RECEP MUHAMMET GÖRGÜLÜARSLAN

Sevgili takipçilerimiz, Temmuz ayı röportajlar köşesi konuğumuz TOBB ETÜ Makina Mühendisliği’10 Mezunumuz Recep Muhammet Görgülüarslan…

Recep Muhammet Görgülüarslan kimdir? Diyor sözü Recep Bey’ e bırakıyoruz…

Kısaca özgeçmişimden bahsedeyim. 2010 yılında TOBB ETÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Sonrasında ABD’de doktora eğitimimi yapmak için Fulbright bursunu almaya hak kazandım ve Georgia Institute of Technology Makine Mühendisliği bölümü bütünleşik doktora programında doktoramı 2016 yılının Aralık ayında tamamladım. Doktora eğitimim sırasında iki yaz dönemi boyunca Toyota Research Institute’ta araştırma mühendisi olarak gelecek araştırmaları departmanında çalıştım. Doktora derecemi aldıktan sonra, bir yıl yine Georgia Tech’te doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya devam ettim. Sonrasında Türkiye’ye geri dönüş yaptım ve 2018 yılının başından itibaren TOBB ETÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyorum.  

Tobb Etü yü tercih etme nedeniniz?

TOBB ETÜ’yü ben iki kez tercih ettim. İlk tercihim 2005 yılında lisans eğitimimi yapmak içindi, ikincisi ise 2018 yılında akademisyen olarak çalışmak için oldu. İlk tercihimde, TOBB ETÜ daha çok yeni kurulmuş bir üniversite olmasına rağmen sunduğu ortak eğitim programı ile firmalarda çalışabilme ve iş bulma fırsatını artırma avantajı ile sunduğu burs imkanları tercih sebebim olmuştu. İkinci tercihimde ise, lisans eğitimimde TOBB ETÜ’den mezun olmuş olmam, akademik araştırma ve eğitim-öğretim olarak TOBB ETÜ’nin Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alması TOBB ETÜ’de akademisyen olarak kariyere devam etmemdeki tercih sebeplerim oldu.  

Ortak Eğitim Modeli hakkında neler söylemek istersiniz.Bu modelin size ne gibi katkıları oldu? 

Ortak Eğitim Modelinin başladığı zamandan beri yıllar içerisinde hem öğrencilerin ve mezunların hem de firmaların genel ortak görüşü olduğu gibi benim de görüşüm Ortak Eğitim Modelinin çok faydalı olduğu yönünde. Sadece öğrencilere daha mezun olmadan iş dünyasını görme, pratik tecrübe edinme ve iş bulma imkanı sağlamıyor; aynı zamanda firmalar için de daha mezun olmadan aday çalışanlarını belirleyebilme, onları daha işe başlamadan değerlendirme ve aynı zamanda gerekli olan alanlarda bu taze bilgiye sahip öğrencileri çalıştırabilme imkanı sağlıyor.
Ben öğrenci iken de faydasını gördüm; şimdi akademisyen iken de faydasını görüyorum. Ortak Eğitim Modelinin bana olan faydalarını üç başlıkta değinebilirim. (1) Daha öğrenci iken çalışmak istediğim firmalara Ortak Eğitim Programı sayesinde gidip tecrübe edinme imkanım oldu. Bu fayda, zaten tüm TOBB ETÜ öğrencilerinin Ortak Eğitim ile edindiği tecrübe. Ek olarak Ortak Eğitimi’mi gerçekleştirdiğim firmalardan iş teklifi de almıştım. Fakat endüstride çalışmaktansa bana akademik çalışmalar yapmak daha ilgi çekici geldi, o yüzden ABD’ye gidip doktora yaptım.   (2) TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim Modeli, ABD’deki ortak eğitim modeli gibi uzun dönem ve ücretli çalışma şeklinde olduğundan, ABD’de Toyota’da çalışmaya başladığımda, Türkiye’de yaptığım Ortak Eğitimler çalışma tecrübesi olarak sayıldı ve bir yıl daha fazla tecrübeli seviyesinde çalışmaya başlayarak bir avantaj elde etmiştim. Büyük ihtimal Ortak Eğitimin bu faydası ya sadece bana olmuştur; ya da benden başka çok az kişiye. İşte o zaman daha da yürekten, iyi ki TOBB ETÜ’de eğitim gördüm dedim; çünkü ABD’dekine benzer sayılabilecek Türkiye’de başka hiçbir üniversitede bu Ortak Eğitim programı yok ve bu şekilde 1 yıllık bir tecrübe saydırma imkanınız başka bir üniversitede bulunmuyor. (3) Son olarak da, şu anda TOBB ETÜ’de akademisyen olarak çalıştığım süre içerisinde, öğrencileri Teknoloji Merkezi’ndeki araştırma laboratuvarımızda Ortak Eğitim programı ile kendi araştırma alanlarımızda çalıştırıyoruz. Böylece hem akademik alanda öğrenciler kendilerini geliştirirken, hem de biz akademisyen olarak araştırmalarımızın ve projelerimizin uygun konularında çalışabilecek potansiyel çalışabilecek öğrenciler bulabiliyoruz. Şimdiye kadar çalıştığım Ortak Öğretim öğrencilerinden de çok memnun kaldım ve beraber makaleler yazma, konferans sunumlarına katılma imkanımız da oldu.  

