M. HAFIZ OSMAN MALLI 01.04.2023

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin röportajlar köşesinde bu ay, İşletme Bölümü 2016 mezunumuz, GoGo Munchie işletme sahibi M. Hafız Osman Mallı’yı ağırlıyoruz.  

M. Hafız Osman Bey öncelikle bizi kırmayıp vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
 

Ben Hafiz Osman Mallı, 1993 Ankara  doğumluyum. Eğitim  hayatına dair ilk, orta, lise tahsilini Ankara’da devam ettikten sonra lisans eğitimini TOBB Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde 2016 yılında başarılı bir şekilde tamamladım. Bu süreç ardından kendimi bilimsel çerçevede geliştirmek adına  2020 yılında Yüksek Lisans eğitimine Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Finansal Yönetim programını alanında  deneyim ve bilgi sahibi olarak tamamladım. Köklü bir geçmişe, deneyim ve kurumsal hafızaya sahip olan aile şirketimizde Finans Yöneticisi pozisyonunda iş hayatına devam etmekteyim. Ayrıca girişimci bir kişiliğe ve yeniliklere açık vizyoner bir bakış açısıyla farklı bir sektör alanında Ankara'da Maidan İş ve Yaşam Merkezinde GoGoMunchie markamız ile sokak lezzetlerini profesyonel mutfak ekibimizle değerli misafirlere sunmaktayız. Alan dışı sektörlerde çalışmalar ile restaurant işletmeciliği olarak küçük, büyük, genç, yaşlı her kesimi kapsayan 40 çeşitlik dünya mutfağından lezzetlerle buluşma noktası halinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kitap okumak, mülahaza ve fikir paylaşımı etütleri, tarihi yerleri gezmek gibi sosyal hobiler ile sanatsal etkinliklere katılmaya gayret ediyorum. Başarılı bir insan her alanda kendisini geliştirmeli, yabancı dil ve kültür kabiliyetini artırılmalıdır ilkesiyle çalışma ve sosyal hayata dair mücadele etmeye gayret ediyorum.

TOBB ETÜ’yle olan hikâyeniz nasıl başladı? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?  

Üniversite eğitimi bir kişinin hayatını değiştiren ve dönüştüren bir evdir, ailedir. Çünkü hayata karşı başarılı olmak, sorumluluk sahibi olmak, bilinçli olmak, girişim ruhlu olmak, mücadeleci olmak kişiye üniversitede verilir. Bunun için gelecekte sahip olacağımız başarıların mutfağı lisans eğitimini aldığımız üniversitedir. Bilimin projelerle kazanıma dönüştüğü, bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olması için eğitim ve gelişim evresinden geçildiği yer üniversitedir. Özellikle günümüzde üniversite sayılarının çok olması, okuyan öğrenci kitlesinin günden güne artması önem teşkil eden bir kazanımdır.   Şahsım olarak kendimi TOBB ETÜ’ den mezun olmuş olarak çok mutlu hissediyorum. Çünkü hem bilgi hem de teori geliştirme alanında çok farklı bir eğitim ve öğretim evresinde başarılı bir şekilde bilgilenme fırsatımız oldu. Alanında uzman değerli hocalarımızın akademik anlamda çok büyük kazanımlar elde ettik. Bilginin, tecrübenin, analitik yaklaşım ve sorgulama metodolojisinin en verimli şekilde öğrenciye sunulduğu yer şahsım adına TOBB ETÜ’dür.

Sizi İşletme Bölümü okumaya sevk eden bir hikâyeniz var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız?  

Bu soruya bilimsel bir şekilde analiz ile ele almak istiyorum. Çünkü eğitimini aldığım bölüm bilimsel çerçevede önem teşkil eden bir alana hitap etmektedir. Bölümün önem ve ehemmiyetini ortaya bilimsel bir şekilde koymak en doğru analiz olacaktır. İşletme; iş dünyasında hizmet veren her türlü kurum ya da kuruluşların finans, muhasebe ve yönetim, pazarlama, üretim, insan kaynakları gibi konularda söz sahibi olabilecek yetkin elemanların yetiştirildiği üniversite bölümüdür. Bu yüzden çok büyük önem teşkil eden bir alana hitap etmektedir. Nitelik açısından bir işletmenin kalkınması ve gelecek vizyonunu doğru bir strateji ile hayata geçirmesi İşletme alanındaki bölümlerle gerçekleşir. Finans, muhasebe, pazarlama ve yönetim hepsi bir birinden aynı alanlar olup İşletme çatısı altında bir araya gelmektedir. Ülkemizin nitelikli bir şekilde kalkınması ve muasır medeniyetler seviyesine erişmesi için önem teşkil eden alan işletme konusunda geniş bir yelpazede içinde doğru planlamalarla ilerlemesi önem teşkil etmektedir. Bu saydığımız güzide değerlere en etkin bir şekilde vakıf olan TOBB ETÜ bölümünde okumanın, değerli bilim insanı hocalarımızın bilgi ve birikimleriyle bilgilenmenin verdiği hazzı çalışma hayatı içerisinde başarı olarak görmekten çok mutluyum. Bu yüzden her zaman çevreme İşletme bölümünün ne derece önem teşkil ettiğini büyük bir coşku ile izah ederek bölümün önemine vurgu yapmaya özen gösteriyorum.  

