ASUDE ESMA ÖZDEMİR 01.01.2021

2020 Yılının son röportajını Uluslararası Girişimcilik’17 Mezunumuz Asude Esma Özdemir ile gerçekleştirdik. Asude Hanım sizi daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?                

1993 yılında Ankara’da Özdemir ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldim. Tüm hayatımı esnaf ve daima yeniliklere ve eğitime açık kalabalık bir ailenin parçası olarak Ankara’da geçirdim. Lise eğitimimi Ankara Prof. Dr. Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesinde tamamlayarak 2012 yılında tek hedefim ve 1. tercihim olan TOBB ETÜ Uluslararası Girişimcilik bölümünü tam burslu olarak kazandım.  Eğitim hayatım boyunca alanında uzman birçok öğretim görevlisiyle fikir alışverişleri yaparak eğitimimi tamamladım ve 2017 yılında mezun oldum. Ortak Eğitime gittiğim kurumlar tarafından çağırılmış olsam da kariyer planıma uymadıkları için birkaç ayı doğru iş yerini aramakla geçirdim. Ve 2017 yılı sonlarına doğru halen çalıştığım ASAL İthalat ve İhracat firmasında işe başladım. Şu an kariyerime Dış Ticaret Uzmanı olarak devam etmekteyim.
 

Okuduğunuz bölümün Rusça eğitiminin oldukça başarılı olduğundan bahsetmiştiniz. TOBB ETÜ’nün Uluslararası Girişimcilik bölümünü merak eden öğrencilerimiz için bölüm hakkında bilgi vermek ister misiniz? Bu bölümde okumanın size sağlamış olduğu avantajlar nelerdir?

Bölümümüzü merak edenlere bilgi vermekten mutluluk duyarım. Kendi perspektifimle başlayacak olursam, ben her zaman çok uluslu ve global projelerde yer almak, farklı kültürlerin bakış açılarıyla hayatımı zenginleştirmek istedim. Uluslararası Girişimcilik bölümü, size bu fırsatı halen öğrenciyken sunuyor. Üç dönem Moskova Devlet Üniversitesinde eğitim alıyorsunuz. İlk dönem ileri Rusça hazırlık, diğer iki dönemse ekonomi, matematik gibi alan derslerini içeriyor. Zamanımızda yaşanan bazı siyasi gerginlikler nedeniyle biz sadece iki dönem gitmek durumunda kaldık. Bu iki dönem de hayatımda kendimi en fazla geliştirdiğim, farklılıklara kendimi açtığım ve keyifle geçirdiğim zamanlar oldu. Rusça Felsefeyi deneyimlemek benim için gerçekten de beynime yeni kıvrımlar kattığım bir zaman dilimiydi. 
Bölümümüzün Rusça eğitimi gerçekten çok başarılı. Harika ve çok özveriyle çalışan anadili Rusça olan çok yetkin bir eğitmen kadrosu var. Özellikle Rusça hazırlık döneminde yeni öğrendiğim dil ve kültürle birlikte çok farklı bakış açıları geliştirme fırsatı buldum. Bu dönemi hatırladıkça mutlu oluyorum. İyi ki bu bölümü seçtim diyorum. TOBB ETÜ’de dili sevdirerek öğretmek konusunda çok başarılı bir eğitim süreci var. Sonrasında tüm bu evrimle eğitimin meyvesini Rusya’da dil eğitimine gittiğinizde topluyorsunuz. Dil eğitimini, koca bir ülkede kurulduğu gün Öğrenci Günü olarak kutlanan Moskova Devlet Üniversitesinde almak harika bir deneyimdi, diyebilirim. Şuan İsveç’te Girişimcilik ve İnovasyon üzerine master programlarına başvuru sürecindeyim ve üniversitelerin çoğundan eğitimim hakkında olumlu geri dönüşler alıyorum.  

Şu anda Asal İthalat İhracat firmasında Dış Ticaret Uzmanı olarak çalışmaktasınız. Çalıştığınız firma ilgili neler söylemek istersiniz?

ASAL İthalat ve İhracat 2011 yılında resmi olarak ticaret hayatına başlamış genç bir firma olmasına rağmen örgüt yapısı oturmuş ve sürekli gelişmekte olan bir firmadır. Sektörünün öncü markalarıyla güçlü tek yetkili distribütörlük anlaşmaları yaparak Türkiye’nin dört bir yanına bayii ve servis ağıyla hizmet sağlıyor. Mottomuz; “Birlikteysek Gücümüz Değerli!”. Bu nedenle insan merkezli yapıcı bir çalışma ortamımız var.
Kaliteye ve kalitenin markalaşmasına önem veren, distribütörlüğünü yaptığı tüm markaları en iyi şekilde temsil etmeye çalışan erdemli bir firma. Geçen sene, Eibenstock, Samedia, Diager, Kemper, Markal gibi devlerle yıllardır devam eden ticaretimize en güncel olarak eklenen Kore malı KEYANG ürünleri için KOTRA Kore’den bir devlet desteği alarak çok güzel pazarlama ve marka bilinirliği aktiviterinde bulunduk. Covid-19 nedeniyle bu yıla planladığımız neredeyse hiçbir aktiviteyi gerçekleştirememiş olsak da önümüzdeki yıllardan ümitliyiz. 

