Kaan Gaffaroğlu 16.11.2015

TOBB ETÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü mezunumuz Kaan GAFFAROĞLU ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. TOBB Dış Ekonomik İlişkiler Uzmanı Kaan GAFFAROĞLU kimdir? Değerli takipçilerimize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle bu ayki röportajı bana ayırdığınız için teşekkür ediyorum. 16 Haziran 1987’de Ankara’da doğdum ve bugüne kadar Ankara’dan hiç ayrılmadım. Doğma büyüme Ankaralıyım. İlkokul 3’ten lise sona kadar TED Ankara Koleji’nde okudum ve 2004 yılında ÖSS’de başarılı olarak, o yılı kuruluş yılı olan ve ilk öğrencilerine hizmet vermeye başlayacak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümü’nde okumaya başladım. Kayıpsız bir şekilde 4 yılda TOBB ETÜ’yü bitirdikten 4 ay sonra, Aralık 2008’de TOBB Dış Ekonomik İlişkiler Dairesi’nde çalışmaya başladım. Bakıyorum da 7 yıl olmuş neredeyse…

TED Ankara Koleji’nden hangi yılda ve hangi bölümden mezun olduğunuz?

2004 yılında Matematik-Fen bölümünden mezun oldum. Burada gerçekten çok eğlenceli ve başarılı bir eğitim dönemi geçirdim, tam 9 sene.

2004 Yılında TOBB ETÜ İktisat bölümündeki dört yıllık serüveniniz ile ilgili değerli takipçilerimiz ile neler paylaşmak istersiniz? 

İlk sözüm şimdiki arkadaşlar kıymetini bilsin olacak. Kolay değil, okula inşa aşamasında girdik, şu anki imkânlar o zamanlar oldukça kısıtlıydı. Bundan 11 yıl önce. Her şey zamanla gelişti ve Üniversitemiz şu an en başarılı ve en çok tercih edilen üniversiteler arasındaki yerini aldı. Bunu da sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.

Kaan Bey, Selnikel Isıtma ve Klima Cihazları firmasında yaptığınız Ortak Eğitim ilk iş tecrübeniz miydi? Bu firmada geçirmiş olduğunuz 3.5 aylık süre ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Evet, Selnikel benim ilk iş tecrübemdi. Her şey benim için yeniydi. Tüm dikkatimi vererek çalışanları izliyor, onlara ayak uydurmaya çalışıyordum. Benim açımdan eğlenceli ve eğitici bir dönemdi. Stajdaki arkadaşlara tavsiyem bu 3.5 aylık dönemleri ciddiye alsınlar, tüm enerjilerini çalıştıkları yerlere versinler.

Selnikel Isıtma ve Klima Cihazları firmasından sonra Gentaş Group firmasında ve son Ortak Eğitiminizi de Ankara Ticaret Borsasında yaptığınızı bilmekteyiz. Şimdiki çalışma hayatınızda gerçekleştirmiş olduğunuz Ortak Eğitim firmalarındaki stajlarınızda edinmiş olduğunuz tecrübeleri aktif olarak kullanabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Az önce belirttiğim gibi, stajlarımda kendime tamamen vererek çalışmıştım. Şimdiki disiplinimin ve özverimin o zamanlarda geldiğini görüyorum. Stajlarımda özellikle muhasebe ve finans alanında yaptığım çalışmaları aktif olarak kullanıyor işlerimi kolaylıkla tamamlıyorum.

İşe giriş süreciniz hakkında neler söylemek istersiniz?

İşe giriş sürecim çok hızlı gerçekleşti diyebilirim. Mezun olduktan 3 ay sonra o dönemki Genel Sekreterimiz ile bir görüşme gerçekleştirdikten hemen sonra Başkanımız beni mülakata aldı. Ve mezun olduktan 4 ay sonra, 2008 Aralık ayında işimin başındaydım.

TOBB’da Dış Ekonomik İlişkiler Uzmanı olarak çalışmaktasınız. İş tanımınız hakkında mezunlarımızı bilgilendirebilir misiniz? 

Birimimiz oldukça genç ve aktif bir birim. Yurt içinde ve yurt dışında kamu ve özel sektör kurumları ile işbirliği ve koordinasyon içinde muhtelif etkinliklerin gerçekleştirilmesine öncülük ediyoruz. Güncel meseleleri takip ediyor ve inisiyatif alarak özel sektörümüzün ihtiyaç ve beklentilerine süratle hizmet etmek için yoğun bir çalışma içerisinde bulunuyoruz.

Küresel düzeyde politika belirleyici pek çok kuruluş ile sürekli temas halindeyiz. Bunlara örnek olarak BM, DTÖ, Dünya Bankası, IMF, ECO ve OECD verilebilir. Komşularımız ve ülkemiz için stratejik önem arz eden ülkelerle ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik olarak, aktif bir çalışma ile ilk atılımları yaparak, Oda ve Borsalarımız ile işbirliği içinde, ilgili Türk ve yabancı kuruluşlar nezdinde gerekli girişimleri yürütmekte ve ekonomik alanda sağlanan gelişmelerle ilgili bilgilerin zamanında ve süratle camiamıza ulaştırılması yönünde etkin bir gayret gösteriyoruz.

Diğer taraftan, Ankara'daki yabancı misyon temsilcileri ile yakın temas içinde bulunuyor, yabancı ülkelerin Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Bakanları ile ülkemizi ziyaret eden heyetlerin katılımıyla, ülkemiz imkanlarının tanıtımında ve değerlendirilmesi amacıyla muhtelif etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

NATO Hava Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden almış olduğunuz onur ve ödüller nelerdir?

Askerliğimi TOBB’da çalışırken, 2010 Ağustos – 2011 Şubat arasında yaptım. Kütahya’daki acemilik dönemimin ardından İzmir’deki NATO Hava Komutanlığı’nda askerlik hizmetimi tamamladım. 

Demek ki hizmetimde çok başarılı olmuşum ki, NATO Hava Komutanlığı beni Üstün Anlayış ve Gayret Takdir Belgesi ile Disiplin ve Üstün Başarı Plaketiyleve Türk Silahlı Kuvvetleri ise Disiplin ve Vazife Anlayışı Takdir Belgesi ile ödüllendirdi. Ülkeme hizmet etmekten gurur duyuyorum. Bu ödüller hala odamda başucumda durmakta.

TOBB ETÜ MED Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği görevinizin hayırlı olmasını diliyor, TOBB ETÜ Mezunlar Derneğinden, TOBB ETÜ mezun kimliğinizi ön plana alarak beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? 

Teşekkür ediyorum, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım.

Öncelikle şunu söylemek isterim, derneğimizin Başkanı çok değerli bir isim. Kendisi bu işi ciddiye alıyor, kendisini bu işe veriyor, yakından biliyorum. Etkinlikleri yakından takip ediyorum ve birçoğuna da katılmaya çalışıyorum. Derneğimizin bu yönetim anlayışıyla sayılı Mezun Dernekleri arasında gireceğini biliyorum. Dernek Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza başarılar diler, birçok etkinlikte bir araya gelmeyi ümit ediyorum. 

Röportaj için de bir kez daha teşekkür ediyorum.

Mezunlarımıza ve mezun adaylarımıza yol gösterecek olan bu röportajı bizlerle gerçekleştirdiğiniz için teşekkür eder, iş hayatınızda da başarılarınızın devamını temenni ederiz.