Sizce mülakatlarda TOBB Etü mezunları kendilerini ayrıcalıklı hissediyorlar mı?

Kesinlikle. Ama bunu sadece TOBB ETÜ’nün isminden dolayı ayrıcalıklı olarak düşünmemek lazım; çünkü TOBB ETÜ gerçekten de çok iyi bir eğitim veriyor. Ben kendi mülakat tecrübelerimden bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Lisans eğitimleri sırasında derslerde gerçekleştirdiğimiz projeler ve de Ortak Eğitim sayesinde öğrenciler CV’leri dolu dolu şekilde mülakatlara giriyorlar ve anlatacakları çok şeyleri oluyor. Bu durum özellikle benim Fulbright bursunu kazanmamda çok faydalı olmuştu. Çalıştığım yerlerde yaptığım işler jüriyi etkilemişti.  

Pandemi sürecinin iş hayatınıza etkileri nasıl oldu?

Salgın maalesef hayatın her alanını etkilediği gibi biz öğretim üyelerini de etkiledi. Akademik hayatın gereği olarak öğrencilerle her zaman iletişim içinde oluyoruz. Onlara ders anlatıyor, onlarla projeler yapıyor, onların gelişimi için uğraşıyoruz. Salgın önlemleri sebebiyle öğrencilerin üniversitelere gelememesi bu iletişimi maalesef sekteye uğrattı. Fakat yine de teknolojinin avantajı ile bilgisayar üzerinden derslerimizi vermeye, projelerimizde öğrencilerimizin çalışmalarını takip etmeye devam ediyoruz. Aslında salgından dolayı hiçbir işimin aksadığını söyleyemem hem ben hem öğrencilerim tüm işlerimizi bilgisayar üzerinden yapabiliyoruz. Sadece bu yeni çalışma şartlarında yüz yüze iletişimin olmaması ders anlatımında ve öğrencilerle toplantılarda bazen karşılıklı anlaşılma konusunda o eksikliği hissettiriyor ve de motivasyon eksikliği olabiliyor. Örneğin, yüz yüze ders verirken öğrencilerin yüzünden, duruşundan konuyu anlayıp anlamadıkları belli oluyor, ona göre ders anlatımını düzenliyorduk. Şimdi uzaktan eğitimde bu çok anlaşılmıyor, bazen öğrenciler soru da sormazsa, kendi kendime ders anlatıyormuş gibi hissedebiliyorum. Ayırca sınavları da uzaktan yapmak, öğrencileri sınav esnasında kontrol etmek konusunda bize büyük bir zorluk yaşatıyor. Bunun yanında avantajları da var; dersleri video konferans şeklinde verdiğimden bu dersleri kaydedip internet üzerinden öğrencilerle paylaşabiliyorum. Öğrenciler için büyük bir şans, çünkü anlamadıkları yerleri tekrar tekrar dinleyip anlayabilirler. Yine de üniversite eğitiminin üniversitelerde öğrencilerle olması, onların hem sosyal hem akademik anlamda kendilerini geliştirebilmeleri için son derece önemli. O yüzden, umarız kısa sürede bu salgın ortadan kalkar ve eski üniversite hayatlarına geri dönebiliriz.

Gelecekle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Yeni bir akademisyen olarak öncelikli hedefim, TOBB ETÜ’de uluslararası alanda başarılı projeler gerçekleştirebilmek.    

Sosyal hayatında Recep Muhammet Görgülüarslan kimdir?

Sosyal hayatımda daha çok spor yapmayı, özellikle futbol oynamayı çok severim. Lise ve üniversite yıllarımda amatör ligde lisanslı futbol oynamıştım. Ayrıca TOBB ETÜ futbol takımındaydım. ABD’de doktora eğitimim sırasında bile her hafta düzenli resmi bir bölgesel futbol liginde oynuyordum. Fakat tabi akademik hayatın yoğunluğunda bunu gerçekleştirmek artık kolay değil. Yine de fırsat buldukça düz koşu yapıyorum ve halı saha maçları yapıyorum. Bunların yanında gezmeyi ve farklı yerler görmeyi çok severim. Fakat biz akademisyenlerin sosyal hayatları akademik hayata bağlıdır. O yüzden ikisini birden gerçekleştireceğimiz etkinlikleri tercih ediyorum. Mesela fırsat buldukça yurt içi ve yurt dışında kendi araştırma alanlarımda ki konferanslara katılırım. Özellikle gitmediğim farklı şehirlerdeki bölgelerdeki konferansları tercih ediyorum. Ayrıca bu gittiğim yerlere eşimle beraber gidiyoruz. Böylece hem konferanslara katılıp hem yeni çalışmaları görme ve akademik anlamdaki bağlantılarımı artırma fırsatı buluyorum hem de konferanstan kalan vakitlerde gittiğim yerlerin güzelliklerini, turistik yerlerini eşimle beraber gezme fırsatı buluyoruz.  

TOBB ETÜ MED ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Mezunlar Derneği bir üniversitenin en önemli parçalarından biri ve TOBB ETÜ MED de kurulduğu yıldan beri biz mezunlarına sunduğu çeşitli hizmetler ve aktivitelerle üniversitede ile bağımızı her zaman güçlü tutuyor. O yüzden TOBB ETÜ MED çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum. 

Keyif dolu sohbetiniz için öncelikle teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.