Dış ticaret ile ilgili geleceğe dönük öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

İhracat konusunda yaptığım işlemler göz önünde bulundurulduğunda dış ticaretin sadece ithalat kanadına yorum yapabilirim aslında. Buradan bakıldığında durumlar, kurlardaki beklenmedik dalgalanmalar nedeniyle çok iç açıcı gözükmüyor aslında. Risk öngörülerimiz tarihte görülmedik oranlarda sapmalara uğrayabiliyor. Ama Türkiye olarak biz ne günler gördük. Her zaman da bu zorlukların üstesinden gelip mevcut koşulları optimize etmenin yollarını bulduk. Globalleşen bir dünyada ithalatsız ve ihracatsız bir yapılanmanın olması namümkün. Bu nedenle dış ticaretin bugünün ve geleceğin vazgeçilemez mesleklerinden biri olduğunu düşünüyorum.
 

Kar amacı gütmeyen birçok projenin içerisinde gönüllü olarak çalışmalarını sürdüren Asude Esma sosyal hayatında neler yapar?

Normalde, Kasım aylarında kitap yazmaya bayılırım. Amerika’da başlayan ve açılımı National Novel Writing Month olan NaNoWriMo aktivitesi kapsamında Kasım ayı boyunca 50bin kelimelik bir taslak kitap yazmayı hedeflerim her yıl. NaNoWriMo, biraz daha amatörlere yazarlık deneyimini tattırmak için başlamış bir gelenek. 2019 yılı Kasım ayında NaNoWriMo Ankara temsilcisi olarak, 20den fazla kişiyi bir araya getirdim ve 1 ay boyunca kitap yazma maratonuna girdik. Hiçbirimiz hedeflediğimiz 50bin kelime baremine ulaşamamış olsak da pek çok farklı disiplinden farklı ilgi alanlarındaki kişilerin bir araya gelip ortak bir hedefle fikir alışverişleri yapması çok etkileyiciydi. Bu yılsa herkes evlerine kapandığı için kendimizde yeterli motivasyonu bulamadığımız için Kasım’ı daha ziyade kitap okuyarak geçirdik .
 Daha çok küçükken beynimi meraklı bir sünger olmaya yönlendiren annemin katkılarıyla en ufak bir soru işaretinin peşinden giden bir insan oldum. Sanırım bu nedenle kendi iş alanım dışında farklı konular üzerinde derinlemesine bilgi edinebileceğim atölyelere katılmaktan çok keyif alıyorum. Bunun hem dünya görüşümü genişlettiğini hem de çok farklı alanlarda yeni kişilerle tanışmama büyük katkı sağladığını söyleyebilirim. Katıldığım atölyelerin bazıları şu konular üzerineydi Theta Healing, İsim Analizi, Kolloidal Sular, Koku, Para, Yoga ve Çakralar, Kadim Tıp, Suluboya, Yemek, Örgü, Dikiş, Takı Tasarımı, Üretken Düşünme. Bu atölyeler içinde beni en çok etkileyen ve hayat akışımı değiştirenlerinin Theta Healing, Yoga, Çakralar ve İsim Analizi olduğunu düşünüyorum. Aslında hepsi birbirleriyle bağlantılı prensipler. İş hayatının yoğun, stresli ve eril enerjisinden bir kaçış ve rahatlama alanı olarak ve stres altında dengeleri şaşan çakraları düzenlemek için Yoganın; kendini keşfetmek, neleri daha iyi yapabilirsin, hayatta aslında neler mümkün gibi soruların yanıtını bulma konusunda Theta Healing ve İsim Analizinin bana katkıları gerçekten kelimelerle ifade edilemeyecek kadar çok. Benim başarı algım sadece meslekî bir kariyer üzerinden değil, daha çok kümülatif bir yaşam şekli. Hayatın hangi alanlarında neler yaptığıyla ilgilenirim kişilerin. Kendine ne kadar zaman ayırıyor, kendini de süreçte geliştiriyor mu?        Farklı alanlarla ilgilenen insanlar arasında ortak noktalar bulup hepsini bir araya getirmeyi severim. “Benim arkadaşım senin de arkadaşın” felsefesiyle ilerleyen sosyal bir yanım olduğu için arkadaş çevrem birbirlerini tanıyan küçük bir kabile gibi oldu. Gerçi bazen kimi kiminle tanıştırdığımı unutup bahsettiğim son derece ilgisiz bir kişi hakkında arkadaşımın “ben onu tanıyorum zaten” yorumuyla şoka uğrayabiliyorum.  

TOBB ETÜ MED ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?


Mezun dernekleri bir üniversitenin en önemli, en büyük güç kaynağıdır. Bir üniversiteyi başarılı yapan şeyin, verdiği mezunların başarıları olduğunu düşünüyorum. Ne kadar güçlü bir mezun ağınız varsa o kadar güçlü ve başarılı bir üniversitesinizdir. TOBB ETÜ’lü olmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum ve er ya da geç dünyada markalaşacağımıza inanıyorum.
Öncelikle Mezunlar Derneğimizin aktif çalışmaları için sizlere teşekkür ediyorum. Bunca mezunu bir araya getirmek ve ağlarımızı güçlendirmek için yaptığınız çalışmalar çok kıymetli. Umarım bu pandemi süreçleri atlatıldığında kaldığımız yerden güzel aktivitelerimize devam ederiz. Bu sayınızda bana yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Beni okuyan TOBB ETÜ öğrencilerimize de “Pes etmeyin, sizi aramızda görmek istiyoruz!” mesajını iletmek istiyorum. Sağlıkla kalın.

Röportajımız burada sonlanırken size bir kez daha teşekkür eder;  birlik beraberlik, sağlık ve huzur dulu bir yıl geçirmesini dileriz.