Onur Göker 01.04.2015

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin röportajlar dizisinin bu ayki konuğu olarak TOBB ETÜ MED Etkinlik ve Organizasyon Komitesi Başkanı, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2010 Eğitim Öğretim Yılı mezunumuz Onur GÖKER’ i ağırlıyoruz. Konuğumuz olmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. 

Onur GÖKER kimdir? Sizi daha yakından tanımak için kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

1989 Ankara doğumluyum. Tüm eğitim öğretim hayatımı Ankara da tamamladım. İlköğretimimi Büyük Kolej de okul birincisi olarak tamamladım. Liseyi de yine Büyük Kolej de burslu olarak okudum. 2006 yılında da TOBB ETÜ ile tanıştım.

TOBB ETÜ’ de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü lisans öğrencimiz olmak kendi tercihiniz miydi?

Üniversite sınavından sonraki tercih döneminde, birçok öğrenci gibi geleceğe dair bazı belirsizlikler içerisindeydim. Hangi üniversitenin hangi bölümünün benim için daha iyi olacağını sorguladım. Kafamda iki bölüm vardı: Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği. Öncelikli tercihim Bilgisayar Mühendisliğiydi. Ortaokulda bile web sitesi tasarlama vb. ders dışı konulara ilgim vardı. Bilgisayar Mühendisliğ' ni kazandığımı gördüğüm zaman çok mutlu olmuştum. TOBB ETÜ ile ilgili çok fazla fikrim yoktu. Üniversitenin üçüncü dönem öğrencilerindenim ve o zaman üst dönemlerden de tanıdığım yoktu. Yeni bir üniversiteyi tercih etmek benim için bir riskti; ama TOBB ismine duyduğum güvenden ve Ortak Eğitim Sistemi ni beğendiğimden dolayı TOBB ETÜ yü kendim tercih ettim.

TOBB ETÜ’ de eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinizi geliştirmek için neler yaptınız?

Bir dönem freelance olarak çalıştım. Birkaç web sitesi ile ufak çapta web uygulamaları geliştirdim. Web ortamında uygulama geliştirmek benim için daha cazip geldiğinden, üniversitede bitirme projemi de web uygulaması olarak belirlemiştim. Proje arkadaşım Gözde ATA ile Facebook benzeri bir elektronik yıllık uygulaması yaptık. Üniversiteden sonra da yine aynı merakımdan web teknolojilerini araştırmaya devam ettim. Her ne kadar bilişim sektöründe çok önemi olduğuna inanmasam da, küçük çapta sertifika kursları aldım.

TOBB ETÜ’ de mezuniyetinizden sonra iş arama sürecini nasıl geçirdiniz? Yaşadığınız zorlukları bizlerle ve takipçilerimiz ile paylaşır mısınız?

Freelance çalıştığım dönemde full time bir iş aramaya devam ettim. Birkaç iş görüşmesi yaptım. Belki çok klasik bir söylem olacak ancak başvuru yaptığım firmaların çoğunun tecrübeli, sektör içindeki elemanları aradığını fark ettim. Tecrübe olarak elimde yaptığım ortak eğitimlerden başka hiçbir profesyonel iş yoktu. Ortak eğitimde yaptığım çalışmalarla bağdaşmayan iş alanları üzerine çalışan firmalara yaptığım başvuruların birçoğundan olumsuz geri dönüş aldım. Genel olarak firmalarda, öğrencilerin üniversitede aldıkları eğitimin iş hayatında yetersiz olacağı yönünde bir önyargı vardı. Moralimin bozulduğu, motivasyonumun kaybolduğu dönemler de oldu; ancak bu beni iş aramaktan vazgeçirmedi.

Şu anda Sentim Bilişim Teknolojileri San. Tic. A.Ş. de çalışmaktasınız. Burada çalışmak isteyen mezunlarımız için iş tanımınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Sentim Bilişim Teknolojileri, 2000 in üstünde çalışana sahip büyük bir kurum. Dünyada prestijli firmaların bulunduğu Fortune 500 listesine girmiş, aynı zamanda Microsoft' un iş ortağı olan da bir kuruluş. Kurumun kendi projeleri olduğu gibi, kurum aynı zamanda kamu ve bazı özel şirketlere outsource hizmet veren de bir yapıya sahip. Şu anda Sentim Bilişim Teknolojileri adına T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu' nda çalışıyorum. Çalıştığım proje; hekimlerin reçetelendirme yapısını analiz eden Reçete Bilgi Sistemi (RBS). RBS; yapısı gereği ülkedeki akılcı ilaç kullanımını desteklemekle beraber, milli ekonomiye katkıda sağlamakta da görev alıyor. Böyle önemli bir görevi misyon edinmiş projede ve projenin sahibi kurumda çalışmak çok daha heyecan verici.

Sentim Bilişim Teknolojileri San. Tic. A.Ş. de görev almakta olup, gönüllü olarak da TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nde Etkinlik ve Organizasyon Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektesiniz. Değerli takipçilerimize görev aldığınız komiteyle ilgili paylaşımda bulunmak istediğiniz hususlar var mı?