TOBB ETÜ’de uygulanan Ortak Eğitim Model’ini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?  

Bu alanında uygulanan politikaları çok doğru buluyorum. Gelişen ve değişen dünya düzeninde sabit kalmayacak kariyer alanında eğitimin yanı sıra staj evrelerinde kişinin kendisini geliştirmesi ve daha nitelikli bir şekilde dönüştürmesinin hayata, iş alanına ve kazanımlara çok büyük etkisi olmaktadır. Orta eğitim evresinde kişinin kişilik analizi, meslek alanında etkin olacağı alanlar, bilgi, birikim ve deneyim sahibi olacak olduğu alanların erken tespit edilmesi önem teşkil etmektedir. Orta eğitim evresinde zihnin pak bir şekilde geleceğe etkin bir şekilde başarılı olacağı alana sevk edilerek hazır hale getirilmesi hem kişiye hem ülkemize hem de iştigal edeceği sektöre çok büyük katkı sunacaktır. Nitekim şahsım olarak eğitim hayatım boyunca almış olduğum stajlardan çok büyük başarılar elde ettim. Benim için her bir başarı bir staj ile eşdeğerdir. Her bir staj kolumda bir bilezik ve bileklik olarak durmaktadır. Staj demek geleceğe yatırım demektir. Staj demek konu üzerine yerinde deneyim ve bilgi sahibi olmak demektir. Bu yüzden staj süreçleri öğrencilere rehberlik eşliğinde sunulacak öncelikle anlama evrelerini daha nitelikli hale getirilmesi lazım. Staj bir zorunluluk gibi değil hobi kazandırma süreçleriyle eğitim hayatına yön verecek minvalde yol alması gerektiği tezini savunuyorum.

TOBB ETÜ’den mezun olduktan sonra iş hayatına başlama süreciniz ile ilgili neler paylaşmak istersiniz?  

TOBB ETÜ’ den mezun olduktan sonra iş hayatında bir zorlanmam olmadı. Çünkü aldığım eğitim sistemi ve bana eğitim veren değerli hocalarım sürece haiz eğitim verirken bilgi sahibi olmanın yanı sıra bizleri sektöre yönelik başarılı olacak ve zorlukları yönetecek şekilde eğittiler. Hem bilgi hem de pratik alanında bir eğitim sürecinden geçen bir kişi mesleğe ilk başladığında büyük bir coşku ve çalışma azmiyle yol alır. Ben de aynı şekilde bir süreçten geçtiğim için meslek hayatına başladığımda zorlama evresini yaşamadım. Aldığım eğitimi ve staj evrelerindeki pratik kabiliyetimi sahada iş alanında başarıya dönüştürmek için çaba sarf ettim. Hem çok mutlu oldum Hem başarılı oldum. Aynı zamanda deneyim ve kabiliyetimin her gün biraz daha attığını görmekten çok büyük keyif aldım.    

Çalışma hayatınız dışında kendinize ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz M. Hafız Osman Bey, neler yapıyorsunuz?  

Çalışma hayatım dışında kalan vaktimi çok nitelikli değerlendirmeye gayret ediyorum. Öncelikle ailemle birlikte vakit geçirmekten çok mutluyum. Bunun yanı sıra abim Mahmut Sami Mallı beyin hem bir iş insanı, hem bir siyasetçi ve uluslararası ilişkilerde alanında süreçleri analiz eden başarılı bir siyaset bilimci olması hasebiyle onunla istişare etmek ve bugünün gençleri ama yarının büyükleri olan bizlere yani şahsıma ve arkadaşlarıma sahip olduğu bilgi ve deneyimleri aktarmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Kitap okumak, seyahat etmek, tarihi yerleri ziyaret etmek, medeniyet ekseninde önem teşkil eden konulara odaklan beni çok büyük mutlu ediyor.    

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz, beklentileriniz nelerdir?  

TOBB ETÜ Mezunlar Derneğimizin çalışmalarını çok başarılı buluyorum. Eğitim, öğretim, sosyal politikalar ve kariyer hayatınızda gençlerin daha başarılı olması için yeni dünya düzenine yönelik bilgilendirici çalışmaların artmasını ümit ediyorum. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği bizim için bir aile gibidir. Hepimizin bir çatı altında buluşması için büyük bir kazanımdır.  Gençliğe ufuk çizmek ve doğru istikamet üzerine ilerlemesi için büyük bir çatıdır. Üyesi olmaktan ve çalışmalarını takip edip iştirak etmekten mutlu olduğum ve kendimi bu alanda şanslı hissettiğim bir adrestir.

2024 yılının Nisan ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz.