Efvani Aybike KOÇ 01.11.2016

TOBB ETÜ İktisat Bölümü mezunlarımızdan Efvani Aybike KOÇ’un Body Arts and Science International (BASI) Pilates’e uzanan keyifli yolculuğunu sizlerle buluşturuyoruz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Üniversitemizin İktisat Bölümü’nden 2008 yılında mezun oldum. Bir dönem İngilizce hazırlık okuduğum için mezuniyetim aynı yılın Aralık ayında gerçekleşti. Asker bir babanın çocuğu olarak ilkokuldan liseye kadar farklı okullarda okudum ama gene de babaları aynı görevi yapan arkadaşlarıma göre şanslıydım, çok fazla okul değiştirmedim. İlkokul 4. sınıfa kadar Etimesgut’ta askeri lojman içerisinde yer alan Nurettin Ersin İlköğretim Okulu’nda, 8. sınıfa kadar Gölbaşı TEK İlköğretim Okulu’nda okudum. Liseyi ise Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Okul hayatım boyunca çeşitli spor dalları ile ilgilendim. İlkokul’da bir süre tenis oynadım. Ortaokul’da  Beden Eğitimi öğretmenimin desteği ile SSK Voleybol takımının altyapısına seçildim. Antrenmanlara başladıktan bir süre sonra Anadolu lisesi sınavlarına ağırlık vermem gerektiğinden takımdan ayrıldım. Lise’de ise okulun voleybol takımdaydım. Üniversitemizin açıldığı ilk sene Doğa Sporları Kulübü’nün Yönetim Kurulu’nda yer aldım. Sevgili arkadaşlarım Gamze Saraç, Anıl Önlem, Cem Yarkın ile birlikte trekking ağırlıklı olmak üzere kampçılık ve duvar tırmanışı organizasyonları düzenledik.

TOBB ETÜ’yü tercih ettim çünkü


Üniversite sınavlarına iki defa hazırlandım. İlk sınavımında istediğim sonucu alamadım ve bir kez daha hazırlanmaya karar verdim. Bu sırada da babamın tayini Ankara’ya çıkmıştı. İkinci kez sınava girdikten sonra tercihlerimi yapmadan önce Ankara'daki üniversiteleri gezmeye başladık. Üniversitemizi gezerken dönemin Öğrenci İşleri Müdürü Sevgili Adile Hanım ve İşletme Bölüm Başkanı Sevgili Ramazan Hoca ile tanıştım. Öncelikle onların göstermiş oldukları yakın ilgi ve sonrasında ortak eğitim projesi doğrultusunda elde edebileceğim iş imkanları tercihlerime üniversitemizi de yazmamı teşvik etti.

“Ortak eğitim programında stajını yaptığım kurumda mezuniyetimden sonra çalışma fırsatı yakaladım.”

Ortak Eğitim programı sayesinde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV, Ankara), SME Union of the Europen People’s Party (Brüksel) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK, İstanbul) çalışma fırsatı yakaladım. Mezuniyetimi takiben yaklaşık 2 yıl süren DEİK çalışma hayatında  Amerika İş Konseyleri ve Ortadoğu-Körfez İş Konseyleri’nde çok değerli dostlarım ile çalıştım. DEİK’in her zaman işe başlamak için çok doğru bir yer olduğunu düşünürüm. Bana katmış olduğu getiriler yadsınamaz. DEİK’ten sonra Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (Londra), Koçoğlu Grup Şirketleri (Ankara) ve Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri’nde (İstanbul) farklı görevlerde bulundum. Kurumsal hayatımdan ayrıldıktan 4 yıl sonra tekrar işe başladığım ilk göz ağrım DEİK’te sonlandırdım. 

Keyif alarak yapmakta olduğunuz bir işiniz var. Kurumsal hayattan Pilates Eğitmenliğine geçiş süreciniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri’nde çalışma arkadaşımın desteği ile 1989 yılında Amerika’da Rael Isacowitz tarafından kurulan Body Arts and Science International (BASI) Pilates Kapsamlı Eğitmen Yetiştirme Programına Eylül 2014’te başladım. Bugün 30 ülkede temsil edilen BASI Pilates; Eğitmenlerini gelişmeye teşvik eden, workshoplar, Mentor ve Master Programları ile destekleyen çok büyük bir aile. Eğitimim başlamadan önce haftada 3 gün BASI Pilates’in Türkiye temsilcisi Cengiz Han Üçgün’ün kurduğu ve eğitimin gerçekleşeceği BASI Pilates Levent Studio’da (dönemdeki adıyla BODYNETWORX Studio) hem kendi vücut ağırlığınız ile yapılan mat egzersizlerini hem de orijinal Pilates’te kullanılan ekipmanları içeren dersler almaya başladım. 3 aylık eğitim programını tamamladıktan sonra sertifika alabilmem için teori, pratik ve ders vermek olmak üzere birçok sınavdan geçmem ve 500 saatlik staj çalışması tamamlamam gerekiyordu. Staj çalışmama BASI Pilates Levent Studio’da başladım ve bu süreçte DEİK’te çalışmaya devam ediyordum. Staj saatlerim mesai öncesi ve sonrasına denk geldiği için yoğun bir dönemdeydim. Toplantılar ve şehir dışı ziyaretler nedeniyle derslerimi iptal etmek durumunda kalıyordum ve DEİK’teyken de aklımın Studio’da kaldığını fark ettim. Bu nedenle DEİK’ten ayrılmaya ve tam zamanlı olarak bugün hayatım olan Pilates Eğitmenliği’ni yapmaya karar verdim. Temmuz 2015’ten beri tam zamanlı olarak BASI Pilates Türkiye’de çalışıyorum. Aralık 2015’te de sertifika için gereken yükümlülükleri yerine getirerek, sertifikamı aldım. BASI Pilates Teşvikiye ve Levent Studiolarımızda ders veriyorum. Yaptığım işin her aşamasında yer almayı sevdiğim için Eğitmenlik dışında Studio ve Eğitim Departmanlarımızda görev alıyorum.  Ayrıca çalışmalarıma destek olması amacıyla ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi’nin iki yıllık Spor Yönetimi Bölümü’ne yazıldım ve Haziran 2016’da mezun oldum. Pilates’i hem kendim egzersiz yaparken hem de ders esnasında sadece ana odaklandığım için çok seviyorum. Artık sadece yaptığın şeye odaklanmak ve bundan verim almak büyük bir lüks. Bunu yakalayınca da Pilates da artık hayatımın bir parçası, keyifli bir disiplini haline geldi. Hiçbir zaman pişman olmayacağımı bildiğim bir işe sahip olduğum, doğru yerde bulunduğum, işini layığıyla yapan çalışma arkadaşlarım ve çalışmalarına özen gösteren öğrencilerim olduğu için çok şanslıyım! Tabii ki hepsinden önce; kariyer değiştirip, Pilates Eğitmenliği yapabilir miyim diye sorguladığım günden bugüne bana her zaman destek olan aileme, erkek arkadaşıma ve dostlarıma sahip olduğum için de çok şanslıyım! Onlar olmadan huzurla ve keyifle bu işi yapamazdım.

“İnsan sağlığının her zaman öncelikli olduğu bu işte lütfen eğitmenlerinizin eğitimlerini sorgulayın.”

Son olarak değinmek istediğim çok önemli bir konu var. Günümüzde çok fazla Pilates Studio’su bulunmakla birlikte maalesef Pilates’ten kaynaklanan sakatlıklarda çok fazla oluyor. Üzülerek söylüyorum ki 3-4 günlük programlar ile Pilates Eğitmeni yetiştirdiğini söyleyen yerler ve bu programlara katılıp, ders veren kişiler var. Eğer Pilates yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız, insan sağlığının her zaman öncelikli olduğu bu işte lütfen eğitmenlerinizin eğitimlerini sorgulayın.

TOBB ETÜ MED ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Öğrencilerini mezun olduktan sonra da destekleyen Üniversitemizin Mezunlar Derneğimizi maalesef yoğun çalışma saatlerim nedeniyle çok fazla takip edemiyorum. Sevdiğim işi sizlerle paylaşmama fırsat verdikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum.  

Keyif dolu röportajınız için teşekkür eder, çalışma hayatınıza başarılarınızın devamı temenni ederiz.