TUNAHAN TAYAR 01.08.2019

AĞUSTOS AYI KONUĞUMUZ 2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MEZUNUMUZ ÜNİVERSİTE BİRİNCİMİZ TUNAHAN TAYAR’I AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYMAKTAYIZ.  

TUNAHAN TAYAR KİMDİR?

Öncelikle bu ayki röportaj köşesini bana ayırdığınız için çok teşekkür ederim, teklifiniz beni çok mutlu etti. 1996 Konya/Beyşehir doğumluyum. Üniversite sınavında ilk 4000 içerisinde yer alarak TOBB ETÜ İşletme Bölümü’nü tercih ettim. Aslında tercih sürecim de biraz şans eseri oldu. TOBB ETÜ’yü tercih etmek aklımda yokken bir hocamın tavsiyesiyle son anda tercihlerim arasına ekledim, iyi ki de eklemişim. Çok da plan yapmadan, üzerine düşünmeden geldiğim bu okulda çok memnun kalarak okudum. İşletme Bölümü’nde Muhasebe/Finans alanını seçtim. Üniversite 2. sınıftayken Psikoloji Bölümü’nden çift anadal yapmaya başladım. Hem ilgimi çeken bir bölüm olduğu için hem de ilerde çalışmayı planladığım alanda İşletme ve Psikoloji’yi birleştirebileceğimi düşündüğüm için bu kararı aldım. İşletme Bölümü’nden 3.99 ortalama ile üniversite birincisi olarak mezun oldum. Psikoloji Bölümü’ndeki eğitimime de devam ediyorum. Bu güz döneminde yine TOBB ETÜ’de İşletme Bölümü’nde yüksek lisans eğitimime başlayacağım ve bir yandan da Psikoloji Bölümü’ndeki lisans derslerime devam edeceğim.  

BAŞARI DOLU BU DÖNEMLE İLGİLİ OLARAK SEVGİLİ TAKİPÇİLERİMİZE AKTARMAK İSTEDİĞİNİZ OKUL YAŞAMLARI BOYUNCA FAYDALANABİLECEKLERİ TECRÜBELERİNİZ VE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

İlk olarak tüm derslere katılmanın önemini vurgulamak istiyorum. Kolay-zor, önemli-önemsiz ayrımı yapmadan devamsızlık yapmamaya çalışmalarını tavsiye ederim. Çok yorgun olsam, hiç gitmek istemesem bile tüm derslere gitmeye çalışırım her zaman, çünkü en iyi derste öğrendiğimi ve derslere gittiğimde ekstra çok da çalışmama gerek kalmadığını düşünüyorum. Dersteki etkileşimli ortamla bilgilerin akılda kalıcılığı artıyor. Bunun dışında bir ödevden ya da sınavdan düşük not aldıklarında morallerini bozmamalarını ve çalışmayı bırakmamalarını tavsiye ederim. Kendimden bir örnek vereyim, Psikoloji Bölümü’nde aldığım bir derse İşletme Bölümü’ndeki bir dersimle çakıştığı için çok fazla katılamamıştım ve vizesine de çalışamamıştım. Bu dersin vizesinden 3 aldım, sadece 3. :) Bu durum benim azmimi kırmadı, aksine hırslandırdı ve bu dersin finalinden 100 aldım. Bir sınavdan 3 almış olmanız, sonraki sınavdan 100 alabilme ihtimalinizi yok etmemeli, her zaman başarabileceğinize dair inancınızı diri tutmalısınız. Son olarak tabii ki herkesin kendine has çalışma stratejileri ve anlama şekilleri vardır, önemli olan bunları olabildiğince çabuk tespit edip uygulamaya koyabilmek.  

ORTAK EĞİTİM SÜRECİNİZ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ? BU SÜREÇTE İŞ TEKLİFİ ALDINIZ MI?

İşletme Bölümü’ndeki iki ortak eğitimimi TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde tamamladım. Bu süreçte derslerde aldığım teorik bilgiyi pratiğe dönüştürebildim ve iş hayatına dair tecrübe edindim. Benim kariyer hedefim akademiye yoğunlaştığı için özel sektör direkt olarak çalışmak istediğim alan değildi ama özellikle iş hayatına atılmak isteyenler için çok daha faydalı geçtiğini düşünüyorum ortak eğitim sürecinin. Psikoloji Bölümü’ndeki ortak eğitimimi de MİTAŞ Endüstri Şirketi’nde tamamladım, bu süreçte daha büyük ölçekli bir firmada işlerin nasıl yürüdüğü hakkında tecrübeler edindim. Çalışmış olduğum iki firma da benimle çalışmak isteyeceklerini bana ilettiler, fakat akademik alanda devam etmek istediğimi belirttiğim için resmi süreçlere taşımadık. Ortak eğitimimi yaptığım iki firmayla da hala iletişimimizi sürdürmekteyiz, buradan da onlara her şey için çok teşekkür ediyorum. :)  

KARİYERİNİZİ NASIL ŞEKİLLENDİRMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ? GELECEĞE DÖNÜK PLANLARINIZ NELERDİR?

Belirttiğim gibi yüksek lisansıma TOBB ETÜ’de devam edeceğim. Bu süreçte davranışsal finans çalışmayı hedefliyorum, hem Psikoloji hem de İşletme bilgimi kullanabileceğim deneysel çalışmalar yürütmeyi planlıyorum. Kısaca açıklamak gerekirse, insanların yatırım kararlarını alırken rasyonelliklerinin yanında duygularının, ön yargılarının ve bilişsel yanılsamalarının karar verme süreçlerini ne şekillerde etkilediğini çalışmak istiyorum. Yüksek lisans sürecimde Psikoloji eğitimimi de tamamlamış olacağım. Bu sürecin ardından, doktora eğitimime yurt dışında devam etmeyi planlıyorum. Doktoranın ardından yurt dışı tecrübesi de kazanmış ve kendimi geliştirmiş olarak ülkeme dönüp başarılı bir akademisyen olarak çalışmayı hedefliyorum.  

AKADEMİK KARİYERİNİZ DIŞINDA ÖZEL HAYATINIZDA VAKTİNİZİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? BU TEMPO İÇERİSİNDE KENDİNİZE ZAMAN AYIRABİLİYOR MUSUNUZ?

Tüm zamanını ders çalışarak geçiren biri hiçbir zaman olmadım, zaten öyle olsaydı şu an elde ettiğim başarıları kazanabileceğimi de sanmıyorum. Çünkü özel hayatımda geçirdiğim güzel zamanlar bana çalışma motivasyonunu sağlıyor. Kısaca yaptıklarımdan bahsedeyim. Yeni yerler görmeyi, gezmeyi ve yöresel yemekler denemeyi seviyorum, zamanımın büyük çoğunluğunu da sevgilimle geçiriyorum. TOBB ETÜ Atletizm Topluluğu’nda başkan yardımcılığı yapıyorum ve yaklaşık 7 yıldır koşuyorum. Üniversiteler arası koşu yarışmalarında da okulumuzu temsil ediyoruz. Son zamanlarda yoğunluktan çok düzenli devam edemesem de, öncesinde yıllarca haftada 5 gün koşuyordum. Tekrar bu düzene dönmeyi de hedefliyorum. Bunun dışında arkadaşlarımızla kurduğumuz “Vaveyla” futbol takımımız ile sık sık halı saha maçlarına gidiyorum ve geçen yıl takımımız Ankara’da bir halı saha liginde şampiyon oldu. Son olarak, vizyondaki filmleri takip etmeyi seviyorum, genellikle 2 haftada bir bazen de her hafta sinemaya gidiyorum. Söylediğim gibi, bu etkinlikler beni zinde tutuyor ve bana çalışma azmi kazandırıyor.   

TOBB ETÜ MED İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

TOBB ETÜ genç ve başarılı bir üniversite ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hak ediyor. Bunun da en önemli aracısının mezunlar olduğunu düşünüyorum. Biz TOBB ETÜ mezunları olarak başarılarımızla okulumuzu çok daha iyi yerlere taşıyacağız ve bu süreçte bir arada olmamız, iletişimimizi koparmamamız gerekiyor. Mezunlar Derneği bu nedenle büyük önem taşıyor. Mezunların okuldan kopmamasını, TOBB ETÜ markasını yaymasını sağlamak için Mezunlar Derneği’ne büyük iş düşüyor.

Tüm çabalarınız için hem tüm TOBB ETÜ’lüler adına teşekkür ediyor hem de kolaylıklar diliyorum.