ALİ EFE BEZCİ 31.05.2019

HAZİRAN AYI RÖPORTAJLAR KÖŞESİ KONUĞUMUZ, 2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇMİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ İŞ ADAMI & GİRİŞİMCİ MEZUNUMUZ ALİ EFE BEZCİ…  

EFE BEY, BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Lise öğrenimimi Fatoş Abla Koleji’nde okul birinciliği ile bitirdikten sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünü 2013 yılında tamamladım. Üniversite yıllarımda 3 dönem boyunca TOBB Üniversitesi Ekonomi ve Genç Girişimcilik Topluluğu Başkanlığı görevini yürüttüm. 21 yaşında en genç üye olarak TÜGİAD’a katıldıktan sonra 22 yaşında da yönetim kuruluna seçildim. Ayrıca TÜSİAD, TAİDER ve Beşiktaş JK Kongre üyesiyim. Şu anda BESA Grup Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmekteyim. “Besalı olma” yolunda ilerlemek için aldığım iç mimarlık eğitimi ve yurtdışı iş stajlarım ile kendimi her zaman geliştirmeye çalıştım. Çok genç yaşta atıldığım iş yaşamının ağırlığı, herkes için olduğu gibi, başlarda benim için de yorucu oldu. Kısa bir zaman içerisinde naçizane ayak uydurduğumu düşündüğüm iş hayatında en büyük örneğim ve motivasyonum babamın iş disiplini ve hayalleri oldu. Her projesinde onlarca yıllık tecrübe ve birikime rağmen duyduğu heyecana her zaman gıpta ettim. Şimdi beraber yürüttüğümüz işlerde ben de onun kadar istek ve heyecan doluyum.  

ÜNİVERSİTE YILLARINDAKİ BEZCİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Üniversite yıllarındaki Efe Bezci, hem okuyan hem de aktif bir şekilde çalışan, girişken bir öğrenciydi. Okurken aynı zamanda Ekonomi Genç Girişimciler Kulübü başkanlığı da yaptım. Bu yoğun temponun içinde üniversitedeki arkadaşlarımla da sosyal aktiviteler yapmaktan her zaman keyif aldım.  

EN GENÇ BESA GRUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLARAK BESA GRUBUN SİZİ HEYECANLANDIRAN PROJELERİNDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

İnşaat sektöründe gerçekleştirdiğimiz öncü projeler ile yaklaşık yarım asırdır Başkent Ankara’ya ve Türkiye’ye  yatırım yapan BESA Grup olarak konut ve ticari nitelikli çok sayıda projeye imza attık. Besa Ataşehir Evleri, Besa Karina Evleri, Besa Nova Evleri, Panaroma Evleri, Kuleevo  BESA Grup tarafından bugüne dek hayata geçirilen konut projelerimizden bazıları. Ankara’nın ilk AVM si olan Galleria AVM’nin yeniden inşası ve kiralanması tamamlanarak hizmete açıldı. “Strip mall” konsepti ile düzenlenen Galleria sadık müşterileri ile yeniden buluştu ve kısa sürede büyük beğeni topladı. Ankara’da 604 anahtardan oluşan konut projemiz Kent İncek’in inşaatı ve satışlarını da ara vermeden devam ediyoruz. Ankara’da Eskişehir Yolu aksı üzerinde Balıkuyumcu’da firmamıza ait 450 bin m2  arsa üzerine 4 bin konut ve Avrupa’nın en büyük Outleti projemizin proje geliştirme çalışmalarına da aynı hızla devam ediyoruz. BESA Grup olarak The BO Viera  ile  Bodrum’daki ilk projemizin de inşaatına geçtiğimiz yıl başladık ve inşaatına hızla devam ediyoruz. Gayrimenkul ve inşaat yapım, yatırım, geliştirme  ve işletme konusundaki tecrübemizi Bodrum’a ve Türkiye’nin turizm gelişimine aktararak The BO Viera projemiz ile bulunduğumuz bölgede proje alanı büyüklüğü ve denize konumu açısından emsalsiz olması ile de bir ilki gerçekleştiriyoruz. İlk etabı 2019 yılı sonunda teslim edilmeye başlayacak olan The BO Viera projemiz Bodrum’da inşaatına devam edilen ender projelerden. Toplam 150 dönüm arazi üzerinde, 200 adet rezidans, 130 adet villa, 7 adet işyeri olmak üzere toplam 337 anahtar ve Hilton grubunun üst segment, soft branded markası CURIO'nun  85 odalı otelinin yer aldığı, arazinin doğal eğimlerini çok başarılı biçimde kullanan, tamamı deniz ve günbatımı manzaralı, mimarinin peyzajın içerisinde eridiği The BO Viera tamamlandığında Bodrum’un en büyük ve sofistike projesi olacak. Mimari projesi Bodrum Belediyesi tarafından onaylanan ve inşaat ruhsatı alınan The BO Viera  projesinde yer alan gayrimenkuller, yatırımcısına hemen tapu edinme fırsatı da sunuyor.

T
ÜGİAD’DA Kİ GÖREVİNİZ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Türkiye’deki ilk ulusal ve tek uluslararası genç iş adamları derneği TÜGİAD olarak genç iş insanlarımızın liderlik vasıflarını, sosyal sorumluluklarını ve ortak hislerini geliştirerek ülke çapında tüm toplumun sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Ben de 8 yıldır Yönetim Kurulu Üyesi olarak derneğin bünyesinde bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye’nin başarısının genç neslin başarısına bağlı olduğunu savunan ve ülkemizi başarı ile temsil eden TÜGİAD olarak hem ülkemizde hem de yurtdışında yatırım ve karşılıklı ticaret imkanlarını değerlendiren bir çok kurum ve şirketler ile görüşüyor, çeşitli zirve ve konferanslara imza atıyoruz. Özellikle bu dönemde Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen Orta Doğu ve Körfez ülke firmaları ile gereken desteği ve ortaklıkları sağlayacak konularda çalışmalarımız başarıyla devam ediyor.  

KOYU BEŞİKTAŞ TARAFTARI OLDUĞUNUZU BİLMEKTEYİZ. FIRSAT BULDUKÇA MAÇLARA KATILIYOR MUSUNUZ?

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olarak çok sık olamasa da fırsat buldukça maçlara gitmeye ve takımımızı desteklemeye çalışıyorum. Bu yıl da her zamanki gibi en iddialı şampiyonluk adaylarındandık. Umarım kardeşliğin ve birliğin olduğu nice sezonlar geçiririz.    

YOĞUN İŞ YAŞANTINIZIN YANI SIRA SOSYAL BİR KİŞİ OLDUĞUNUZU BİLMEKTEYİZ. BUGÜNE KADAR GİTTİĞİNİZ ÜLKELERDEN SİZİ EN ÇOK CEZBEDEN VE UNUTAMADIĞINIZ BİR GEZİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Bugüne kadar birçok ülke ve şehir gezdim fakat eşim Çağla Baykam Bezci ile balayımızı da geçirdiğimiz Miami ve Meksika-Tulum tatilimiz ve evlenme teklifini yaptığım Londra tatilimiz benim için unutulmazdır. Yazın su sporları kışın da kayak ve snowboard yapabileceğim yurtdışı ülke ve şehirleri tercih ediyorum.   Ayrıca dünyadaki trendleri, otel, gayrimenkul,  gastronomi, kültür-sanat, tasarım alanındaki gelişmeleri takip etmek üzere sık sık çeşitli lüks elegant mekan, fuar ve workshopların olduğu ülkelere  gitmeye çalışıyorum.    

KARİYER HAYATINIZ İLE İLGİLİ GELECEĞE DÖNÜK HEDEF VE PROJELERİNİZ NELERDİR?

Bizim iş ve projelerimizin niteliği ve yeri ne olursa olsun  “hayatı yakalamak.” Her zaman hayata dokunan bulunduğu alanda popüler olan ve hayatı yakalayan projeler yaptık. Yaptığımız işe inandık. Yaptığımız ve yapılacak yatırımlarımız ile birlikte ülkemizi en iyi şekilde yurtdışında da  rekabet edecek ve hatta buraları geçecek seviyeye ulaşacak projeler ile temsil etmeye devam etmek istiyoruz.  

TOBB ETÜ MEZUNLAR DERNEĞİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Mezunlarımızın Dernek etkinliklerine daha sık katılması ve daha fazla aktif olmaları gerektiğini düşünüyorum. Tüm üniversite hayatımız boyunca hep birlikte zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımızın bugün hepsi bir yere geldi. Ticari, siyasi ve bürokratik alanlarda networkümüzü arttırmak için farklı platformlarda Mezunlar Derneği çatısı altında her zaman  bir araya gelmeliyiz.  

Keyif dolu röportajımız burada sonlanırken iş hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz.