ÖMER GÖRGÜLÜ 01.04.2019

TOBB ETÜ İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunumuz Ömer Görgülü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Twin Bilim ve Robotik şirketinin kurucu ortağı Ömer Görgülü kimdir? Değerli takipçilerimize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Memnuniyetle. 1991 yılında İzmir’de doğdum. Ortaokulu Hollanda’da okuduktan sonra liseyi tekrar İzmir’de bitirdim. 2009 yılında TOBB ETÜ iktisat bölümünü üstün başarı bursuyla kazandım. Okulun 3 dönem olmasından da kaynaklı hızlı, yoğun ama çok keyifli bir üniversite hayatım oldu. 2013 yılında bölümden mezun olduktan sonra önce YGA (Young Guru Academy) de çalıştım ardından arkadaşlarımın kurduğu POI Labs, Piri, Temiz Yaratıcı Teknolojiler gibi farklı girişimlere aynı anda finans danışmanlığı verdim. Paralelde ise Sabancı’da finans yüksek lisansı yaptım. 2 yıl önce ise çocuklara bilimi sevdirmek vizyonuyla Twin Bilim ve Robotik şirketini kurduk. Ben de şirketin kurucu ortağı ve CEO’suyum.     

TOBB ETÜ İktisat bölümünde eğitim-öğretim gördüğünüz yıllarda sosyal bir kişiliğe sahip olduğunuzu bilmekteyiz. TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

Önce sosyal taraftan başlayayım o zaman -) Tobb Etü’nün bana kazandırdığı en güzel şeylerden biri tanıdığım insanlar ve yakın arkadaşlarım oldu. Hem kendim hem de etrafımdaki yakın arkadaşlarım ile okulda faal olmaya çalıştık. 3 farklı kulüpte görev aldım. Yine 2009 girişli Emre Coşkun, Büşra Topal ve Serkan Koyak ile Tobb Etü’nün ilk ekonomi kampını ve yine ilk yaz kampını organize ettik; lise öğrencilerine okulumuzu farklı bir şekilde tanıtmış olduk.   Bunun dışında ikinci unutamadığım nokta eğitim kalitesiydi. Serdar Sayan, Güven Sak, Fatih Özatay, Süreyya Serdengeçti gibi Türkiye’nin en iyi iktisat hocalarından ders almak bence çok büyük ayrıcalıktı. Onların sayesinde bölümümü severek okudum.    

Üniversite hayatınız boyunca Ortak Eğitimlerinizi hangi kurumlarda gerçekleştirdiniz? Üniversitemizin zorunlu kıldığı Ortak Eğitim modelinin iş hayatınızda size ayrıcalık sağladığına inanıyor musunuz?

4 ay TEPAV’da, 9 ay ise Borusan Makine ve Güç Sistemleri’nde ortak eğitimimi tamamladım. Bence üniversitemizin en önemli farklarından biri bu. Ortak eğitimde bağlı çalıştığım müdürlerim çok fazla inisiyatif ve sorumluluk verdiler. İkinci ortak eğitimimde Borusan Makine’nin yeni kurulan iç denetim departmanında müdürden sonra ikinci çalışandım.  Müdürüm Esra Dülgeroğlu ile tüm Türkiye’yi gezdik. Bizzat iş üstünde bana tüm süreçleri öğretti. Üniversiteden birçok arkadaşım da son ortak eğitimlerini yaptıkları şirketlerde çalışmaya devam ettiler.

Bize hem biraz YGA’dan bahsedip hem de üniversite sonrası YGA’da çalıştığınız dönemde neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

Tabii ki. YGA, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çift kanatlı gençler yetiştirmek vizyonuyla Türkiye’de kurulan bir sivil toplum kuruluşu. Çift kanatla temsil edilen de vicdan ve donanım. YGA’lı gençler bu iki kanadı insanlığa faydalı projeler üretirken geliştiriyorlar. Bu zamana kadar YGA’lıların ürettiği teknoloji temelli sosyal inovasyonlar arasında;

Görme engelliler için dünyanın en gelişmiş akıllı bastonu We Walk  
Bu zamana kadar 100.000 çocuğu bilimle sevdirmiş Twin Bilim Setleri
Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerjisi sistemi Hydorsolar   gibi şirket ve projeler var.

YGA’ya 50.000 kişi arasından her sene 50 kişi seçiliyor. Bu seçilen kişiler, aralarında Prof. Aziz Sancar, Ali Koç, Prof. Mehmet Toner, Hüsnü Özyeğin, Sani Şener gibi 100’e yakın akademisyen ve iş insanından eğitim alıyorlar. Aynı zamanda YGA’nın sosyal inovasyon projelerinde gönüllü çalışıyorlar.   Ben de üniversitede YGA programına dahil oldum. Üniversitedeyken gönüllü çalıştım, mezun olunca da profesyonel olarak çalışmaya başladım. Bu süre zarfında hem birçok projeyi yönettim hem de mentorlardan eğitim aldım. Mentorlarımın arasında Ali Koç, Mehmed Evyap, Atalay Gümrah, Ozan Şener, Orhan Ayanlar gibi iş insanları var. YGA’nın en güzel tarafı 9 yıllık bu yolculukta bana hem ülkem ve dünya için anlamlı işler yapma fırsatı verdi hem de kendimi geliştirmem için birçok fırsat sundu.  

