SEZİN ÖNCELER 01.12.2021

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Aralık ayı röportajlar köşesi bu ay İşletme Bölümü 2015 Mezunumuz Sezin Önceler’i ağırlıyor.
Sezin Önceler kimdir? Sezin Hanım,bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?  

Merhabalar, ben 1993 yılında Ankara’da doğdum.TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 2011 yılında %50 bursla TOBB ETÜ İşletme Bölümü’nü kazandım. Üniversitenin ilk yılından sonra Endüstri Mühendisliği’nde yan dal yapmaya başladım. Ortak Eğitim modeli kapsamında ve Erasmus Plus aracılığıyla Almanya’da Siemens ve Star Media şirketlerinde uzun dönem yurt dışı stajlarımı, yurt içinde de Deloitte Ankara ofisinde uzun dönem stajımı tamamladım. 2015 yılında İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden yüksek onur öğrencisi olarak tam burslu mezun oldum ve Danone Türkiye’de Finansal Planlama Uzmanı olarak iş hayatına başladım.2018-2019 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans Bölümünde Yüksek Lisans yaptım. En büyük hayallerimden biri Paris’te yaşamaktı ve 2020 yılında Global Finansal Raporlama Sistemi projesini yönetmek üzere 6 aylığına Paris’e, Danone merkez ofise görevli olarak geldim. Altıncı ayın sonunda Danone Global Finansal Planlama departmanından yöneticilik teklifi aldım ve Paris’te kalıcı olarak yaşamaya başladım.Özetle hayallerimi gerçekleştirmek üzere çabalamayı, hayatımın her anında kendimi geliştirmeyi ve öğrenmeyi çok seviyorum.


TOBB ETÜ’yü tercih etme sebebinizi öğrenebilir miyiz?
TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?
 

TOBB ETÜ’yü tercih etmemin en büyük sebeplerinden biri Ortak Eğitim modeliydi. Üniversite hayatımız boyunca iş hayatına hazır bir şekilde eğitim görmemiz ve yurt dışı staj imkânlarının sunulduğu bir üniversite olması sebebiyle TOBB ETÜ’yü tercih ettim. Mezun olduktan sonra aldığımız eğitimin farkını çok daha iyi görebildim. Neredeyse 1 yıllık iş deneyimiyle mezun olmam sayesinde iş bulma konusunda hiç zorluk yasamadım. İşe başladıktan sonra da adaptasyonum çok daha kolay oldu. TOBB ETÜ’de diğer üniversitelere göre çok daha fazla bölümde yan dal ya da çift ana dal yapabiliyor olma avantajımız var. Ben de İşletme bölümünde okurken Endüstri Mühendisliği’nden yan dal yaparak bu avantajı kullandım. TOBB ETÜ’de ikinci yabancı dil eğitiminin de çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ben ikinci yabancı dilimi Fransızca seçtim ve mezun olduğumda DELF A2 diplomasını üniversitede öğrendiğim bilgiler sayesinde rahatça alabildim. Aldığım ikinci yabancı dil eğitiminin faydalarını da Fransa’da çalıştığım süre boyunca daha iyi görebiliyorum. Kısacası okulumuzun sunduğu avantajların neredeyse hepsini değerlendirdim ve olumlu etkilerini görmeye devam ediyorum.

Sizi İşletme Bölümü okumaya sevk eden bir hikayeniz var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız?

TOBB ETÜ İşletme Bölümü’nü tercih etmeden önce ders içeriklerine baktığımda İşletme Bölümü altında dört ayrı seçenek olduğunu gördüm; Finans, Pazarlama, Üretim ve Genel İşletme. Üretim alanı içeriklerine baktığımda da Endüstri Mühendisliği bölümüne çok benzediğini fark ettim.Analitik anlamda mühendislik bakış açısı kazanabilmek için de yan dal tercihimi Endüstri Mühendisliği bölümünden tercih ettim. Bu bölümleri tercih etmemin, FMCG sektöründeki ve üretim yapan şirketlerde çok faydası olacağını düşündüm. Finans bölümünde işe başladığımda İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinde öğrendiklerim sayesinde Optimizasyon modellerini finansal tablolarda kullanmaya başladım. Kendim için çok doğru bölüm tercihleri yaptığımı mezun olduktan sonra daha iyi anladım.

TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim modeli anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?
 

Bence okulumuzun en büyük değerlerinden biri Ortak Eğitim Modeli. Bu model sayesinde öğrenciler sadece teori değil pratik anlamda da kendilerini geliştirme fırsatı sağlıyorlar. Ben de yaptığım yurt dışı stajlarım ve yurt içi stajım sayesinde mezun olduğumda iş hayatına hazır bir şekilde başladım ve daha önce de söylediğim gibi adaptasyonum çok kolay oldu.Özellikle şirketlerde en çok kullanılan Excel, Power Point, SAP gibi programlar konusunda stajlarım süresince kendimi çok geliştirdim. Finansal tabloları analiz etmeyi de teorik anlamda derslerde, pratik anlamda da stajlarım sırasında öğrendim. Dolayısıyla bu becerilerim sayesinde özellikle işe başladığım ilk günden itibaren öğrenme aşamasını hızlıca geçerek şirkete değer katmaya başladım.

TOBB ETÜ’den mezun olduktan sonra iş arama süreciniz ile ilgili neler paylaşmak isterseniz ve şu anda çalıştığınız firmada yer aldığınız pozisyon ve görevleriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?
 

TOBB ETÜ’den mezun olduktan sonra 4 ay içerisinde iş buldum. Mezun olurken yaklaşık 1 yıllık iş deneyiminin CV’im de  çok büyük bir artısı olduğunu düşünüyorum. Çalışmaya başladığım günden itibaren Finans departmanında farklı pozisyonlarda görev aldım. Gelir yönetimi, Karlı büyüme stratejileri, Stratejik Finansal Planlama, Global Finansal Raporlama Projesi, Global Finansal Planlama gibi farklı alanlarda çalıştım ve kendimi geliştirdim.


Ne zamandan beri Fransa’da yaşamaktasınız? Yurtdışında kariyer planlaması yapmak isteyen TOBB ETÜ öğrencilerine verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
 

2020 Ocak ayından beri Fransa’da yaşıyorum. Burada elimden geldiğince çok şey öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yurt dışında kariyer planlaması yapmak isteyen öğrencilere tavsiyem; yaşamak istediğiniz ülkeye,üniversitedeyken karar verin ve stajlarınızı o ülkelerde ayarlamaya çalışın. TOBB ETÜ’de okurken ikinci yabancı dilinizi de gitmek istediğiniz ülkeye göre seçin. Yurt dışında yaptığınız stajlar sırasında networkunuzu geliştirirseniz mezun olduktan sonra bu şirketlerde çalışmaya başlamanız daha kolay olabilir. Mezun olduktan sonra ise yurt dışına gidip sıfırdan bir iş bulmak kolay olmayabilir, pes etmeyin. Uluslararası şirketlerde ya da yurt dışında faaliyet gösteren şirketlerde çalışmaya başlarsanız yurt dışına geçişiniz daha kolay olabilir.

Sosyal hayatında Sezin Önceler kimdir? Yorucu iş temponuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Ben iş hayatına başladığım ilk günden beri çok yoğun çalışsam da kendime zaman ayırmayı ihmal etmiyorum. Çocukluğumdan beri piyano ve yan flüt çalıyorum. Çok yoğun olduğum anlarda bile kendimi müzikle motive etmeye çalışıyorum. Hafta sonlarında Paris’te ve Avrupa’da yeni yerler keşfetmeye çalışıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Bu arada koyu bir Beşiktaş taraftarıyım ve bütün Beşiktaş maçlarını kaçırmadan seyrediyorum.  

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz,beklentileriniz nelerdir?

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin son dönemlerde yaptığı çalışmaları yakından takip ediyorum. Mezunlarımızla aktif iletişimde olmanız hem mezunlarımız için çok anlamlı hem de öğrencilerimiz için çok önemli. Yeni öğrenci adayları için de okulumuzu tanımaları açısından çok faydalı oluyor diye düşünüyorum. Mezunlar Derneği çalışmalarına aktif olarak devam etmenizi diliyorum, bunun için biz mezunlar da elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

2021 yılının Aralık ayı konuğu olarak oralardan bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz.
 

Ben de size çok teşekkür ederim bana ulaştığınız için. Bana sorusu olan bütün öğrenci arkadaşlarımız, mezunlarımız bana istediği zaman Linkedin ya da sosyal medyadan ulaşabilir, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.