İSMAİL CAN GÖZEN 09.11.2018

RÖPORTAJLAR KÖŞESİ KASIM AYI KONUĞUMUZ BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ’17 MEZUNUMUZ İSMAİL CAN GÖZEN…

İsmail Can Gözen kimdir?

1993 yılında Ankara’da doğdum ve tüm öğrenim hayatımı Ankara’da geçirdim diyebilirim. Dr. Binnaz Rıvan Ege Anadolu Lisesi’nden sonra TOBB ETÜ Biyomedikal Mühendisliği bölümünü tercih ettim. Resmi olarak 2017 Ocak ayında mezun oldum, fakat 2016 yılı mezunları arasında yer alarak bölümümüzün ilk mezunlarından birisi oldum. Öğrencilik yıllarımda, TOBB ETÜ Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Topluluğu’nun Kurucu Yönetim Başkanlığı görevini iki sene süresince yürüttüm ve bir çok başarılı etkinliğine ekibimle birlikte imza attım. Şu anda ise TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürüterek okuluma olan bağlılığımı sürdürmekteyim. Profesyonel hayatımda ise ABBOTT Medical firmasında Satış Temsilcisi olarak görev yapmaktayım.

Ortak eğitimlerinizi hangi firmalarda yaptınız? Kariyer planlamada bu modelin bana katkısı oldu diyebilir misiniz?

Ortak Eğitimlerimi İncekaralar ve GE Healthcare firmalarında gerçekleştirdim. Her iki firmada da 7’şer ay olmak üzere toplamda 14 ay süresince iş hayatı içerisinde bulunma fırsatı edindim. Biyomedikal mühendisliği bölümünü tercih etmeden önce de ilgi duyduğum “Tıbbi Cihazlar” alanında servis ve satış birimlerinde ortak eğitimlerimi tamamladım. Üniversite yaşamından ziyade gerçek hayatta sektörde neler yaşandığını ve sektörün gerçeklerini ortak eğitimlerim süresince görmüş oldum. Çalışmış olduğum firmalarda edindiğim tecrübelerin benim iş hayatına hazır olmamdaki etkisinin çok fazla olduğunu düşünmekteyim.

Mezuniyetten sonraki iş arama sürecini değerlendirebilir misiniz?

Genel olarak üniversite mezunlarının iş hayatına geçiş süreçlerinin yaşamlarının en sancılı süreci olduğunu gözlemlemekteyim. Fakat bu durum benim için aynı şekilde gelişmedi. Biyomedikal mühendisliğini tercih ederken ve mezun olurken hangi yolda ilerleyeceğim konusunda bir fikrim bulunmaktaydı. Ortak Eğitimlerimi de bu doğrultuda geliştirdiğim için sektöre dair tecrübemin ve öngörümün birçok kişiye göre çok daha yüksek olduğunu düşünmekteydim. Mezun olmadan önce GE Healthcare ‘de Ortak Eğitim Programı’nı tamamlarken iş başvurusu yaptığım ve iş teklifleri aldığım firmalar bulunmaktaydı. Kendim Benim için en faydalı olacağını düşündüğüm, BTech Innovation firmasında Satış Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Cuma günü mezuniyet belgemi alıp pazartesi günü iş başı yaptım. Bu hızlı başlangıçta TOBB ETÜ’de okuyup Ortak Eğitimlerimi istediğim alanlarda yapmış olmamın büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Kısa sürede edindiğim tecrübelerle de tercihimin doğru olduğunu anlamış oldum.

Çalıştığınız firmadan ve iş tanımınızdan bahsedebilir misiniz?

2017 Eylül ayında iş değişikliği yaparak şu anda çalışmış olduğum ABBOTT Medical firması CAHF (Cardiac Arrhytmia Heart Failure) grubunda Satış Temsilcisi olarak görev yapmaya başladım. ABBOTT CAHF ekibi olarak Kardiyoloji’nin Elektrofizyoloji alanında satış ve satış sonrasında hekimlerimize klinik destek sağlamaktayız. Temel olarak kalp pilleri ve kalbin 3 boyutlu iletim yollarının haritalanması üzerine çalışmaktayım. Kalp pilleri hakkında bir çoğumuzun bilgisi bulunmaktadır. Fakat 3 boyutlu haritalama konusunda çok az kişinin bilgisi olduğunu düşünmekteyim. Kateter adı verilen ucunda elektrodlar bulunan kablolar yardımıyla kalbin için ve dış yüzeyine ulaşarak bu bölgelerdeki elektrikesl sinyalleri toplamaktayız. Bu sinyaller ile kalbin 3 Boyutlu görselini oluşturmakta ve bu görselde ilgili ritim bozukluğunun özelliklerine göre kalbin iletim yollarını göstermekteyiz. Bu haritanın sonucunda ilgili ritim bozukluğuna sebep olan bölgeler RF enerji ile hekimlerimiz tarafından yakılmaktadır. Ben de İlgili sinyallerin yorumlanması ve 3 Boyutlu Haritaların oluşturulması konusunda görev almaktayım. İnsanlarının tam anlamıyla hayatına ve kalbine dokunan bir görevde çalışıyor olmak ise bana göre işimin en değerli kısmıdır.

Sosyal hayatında İsmail Can Gözen kimdir?

Sosyal hayatımda arkadaşlarımla birlikte olmak, hoş sohbet etmek ve keyifli vakit geçirmek benim en büyük motivasyonum. Bunun dışında kalan vakitlerimin çoğu spor aktiviteleri ile geçiyor diyebilirim. Üniversiteye başlayana kadar basketbol oynadım ve şu anda da basketbola amatör olarak devam etmekteyim. TOBB ETÜ Voleybol Okul Takımı’nda yer alıyordum ve halen arkadaşlarımla birlikte bu hobimi devam ettirmekteyim. Fitness, yüzme, müzik dinlemek ve bisiklet ise her zaman vazgeçilmezlerim arasındadır. Kendimle baş başa kalmak istediğim zamanlarda ise dart oynamaktayım.

TOBB ETÜ MED YK Üyesi olarak mezunlarımıza vermek istediğiniz mesaj var mıdır?

TOBB ETÜ’de keyif alarak ve geleceğime dair hep güzel adımlar atarak okudum. Bu bağlılığımın devamını sağlamak adına TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne üyeliğimi gerçekleştirdim. 2018 yazında gerçekleştirdiğimiz yeni dönem seçimleri ile birlikte Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmeye layık görüldüm. Halihazırda Üniversitemiz ve mezunlarımız için gerçekleştirmeyi planladığımız birbirinden güzel projelerimiz bulunmakta. Bu projelerdeki desteğimle de derneğimize ve mezunlarımıza güzel çalışmalar sunmaktan onur duymaktayım.

Kariyer hayatınızda başarılarınızın devamını diliyoruz…