Buse Turpcu 15.02.2016 - TOBB ETÜ MED YK Başkan Yardımcısı


Buse TURPCU kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? 

1985 Bolu doğumluyum. Ortaöğretim ve lise eğitimimi Antalya’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimim için Ankara’ya yerleştim ve 2004 yılında şu anda en çok tercih edilen üniversitelerden biri olan TOBB ETÜ’nün ilk öğrencileri arasında olma şansını yakaladım.  Üniversite eğitimimin sonrasında yüksek lisans yapmayı düşünen çoğu arkadaşımın aksine önceliğim iş hayatına atılmak oldu. Bu hedefimi gerçekleştirdikten sonra mezuniyetimin beşinci yılında Kamu Hukuku alanında yüksek lisansa başladım. Bu süreçte, sahip olduğum yoğun iş temposu ve ailevi sebeplerim dolayısıyla eğitim hayatımı bir süreliğine askıya aldım.   

TOBB’da başlayan iş hayatınızın TOBB ETÜ Öğrenci İşleri Müdür Yardımcılığı göreviyle devam ettiğini bilmekteyiz. Genç bir anne olarak başarı dolu öykünüz ile ilgili neler söylemek istersiniz? 

Öncelikle iş yaşamımla ilgili yaptığınız betimleme için çok teşekkür ederim. 2009 yılında Üniversitemizden mezun olduktan sonra Ocak 2010’da TOBB Özel Kalem Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak görev yapmaya başladım. Bu birimde yaklaşık iki yıl, ortalama 15-16 saat mesai ile çalıştım. Hızlı düşünme ve hızlı karar alma, yönetim, organizasyon, iş ahlakı… vb. konularda başka hiçbir yerde kendimi bu kadar hızlı ve eksiksiz geliştiremezdim sanırım. Bu kurumda çalışmaya başlamamın benim için çok büyük bir şans olduğuna inanıyorum. Gelişimimi desteklediğini düşündüğüm diğer bir işim ise iki yıl boyunca TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleştirmiş olduğum Genel Koordinatörlük görevimdi. Akabinde gelen Yönetim Kurulu Üyeliğim ise yetilerimi daha üst seviyeye çıkarmama olanak sağladı.  TOBB ETÜ MED bünyesinde yapmış olduğum çalışmalar sayesinde, kariyerimin ilk yıllarında müşteri ilişkilerini, insan yönetimini ve pazarlamanın gücünü kavradığımı düşünüyorum. Bu görevimde ciddi anlamda yöneticilik deneyimi yaşadım diyebilirim. 

Geleceğim en iyi yerin o an içinde olduğum pozisyon olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. Hayatın insana ummadığı anda çok güzel fırsatlar sunduğu kanaatindeyim. Yeter ki bu güzel fırsatlar karşımıza çıktığında gerekli hazırlıkları yapmış olalım. Hâlihazırda yürütmekte olduğum Öğrenci İşleri Müdür Yardımcılığı görevimin de bu fırsatlara bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. 

Evliliğimin beşinci yılında mutluluğumuzu taçlandıran kızımın iş hayatımda bana enerji verdiğini hissediyor, “işkolik anne” sıfatımla kariyerimde mümkün olan en üst seviyeye ulaşabilmek adına işimi heyecanla ve inanarak yapmaya devam ediyorum.    

Ortak eğitimlerinize de değinmek gerekirse, edinmiş olduğunuz tecrübeleri şu anki meslek hayatınızda aktif olarak kullanabiliyor musunuz? Bu kapsamda ortak eğitim modelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ortak eğitimlerim süresince çalıştığım yerlerde, bulunduğum bölüme dolayısıyla firmaya ne gibi fayda sağlayabileceğimi sürekli sorguladım. Bu sorgu beraberinde sorumluluk duygumun gelişmesini sağladı. Yüzeysel olarak baktığımızda sahip olduğum bu duygu şu an bulunduğum pozisyona ulaşmamda en büyük etken.Bulunduğunuz yere karşı sorumluluk hissederseniz, o işi kendi işinizmiş gibi benimseyip gereken ciddiyetle icra ederseniz “başarı” zaten kaçınılmaz olur.

Sorunuza TOBB ETÜ personeli sıfatımla cevap vermem gerekir ise; Üniversite olarak Ortak Eğitim Modelini son derece başarılı bir şekilde yürüttüğümüzü düşünüyorum. Mezunlarımız ve ulaştıkları mevkiler bunun en açık göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

Derneğimizce yapılan “Mezun İş Durumu Ölçme ve Değerlendirme Anketi” sonuçlarına göre mezun olduktan 3-6 ay içerisinde iş sahibi olan %15,6’lik ilk dilimin içerisinde yer alıyorsunuz. İş bulma süreciniz ile ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Henüz mezun olmadan iş arayışına başlamış bir birey olarak Ortak Eğitim yaptığım üç firmanın ikisinden iş teklifi almıştım. Bu firmalardan bir tanesi Ankara dışında hizmet veriyordu ve bu benim o an için firmayı eleme sebebim oldu. Diğer teklifi de yeni mezun olmanın verdiği “tecrübesizlikle” maaşı az bulduğum için kabul etmemiştim. Sonrasında karşıma TOBB bünyesinde çalışma fırsatı çıktı. Her ne kadar girdiğim mülakat olumsuz sonuçlansa da yılmamıştım. İletişim gücümün kuvveti ve inatçı kişiliğim sayesinde bu kurumda yerimi aldım. Bu noktada mezunlarımıza ve mezun adaylarımıza tavsiyem hedeflerine ulaşmaları konusunda olabildiğince ısrarcı olmaları ve belki de henüz öğrenciyken doğru kişilerle iletişim kurarak çevre edinmeye başlamalarıdır.   İlerleyen zamanda edindikleri çevrenin aslında ne kadar muhteşem bir güç olduğunu göreceklerdir.

TOBB ETÜ MED’in geçmişini ve bugünlere gelişini bilen biri olarak kurulum aşamasından bugüne kadar gelinen süreç ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

TOBB ETÜ MED, Üniversite’nin ilk mezunlarının da içinde bulunduğu çok değerli bir ekip tarafından 2008 yılında kurulmuştur. Derneğimiz geride bıraktığımız sekiz yıl içerisinde üniversitesine değer katmak isteyen mezunları tarafından yönetilmiş, geliştirilmiş ve hâlihazırda yükselişine devam etmektedir. Elde edilen istatistiki bilgiler neticesinde derneğimizin her yıl bir önceki yıla göre gerek organizasyonel gerekse veri zenginliği bakımından bir adım daha ileri gittiğini görmek ise beni heyecanlandırmaktadır. 

Mezunlarımıza ve mezun adaylarımıza yol gösterecek olan bu röportajı bizlerle gerçekleştirdiğiniz için teşekkür eder, iş hayatınızda da başarılarınızın devamını temenni ederiz.