Etkinlik ve Organizasyon Komitesi' nin Dernek içerisindeki oluşumunu ilk kez ben ve komite arkadaşlarım birlikte tamamladık. Komiteyi kurduktan sonra acaba neler yapabiliriz başlığını kısaca tartıştıktan sonra, esas sorular olan “Ne zaman?” ve “Nasıl?” yaparıza geçtik. TOBB ETÜ mezunlarını bir araya getirme ve TOBB ETÜ sonrasındaki yaşamlarına destek amaçlı kurulmuş bu derneğe katkıda bulunmak bizi çok heyecanlandırdı.

Yürütmüş olduğunuz projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Komiteyi kurduktan sonra heyecanımızı hemen organizasyonlarımıza taşımak istedik ve peş peşe iki kültürel organizasyon gerçekleştirdik. Modern kültürün temsilcilerinden Pamela ve Yunus Günce nin tiyatro oyunu olan “Yok Böyle Bir Kız” ile yabancı bir eserin Türkiye uyarlaması olan ve tiyatronun duayenlerinden  Haldun Dormen in başrolünü oynadığı “Kibarlık Budalası” na katıldık.  Bundan sonra da alternatif organizasyonlarımızı devam ettireceğiz. Komite olarak her projede detaylı olarak tartışıyoruz ve kendi içimize sinmeyen hiçbir etkinliği dernek üyelerine sunmuyoruz. Bu konuda da şeffaf olabilmeyi olduğunca göz önünde bulunduruyoruz ve fikri olan herkesi dinliyoruz. Gelecek etkinliklerle ilgili de fikri olan ve komiteye katılmak isteyen herkesi aramızda görmekten de memnuniyet duyuyoruz. Sonraki projelerde günübirlik gezi, sabah kahvaltısı, kültürel faaliyetler vb. organizasyonlar planlarımız arasında. Eğlence ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra, Sosyal Dayanışma Komitesi ile ortak hareket ederek, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de imza atacağız.

Mezun ve mezun adayı olan öğrencilerimize vermek istediğiniz öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?  

Sanırım bu soruya vereceğim cevap en uzun cevap olacak; ancak yaşadığım tecrübeleri benden sonrakilerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. TOBB ETÜ mezunlarına ve mezun adaylarına verilmiş en büyük fırsat, Ortak Eğitim Sistemi' dir. Her ne kadar şu anda bu sistemin diğer üniversitelere ve liselere entegre edilmesi söz konusu olsa da şu anda sadece TOBB ETÜ' de mevcut. Bu sistem sayesinde birçok arkadaşım, ortak eğitim yaptıkları firmalarda çalışmaya başladılar. Üst dönemler arasında, mezuniyetlerinin ardından uzun zaman geçtiği için yönetici pozisyonlara gelenler bile var. Üniversite hayatı, özellikle Fen Bilimleri okumuş arkadaşlar için daha zor geçiyor. Üniversite sonrası da bu durum çok fazla değişmiyor. Bu sebeple bunun nedenini sorgulamak sadece zaman kaybı. Onun yerine buna nasıl uyum sağlarım demenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Mezun olana kadar hiç yurtdışına çıkmadım. Mezun olduktan sonra da mezunlar derneğinin organize ettiği Portekiz deki bir aylık girişimcilik faaliyetlerine katıldım. Portekiz' e gidene kadar, o güne kadar yurtdışına çıkmamamın bir hata olduğunu fark etmemiştim. Erasmus vb. bir faaliyetin, kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Başka bir kültür, başka bir ülke görmenin bana günlük yaşantımda çok fazla katkısı oldu. Etrafımdaki bazı olaylara bakış açım değişti.   Bilmeleri gereken başka bir husus da; kurulmuş olan bu derneğin amacının, mezuniyet sonrasındaki hayatlarına destek olma yönünde olduğudur. Üniversite dönemindeki sıra arkadaşlığının, iş hayatında profesyonel arkadaşlıklara dönüşebilmesi için TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ve yapılan organizasyonlar önemli rol oynayacaktır. Genel değerlendirmeyi ve teknik terimleri detaylı olarak ifade etmeleri için sözü iktisatçı arkadaşlarıma bırakmak isterim. Benim aktarmak istediğimse; küresel sermayeyi ve konjonktürü değerlendirdiğimiz zaman, aslında hayatımızın bir rekabet ortamının tam ortasında olduğu. Bu ortama ülkemizdeki dinamik ve genç popülasyonu da dahil etmek zorundayız. Böyle bir ortamda TOBB ETÜ mezunlarının birbirlerine sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Bu sahiplenme, iş hayatı ve akademik hayat için de iki taraflı kazanç sağlayacaktır. Unutmamamız gereken husus; mezun olana kadar aynı süreçten geçtiğimiz ve dışarıda birbirimizi daha iyi anlayacak başka birinin olamayacağıdır.  

Yoğun iş temponuzda bizleri kırmayıp röportaj dizimizin bu ayki konuğu olmayı kabul ettiğiniz ve öğrencilerimize yol gösterecek olan bu röportajı bizimle gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ediyoruz.