ekibiyle birlikte tamamladım. Üç buçuk ay kadar süren her ortak eğitim dönemim, bir stajyerden farklı muamele görmeme sebep oldu. SCADA sistemi ve PLC kullanımına yönelik dokümanları inceleyip, kullandıkları programlar üzerinde çalışmalar yaptım. HES’ler üzerinde yaptıkları iyileştirme projelerinde görev aldım. İkinci ortak eğitimimi, farklı bir alanı da tanımak için, TEİAŞ’a bağlı Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM)’nde yaptım. Türkiye’nin elektrik piyasasının işletilmesine ve ona bağlı yöntem ve prosedürlerin neler olduğuna dair bilgiler edindim. Bu ortak eğitimim şuan çalıştığım iş için çok yararlı oldu. Üçüncü stajımı okulda sevdiğim ve başarılı olduğum elektromanyetik dersini veren Prof. Dr. Hamza Kurt’un Nanofotonik Araştırma Laboratuarında Direct Laser Writing (DLW) ve Solar Cell üzerine araştırmalar yaparak tamamlamış oldum. Üç farklı alanda üç buçuk aylık stajlar yapmış olmak, hem kendi mesleğimin çalışma alanlarını görmek hem de yöneleceğim alanı daha iyi kavramak için iyi bir fırsat oldu. TOBB ETÜ’nün yoğun ders programı biraz yorsa da, mezun olduğumuzda bir yıllık iş tecrübesi eminim ki herkes için paha biçilemez oldu. Üçüncü ortak eğitim programımı da tamamladıktan sonra Bahar Döneminde mezun olmuş oldum. 

Mezuniyetinizin sonrasındaki süreçten bahsedebilir misiniz?

Mezuniyet sonrası ara vermeden yaz döneminde başvurularımı da tamamladıktan sonra Yrd. Doç. Dr. Harun Taha Hayvacı’ nın yanında yine elektromanyetik üzerine çalışmak için Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programına başvurdum ve tam burslu olarak kabul edildim. Elektromanyetik sevdiğim bir alan olsa da enerji sektörü her zaman için ilgimi çeken ve uzun vadede de çalışmak istediğim bir alan olmuştu. Yüksek lisansımın ilk döneminde, ikinci ortak eğitimimi yaptığım TEİAŞ’a bağlı PMUM dairesinin özelleşmesiyle beraber iş teklifi almış oldum. Yüksek Lisansıma Ankara’da devam mı etsem yoksa sevdiğim ve çalışmak istediğim alan olan Enerji Sektörünü öğrenmek için İstanbul’a gitmeli miyim diye düşünürken kendimi İstanbul’da buldum. Kolay bir karar oldu diyemem ama bu kararı vermiş olmaktan çok memnunum diyebilirim.

İş tanımınızdan  bahsedebilir misiniz?

Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) enerji piyasalarının etkin, şeffaf ve güvenilir bir şekilde işletilmesini sağlayan, güvenilir referans fiyat oluşumunun temin eden enerji piyasası işletmecisidir. Ben de bu piyasada işletilen Gün İçi Piyasası’nda yaklaşık bir yıldır Uzman Yardımcısı pozisyonunda çalışmaktayım. Türkiye’de depolama teknolojileri henüz gelişmediği için elektrik üretildiği anda tüketilmesi gereken bir emtiadır. Gün İçi Piyasası da elektrik piyasasının dengelenmesine ve sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayan ve gerçek zamana en yakın ticaret imkanını sağlayan ek bir ticaret platformudur. 

Şu anda Yüksek Lisansınıza hangi Üniversitede devam ediyorsunuz?

İstanbul’a yerleştikten sonra Tobb Etü’deki Yüksek Lisansımı İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yatay geçiş yoluyla taşıdım. Çalıştığım alana da katkı sağlaması açısından İTÜ Enerji Enstitüsü Enerji Yönetimi ve Planlaması Yüksek Lisans Programına devam etmekteyim. 

Size de iyi ki TOBB ETÜ’lü olmuşum dedirten neden veya nedenleriniz var mıdır? 

Ortak eğitimlerine ek olarak analitik düşünme, girişimcilik ve yeniliklere açık olma yetilerini geliştirdiği için iyi ki dedirten nedenlerim var. 

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ile ilgili düşünlerinizi öğrenebilir miyiz?

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne bu röportaj için çok teşekkür ederim. Mezunlar Derneği’nin çalışmalarını da incelediğim kadarıyla hem TOBB ETÜ ailesine yeni katılacaklar için hem de mezunları için gerçekten değerli çalışmaları olduğunu görüyorum. Başarılarınızın devamını diler, değerli vaktinizi ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.    

Keyifli röportajınız için teşekkür eder, çalışma hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz.