Yahya Kocakale 23.01.2015

TOBB ETÜ İşletme' 12 mezunumuz, Merkez Bankası uzman yardımcısı Sayın Yahya KOCAKALE’ yi bu ayki konuğumuz olarak ağırlamaktan büyük kıvanç duyduğumuzu belirtmek isteriz. Öncelikle konuğumuz olmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.


“Yahya KOCAKALE” kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1988 doğumluyum. İlk ve ortaöğretimimi Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde tamamladım. 2006 yılında liseden mezun oldum. Aynı yıl ODTÜ'de Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne girdim. ODTÜ’de hazırlık ve birinci sınıfın güz dönemini okuduktan sonra tekrar üniversite sınavına girmeye karar verdim. 2008 yılında eşit ağırlık puanında Yozgat 1.'si ve Türkiye 118.'si olarak TOBB ETÜ İşletme Bölümüne yerleştim. Bölümde ikinci sınıfı bitirdikten sonra 2010 yılının güz döneminde Erasmus kapsamında İtalya'da (GUESS İtalia'da) 3 aylık staj yaptım. Bu dönemi okuldaki en önemli tecrübem olarak görüyorum. Okul hayatım dışında masa tenisi ve satrançla ilgilendiğimi söyleyebilirim.

TOBB ETÜ İşletme Bölümünde lisans öğrencisi olarak öğrenim görmeyi neden tercih ettiniz?

ODTÜ'de Fen Bilimleri ile ilgili bir bölüm okurken sosyal bilimler ağırlıklı bir bölümde daha mutlu olabileceğimi düşündüm ve bu motivasyonla tekrar sınava girdim. Üniversite sınav sonuçlarından sonra önde gelen üniversiteler arasında bir tercih yapmam gerekti. TOBB ETÜ’ nün Ortak Eğitim Model anlayışı ve TOBB kurumuna ait olmasından dolayı cazip geldi. Üniversite tanıtımında da hocalarımızdan ikna edici cevaplar aldım ve bugün de doğru bir karar verdiğim inancındayım.

Üniversite’den mezun olduktan sonra kariyer anlamında kendinizi geliştirmek için neler yaptınız?

Mezun olduktan sonra okulumuzda MBA yapmaya başladım. Aynı zamanda kamuda kurum sınavlarına hazırlanıyordum. Kurum sınavlarına hazırlanırken önemli birikim ve tecrübeler elde ettiğimi düşünüyorum.

Mezuniyetinizden sonra iş arama sürecinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Söylediğim gibi mezun olduktan sonraki planım kamuda çalışmaktı. İlk sonuçlanan mülakatın Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu uzman yardımcılığı oldu. Planım burada bir süre çalışıp özel sektöre geçmek şeklindeydi. Hazine Müsteşarlığı’nda ki işime başlamadan önce başvurmuş olduğum TCMB uzman yardımcılığı sınavına Hazine Müsteşarlığı’nda çalışırken girdim. Sınav olumlu sonuçlanınca Hazine Müsteşarlığı ve TCMB arasında bir tercih yapmam gerekti. TCMB'nin imkânlarının daha iyi olduğu sonucuna varınca da TCMB'ye geçtim.

Yahya Bey, şuanda Merkez Bankası uzman yardımcılığı görevini yürütmektesiniz. İktisat ve İşletme Bölümü mezunu olan ve Merkez Bankası uzman yardımcılığı pozisyonunda çalışmak için istekli çok sayıda mezunumuz var. Bu göreve nail olmak isteyen sevgili mezunlarımıza görüş ve önerilerinizi aktarabilir misiniz?

Mezun olacak arkadaşlarıma naçizane tavsiyem lisans okurken kendilerini her anlamda geliştirmeleridir. Bol bol kitap okumalarını, her türlü düşünce ve dünya görüşünden yazarlar okumalarını öneririm. Sadece kamu veya özel sektör diye kendilerini en baştan sınırlamasınlar. Bazı mülakatlardan elenmeleri de şevklerini kırmasın. İş değiştirmekten de korkmasınlar. Kamu için biraz hazırlık gerekiyor tabi, ancak kamudaki sınavlar için öğrenilen konular özel sektörde çalışacaklar için de faydalı olacaktır. Ben hiçbir bilginin gereksiz olmadığını düşünüyorum.

TOBB ETÜ MED olarak bizlerden beklentiniz ve istekleriniz var mı?

TOBB ETÜ MED’ den beklentim mezunları bir araya getirecek organizasyonları artırmasıdır. Şu ana kadarki çalışmalarını çok olumlu buluyorum.

Röportaj dizimizin bu ayki konuğu olarak sizleri aramazda görmekten dolayı memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Çalışma hayatınızda başarılarınızın devamını temenni ediyoruz.