Şu anda Twin Bilim ve Robotik  firmasının yöneticisi olarak görev yapmaktasınız. Firmanın kuruluş aşamasından bugün ki gelinen sürece kadar neler anlatmak istersiniz? Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar sebebiyle şirketinizin ne kadar etkilendi diye sorsak ne cevap verirdiniz?

Üniversitede okurken bize girişimcilik ile ilgili bakış açısı kazandırıldı ve eğitimler verildi. Ben de hayatımın geri kalanında böyle bir yola girmiş oldum. Twin bir eğitim teknolojileri girişimi. Aslında 5 yıllık bir geçmişi var. Önce diğer kurucu ortaklarımız ile birlikte YGA’da Türkiye’de bilimi sevdirmek için bir proje başlattık. Hem üniversitede hem üniversiteden sonra Anadolu’nun dört bir tarafında köy okullarında, görme engelli, devlet koruması altındaki ve göçmen öğrencilerle bilim seansları yaptık. Kendi müfredatımızı oluşturduk. CNN Türk’te Bilin Deneyin isimli bir televizyon programı hayata geçirdik. En sonunda da bu seanslarda kullanılmak üzere Twin bilim setlerini ürettik. Ancak gördük ki bu bir proje olarak kalırsa büyüyemeyecek. Dünyada eğitim teknolojileri pazarı inanılmaz bir hızda büyüyor. 2020’de 250 milyar dolarlık bir pazar öngörüsü var. 2018’de eğitim teknolojileri girişimlerine 38.5 miyar dolar yatırım yapılmış. Biz de bu projeyi bir sosyal girişime çevirdik. 2017’nin sonunda şirketi kurduk. Bilim setlerimizde lego ile uyumlu birbirleri ile mıknatısla birleşen elektronik modüller yer alıyor. Çocuklar bu modülleri kullanarak kendi elektronik devrelerini ve robotlarını tasarlıyorlar aynı zamanda kodlamayı öğreniyorlar. 2018 sonu itibari ile 100.000 çocuk, 400 öğretmen ve 16 satış kanalına ulaştık. Aynı zamanda İngiltere, İtalya ve Güney Kore’de de setlerimizi satışa sunduk.   Ülkemizin yüksek teknolojili ürün üretme payının artması ve dünyaya bilim ihraç etmek için Twin’leri Türkiye’de üretiyoruz. Yani yerli ve milli bir bilim seti oldu. Tabi, elektronik tasarım, yazılım ve üretim Türkiye’de olsa da elektronik komponentlerin çoğu ülkemizde ithalat ile karşılanıyor. Son zamanlardaki ekonomik daralma büyüyen bir sektörde olduğumuz için talebi etkilemese de döviz bazlı girdi maliyetlerimiz ciddi şekilde yükseldi. Biz de odağı daha çok ihracat yapmaya yönelttik. Ancak ekonomiye giriş dersinde ekonomik çevrimler (economic cycle) anlatılır. Darlma ve genişlemeler her zaman olur ancak grafik yukarı yönde gider. Biz de geleceğe dair umutluyuz, bu umudun gereği de çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.  

Firmanızın geleceği ile ilgili planlarınız var mıdır? Varsa öğrenebilir miyiz?

2019’daki planımız öncelikle Twin bilim setlerinin yurtdışı satışlarını arttırmak. Bunun için Londra’da bir şube açtık. Aynı zamanda işin dijital tarafını kuvvetlendirmek için bir mobil uygulama geliştirdik. Bu mobil uygulamanın içine de ileride VR ile de uyumlu çalışacak bir dijital bilim ansiklopedisi oluşturma hayalimiz var. Çocukların bilimsel içerikleri, yüksek teknolojili ürünlerin nasıl geliştirildiğini 3D modellemeli videolar ile çok daha basit bir şekilde anlayabilecekleri bir platform olacak. Bunun ARGE’sine başladık.  Aynı zamanda çocuklara yapay zeka konseptini anlatmak için bir robotik set üretme planımız da var.  

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği olarak bizden beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu zamana kadar okulumuzun Mezunlar Derneği'nin etkinliklerinde çok aktif katılım göstermedim bu sebeple önce kendimden daha aktif olma beklentim var diyebilirim. Ancak teknolojiyi de kullanarak tüm mezunların fiziksel olarak bir araya gelemese de online bir platform yapılarak ileride buluşturulması güzel olacaktır. Bizleri bir arada tutmak ve değer üretmek için yaptığınız çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim.


Kariyer hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz...