EMİN TÜRK 01.12.2020

Röportajlar köşemiz bu ay , Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ 16 Girişimci Mezunumuz Emin Türk’ü ağırlıyor. Emin Bey, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ablamın ardından ailemizin ikinci çocuğu olarak, Ankara’da dünyaya geldim. Özünde elektronik mühendisi ve askeri geçmişi olan girişimci, iş adamı bir babanın izinde 2011 yılında, üniversite sınavlarının ardından, TOBB ETÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleştim. Üniversitemizin ilk senesinde San Francisco’ya giderek Golden State Üniversitesi’nde bir süre dil eğitimi aldım. Türkiye’ye döndükten sonra TOBB ETÜ’de devam eden eğitim hayatımdan 2016 senesinde mezun oldum. Bu süreçte ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde Dış Ticaret bölümü okudum. Ufak yaşlarımdan beri girişken, meraklı ve çalışmayı seven ticarete eğilimli birisi oldum. Mezun olduktan sonra Docuart Firmasında yazılım geliştirici olarak başladığım kariyerimi şimdi Yazılım Koordinatör’ü olarak devam ettirmekteyim. 

1996 yılında kurduğunuz Docuart Bilgi Teknoloji’nin kurulum aşamasından bugüne kadar gelinen süreç ile ilgili bizimle neler paylaşmak istersiniz?

Docuart 1996 yılından bugüne uzman kadrosuyla Türkiye'nin önde gelen kurumsal çözümler üreten %100 Türk sermayeli bilgi teknolojisi şirketidir. Geçmişi başarılarla dolu Türkiye'nin 81 ilinde kullanılan birçok kurumsal çözümlere imza atmış bir şirkettir. Teknoloji alanındaki 24 senelik tecrübesiyle kurumsal alanda defalarca inovatif çözümler üretmiştir ve sektörde daima öncü olmuştur. 2002 yılında Sistem Yönetim Yazılımı Gelirleri alanında, Türkiye genelinde 9. sırada, en Hızlı Büyüyen İlk 10 Şirket arasında ve Türkiye genelinde 5. sırada yer almıştır. Şirketin esas kuruluş amacında gelişen teknolojiyi ve gideceği yeri tahmin edip devletin kademelerinde kullanılacak yazılımların yerli olmasını hedefidir ve bunu da yüksek oranda başarmıştır. 2000 li yılların başında Java ile yazılım geliştirmeye başlayıp, 2003 yılında Web Tabanlı yazılıma geçerek sektördeki öncülüğünü o zamanlar kanıtlamaya başlamıştır. Devletin yaklaşık 70 kurumunda Docuart’ın geliştirmiş olduğu %100 yerli yazılımlar aktif olarak uzun senelerdir kullanılmaktadır. Teknolojinin ve dijitalleşmenin olduğu bir çok alanda Docuart’ın üretmiş olduğu teknolojik çözümler mevcuttur. Ürettiğimiz çözümlere örnek vermek gerekirse, -Kurumsal Kaynak Planlama, -Doküman Yönetim Sistemleri, -Abone Bilgi Yönetim Sistemleri, -Bakım Yönetim Sistemleri, -Coğrafi Bilgi Sistemleri, -Mezarlık Bilgi Sistemleri, -Kent Yönetim Sistemleri, -Mobil Uygulamalar -Kiosk Uygulamaları, -Çağrı Merkezi Yönetim Sistemleri Verdiğimiz Hizmetlerde ise, -Servis Büro Hizmetleri -Veri – Giriş Sayısallaştırma Bu çözümler geliştirmiş olduğumuz bazı teknolojilerin örneğidir. Ankara Emniyet Müdürlüğü, Botaş, İller Bankası, Karakuvvetleri Komutanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Ankara, İstanbul gibi Büyükşehir belediyeleri, KIRGAZ, SAMGAZ,EGO, KARGAZ, ÇİNİGAZ, Türk Telekom, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi ve daha birçok Kurum ve kuruluş referanslarımız arasındadır. Web sitemizi inceleyerek tüm referanslarımızı görüntüleyebilirsiniz. www.docuart.com.tr 

Enerji Bakanlığı başta olmak üzere Botaş, İller Bankası ve Karayolları gibi kurumların Docuart ERP sistemini mi kullanmaktadırlar?

Yaklaşık 14 senedir Enerji Bakanlığı’nın en büyük kurumlarından birisi olan ve Fortune bilgilerine göre senelik yaklaşık 33 Milyar 470 milyon TL senelik cirosu olan Botaş, ayrıca İller Bankası ve bir çok kurum Docuart ERP sistemini kullanmaktadırlar. Botaş yazılım dili Java ve Oracle veri tabanı ile web tabanlı, toplam 22 ana modül ve 69 alt modülün entegre çalışmasından oluşan bir Bilgi Sistem projesidir. Karayolları Genel Müdürlüğü ile ise tüm Türkiye çapında oluşturulan Yol Bilgi Sistemi projesi yapılmıştır.

Grup Şirketlerinizin arasında Callart Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri firmanızında olduğunu bilmekteyiz. Firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Mayıs 2012 tarihinde faaliyete geçen şirketimiz;. Inbound, Outbound, Satış, Pazarlama, Dijital Satış ve Lojistik gibi birçok alanda kurumsal müşterilerine alternatif çözümler sunmaktadır. Hizmet verdiğimiz toplam alan kapasitesi 3500 metrekaredir. Hizmet verdiğimiz toplam koltuk kapasitesi 750'dir. Toplam çalışan sayımız 400'dür. Çalışanlarımızın %80'i kadın, %20'si erkektir. Çalışanlarımızın %75'i üniversite mezunu, %25'i lise mezunudur. Callart Grup Şirketlerimiz’den bir diğeridir. Mevcutta Türk Telekom ve Multinet gibi firmalara dijital satış ve lojistik alanda hizmet vermektedir. Yazılım alanındaki tecrübelerimizi Çağrı Merkezi sektörüne de aktarıp o alanda da sektöründeki en başarılı firmalardan birisini haline gelmiş bulunmaktayız. Callart Bilişim 500 Plus 2019 Raporuna göre Türkiye Merkezli Çağrı Merkezleri sıralamasında, 7. Sırada bulunmaktadır. 

Bu firmalarınızın yanı sıra Genel koordinatörlüğünü yaptığınız Callbee Pazarlama ve Danışmanlık şirketinizin olduğunu bilmekteyiz. Firmanızın kuruluş amacı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Evet Callbee Pazarlama ve Danışmanlık adında bir şirketim bulunmaktadır. Aktif olarak yeni kullanmaya başlıyoruz. Çünkü ne kadar iyi ürünler üretirseniz üretin pazarlama kanalı olmadığında ürettiğiniz ürünün hiçbir değeri kalmıyor. Uzun senelerdir teknoloji alanında ve çağrı merkezi alanında elde ettiğimiz tecrübeleri kurduğum yeni Dijital Medya Ajansı ile harmanlamak istedik. İlk etapta bahsettiğim ve bahsetmediğim grup şirketlerimiz için bu hizmeti vermeyi düşünüyoruz. En büyük hedefimiz teknoloji alanında uçtan uca hizmet vermektir. Çünkü hizmet verdiğimiz kurumların gereksinimleride gelişen teknoloji ağı ile birlikte çok artmış bulunmaktadır. Artık çoğu firmanın dijitalleşmesi zorunlu hale gelmiştir. Biz teknoloji alanındaki Docuart, Callart ve Callbee firmaları ile birlikte müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını uçtan uca gerçekleştirmekteyiz. Müşterilerin iç işleyişlerindeki uyumsuzlukları ortadan kaldırıp onları daima dinamik bir şekilde dijital alanda aktif olarak tutmayı hedefliyoruz. www.callbee.com.tr 

TOBB ETÜ de yapmış olduğunuz Ortak Eğitimlerinizin kariyer hayatınıza yansımaları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

TOBB ETÜ aracılığıyla yapmış olduğum Ortak Eğitimler kariyer hayatıma kesinlikle çok faydalı yansımalara sebep oldu. Hepimizin de bildiği gibi okul hayatı ve iş hayatı birbirinden ciddi anlamda farklı olmakla birlikte; sektörü daha erken tanıyarak iş dünyasına girdiğimizde, farklı okullarda eğitim görmüş olan meslektaşlarımızdan bir adım önde olduğumuzun farkına vardık. Muhteşem diye nitelendirebileceğimiz bir program olduğunu düşünüyorum. Bu konuda okulumuzu bu vizyonundan dolayı tebrik ediyorum. Sadece TOBB ETÜ’de değil tüm eğitim kurumlarımızda olması gereken bu programın ülkemiz açısından verimliliği kesinlikle yüksek ölçüde arttıracağını düşünüyorum.

Çalıştığınız sektörün geleceği ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Günümüzde dijitalleşmenin artması ile her geçen gün hayatımızı kolaylaştıran ve çeşitli amaçları karşılayan bilişim çözümleri üretilmektedir. İş hayatında ise rakipleri arasında farklılık oluşturmak isteyen firmalar bilişim alanındaki yatırımlarını son derece artırmış bulunmakta. Dahası; bu yatırımların firmalardan bireylere kadar daraldığını gözlemliyoruz. Temennimiz bilişim alanına yatırım yapmayan her firma yakın gelecekte bu sistem içerisine dahil olması yönünde. Öte yandan, sektör ülkemiz için ciddi bir katma değer kayıp sebebi olarak göze çarpıyor. Ne yazık ki enerji sektörünün hemen ardına en çok ithal ettiğimiz alanlardan biri diyebiliriz. Bunu doğrudan sayısal verilerle göstermezsek de ürün yelpazesi bu kadar geniş ve beyin göçünün en bariz yaşandığı uzmanlık alanı olarak yan etkileri epey ağır hissedilmekte. Yerli ve milli çözümlere bilişim sektöründe de tam anlamıyla odaklanıp doğru yatırımlar ve sağlam adımlarla memleketimize değer üstüne değer katmamız gerektiğini düşünüyorum ve bunu canı gönülden temenni ediyorum. Bu yüzden sektörümüzün geleceği ve büyümesi konusunda hiç şüphem bulunmamakla beraber şimdiye kadarki teknolojinin ilerleme hızını geleceğe kıyasla oldukça yavaş bulacağımızdan eminim. 

Sosyal yaşantısında Emin Türk kimdir? Neler yapar?

Sosyal yaşantımda ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten oldukça keyif alan birisiyim. Spora 10 yaşımda karate başladım ve bu zamana kadarda sporu hayatımın bir parçası haline getirmek için gayret gösterdim. Üniversite hayatımdan önce lisanslı bir şekilde yapıyordum ancak daha sonrasında sadece hobi olarak devam ettim. Ayrıca küçük yaşlarımdan beri yurtdışı seyahatlerine oldukça önem veririm. Gördüğüm her farklı ülkede ve kültürde ülkemizle ve kültürümüzle kıyaslama yaparım. Teknoloji işimin haricinde hobimde olduğu için yenilikleri yerinde görmekten ve test etmekten oldukça fazla keyif alırım. Yeni fikirler yenilikçi düşünceler ve farklı bakış açılarını araştırırım. Boş olduğum her vakitte ise kendimi geliştirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunurum. Aslında işim ve sosyal hayatımı birbiriyle fazla iç içe olduğundan, işimin aynı zamanda sosyal hayatımın da bir parçası olduğunu size söyleyebilirim. 

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle Mezunlar Derneği’nin aktif ve ilgili çalışması ile ilgili sizlere teşekkür ederim. TOBB ETÜ ‘lü olmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. İş hayatında da TOBB ETÜ’nün farkını bizzat gören birisi olarak okulumuzla ve TOBB ETÜ MED ile gurur duyduğumu söyleyebilirim. Burada başarılı olan veya yeni girişimde bulunan arkadaşlarımızı TOBB ETÜ olarak mezuniyet sonrasında da desteklediğiniz ve aynı sıcaklıkla iletişimi sürdürdüğünüz için okulumuza katma değer katan bir örnek bir dernek olduğunu düşünüyorum. Bu Dernek için bana da katkı sağlama fırsatını verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tüm öğrencilere ve mezunlarımıza hayatlarında başarılar diliyorum.

Keyif dolu röportaj için teşekkür ederiz.