Deniz Talipoğlu 02.02.2017

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Doç. Dr. Mustafa DURMUŞ Hocamızı makamında ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Sosyal Politika Çalışmaları Dergisi Editörü ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü aynı zamanda 2012 Eğitim-Öğretim Yılı mezunumuz Deniz DİNÇER TALİPOĞLU’yla ve Doç. Dr. Mustafa DURMUŞ’la keyif alarak okuyacağınıza inandığımız röportajımızla sizleri baş başa bırakmaktan mutluluk duyuyoruz…

Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

1987 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise öğretimimi Ankara’da tamamladıktan sonra TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü tercih ettim. Mezun olduktan 6 ay sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde yüksek lisans eğitimime devam ettim. Üniversite eğitimim sırasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığında staj yapma imkânım oldu. Sırasıyla Coca-Cola Company A.Ş.  ,Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde stajlar yaptım. Genel olarak uluslararası kuruluşlarda çalışma fırsatı yakalasam da gönlümde her zaman yayıncılık ile ilgili bir işte çalışmak vardı. Mezun olduktan bir sene sonra yani 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına işe girdiğimde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi’nde çalışmaya başladım.

Her fırsatta kendime: “Hani yayıncılık alanında çalışmak istiyordun?”  diye hatırlatıyordum…

Sizlerin de bildiği üzere TOBB ETÜ’nün butik yapısı hocalarla rahat iletişim kurmaya olanak sağlamakta ve hocalarımız da öğrencilerine her zaman yol gösteren tavırlarla yaklaşmaktadır. TOBB ETÜ Edebiyat Bölümü hocalarımızdan Sayın Doç. Dr. Mustafa Durmuş’un Eğitim Yayın Dairesi Başkanı olarak göreve başlaması çalıştığım birimi değiştirerek, Bakanlığımızın Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına geçiş yapmama vesile oldu. 2014 yılından bu yana kendisiyle çalışmaya başladım. Bu vesile ile istediğim işi yaptığım ve hayallerimin peşinden koşmayı bırakmadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Akademisyenlikten, Kamuya uzanan yolda Doç. Dr. Mustafa Durmuş Hocamız…

TOBB ETÜ’deki 9 yıllık akademisyenlik geçmişinden sonra Doç, Dr. Mustafa Durmuş’un Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı görevine atanmasının Bakanlık adına önemli katkıları olmuştur. Hepimizin yakından bildiği Ortak Eğitim sürecinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan protokolünde kendisinin bir yıllık çalışmasının yansımalarını görmekteyiz. Üç dönemdir devam eden Ortak Eğitim Protokolünde, Üniversitemizin öğrencileri ilgili bölümlerde staj yapabilme imkânına sahip olarak, kamu kurumunda çalışmayı tecrübe edebilmektedirler. Teknolojinin önemli yansımalarından biri olan Uzaktan Eğitim Sistemimiz, tüm bakanlık ve taşra personelinin aday memurluk eğitimlerini teknoloji tabanlı bir sistem ile çevrimiçi erişim yönteminin yardımlarıyla zaman ve yerden tasarrufla almalarını sağlamaktadır. Uzaktan Eğitim Sistemiyle gerçekleşen bu eğitimler, aday memur eğitiminde, Türkiye’de klişe eğitimlerin yanı sıra bir ilk olma niteliğini taşımaktadır. Bakanlığımızın “e-kütüphanesi” Kamu Kuruluşları arasında bir ilk niteliği taşımaktadır, üniversite kütüphanelerini aratmayacak kaynak zenginliği ve ulaşılabilirliği sayesinde başta sosyal politika geliştirmek isteyen kişilere ve tüm kullanıcılarına yönelik Türkiye’de bir ilktir. Ayrıca altı büyük üniversite ile imzalanan protokol çerçevesinde Bakanlık personelimiz sanki bu üniversitelerin öğrencileriymiş gibi bu üniversitelerin zengin kütüphanelerinden istedikleri şekilde yararlanma imkanına sahip oldular. Erişilebilirliği, alt yapısı ve kaynak zenginliğiyle personelimiz ve dışarıdan kullanan herkes açısından sık kullanılarak,  tercih edilmektedir. Yenilikçi ve projelere değer veren yapısı sayesinde Bakanlık genelinde başlattığı, tüm personele yönelik Proje Yazma ve Uygulama Eğitimleri, geleceğe yönelik bir çalışmadır. Proje odaklı düşünme ve geliştirilebilir kaynakları doğru kullanmayı hedefleyen bu eğitimlerin, personele katkısı ve yansıması alınan geri dönüşlerle tüm işlerimize yansımaktadır. 

10.03.2015 tarihinde yayınlanan Fatih Portakal ile Fox Ana Haber’de #durdiyelim trending topic listesinde birinci sıraya yükseldiğini bilmekteyiz. Bu muazzam başarı ve söz konusu kampanya ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Eğitim ve Yayın Dairesindeki görevim “Kadına Yönelik Şiddete Dur Diyelim” kampanyasının koordinasyonu ile başladı. 8 Mart 2015 tarihinde tanıtılan kampanya Türkiye’de pek çok mecrada kendisine takipçi buldu. Sizin de bahsettiğiniz tarihte yayınlanan Fatih Portakal ile Fox Ana Haber’de #durdiyelim trending topic listesinde birinci sıraya yükselerek günün en çok konuşulan başlığı olmuştur. Kampanyanın başarısı ve yer aldığım çeşitli görevlerden sonra Sosyal Politika Çalışmaları Dergisi’nin Editör Yardımcısı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü oldum. Böylece her zaman planladığım yayıncılık alanına geçiş yapmış oldum ve Türkiye’nin sosyal politika alanındaki en önemli yayınlarından biri olan bir dergiyi yönetme fırsatına sahip oldum. 

“TOBB ETÜ size imkânlar sunabilir fakat bunları fırsata dönüştürmek tamamen sizlerin elinde.” Diyen Talipoğlu TOBB ETÜ’nün kariyer hayatına nasıl dokunduğunu bizlerle paylaştı;

TOBB ETÜ’nün bana yalnızca bir üniversite olmadığını anladığım an hayallerime yaklaştığım andı. Herhangi bir üniversiteden diploma alabilirsiniz ya da herhangi bir akademisyenden referans mektubu, ama mühim olan mezun olduğunuz üniversitenin sizi mezun ettikten sonra da gerek prestijiyle, gerek akademik kadrosunun size kattıklarıyla arkanızda durmasıdır. Okulumuz bana mezuniyetimle gurur duyacağım bir eğitim verdiği gibi, mezun olduktan sonra da iş hayatımda başarının anahtarını vermiş oldu. Henüz mezun olmamış arkadaşlarıma verebileceğim birkaç tavsiye ise hayatları ile ilgili alacakları kararlarda yalnızca kendilerini dinlememeleri, objektif eleştirileri de değerlendirmeleri ve akademik hayatları boyunca kurdukları her hayâlin peşinden makul gerekçeler ile koşmaya devam etmeleri. 

Unutmayın; TOBB ETÜ size imkânlar sunabilir fakat bunları fırsata dönüştürmek tamamen sizlerin elinde. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle TOBB ETÜ MED’le yapmış olduğumuz bu sıcak ve keyifli röportaj için Tuğçe Bayraktar Soyalp’e ve Gülşah Paksoy’a çok teşekkür etmek istiyorum. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği sayesinde bir birimizden haberler alabiliyor, genç arkadaşlarımıza tecrübelerimiz vesilesiyle, haddimizce tavsiyeler verebiliyoruz. Böyle bir topluluğun olması ve bu denli sıkı çalışması hem mezun kalitemizi hem de Üniversitemizin akademi dışındaki prestijini arttırmaktadır. Emekleriniz ve ilginize müteşekkirim.  

Doç. Dr. Mustafa Durmuş’un makamında yapmış olduğu ziyaretimiz sırasındaki Sayın Durmuş’a ve Talipoğlu’na misafirperverliklerinden dolayı ve değerli vakitlerini bizlere ayırdıkları için teşekkürlerimizi sunarız.