İREM HACIBAYRAMOĞLU CECELİ 01.07.2023

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin röportajlar köşesinde bu ay, İşletme bölümü 2020 mezunumuz İrem Hacıbayramoğlu Ceceli’yi ağırlıyoruz.

İrem Hanım öncelikle bizi kırmayıp vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle güzel davetiniz için ben teşekkür ederim. Ben İrem Hacıbayramoğlu Ceceli, 26 yaşındayım. 2020 yılında TOBB ETÜ İşletme bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan hemen sonra aile şirketimiz olan Çankutsan Ambalaj’da çalışma hayatına atıldım. Yönetici olarak görev yapmaktayım.


TOBB ETÜ’yle olan hikayeniz nasıl başladı? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

Üniversite ve bölüm seçimi herkes gibi benim için de kritik bir süreçti. İşletme bölümünü tercih etmeye karar verdikten sonra Ankara’da üniversite araştırması yapmaya başladım. Birçok üniversitenin tanıtım günlerine katıldıktan sonra TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim modeli beni daha çok heyecanlandırdı. Uzman akademisyen kadrosu ile kaliteli teorik eğitiminin yanı sıra reel sektörde deneyim kazanma şansı sunması benim için çok büyük bir avantaj olmuştur. TOBB ETÜ benim için bir üniversiteden fazlası oldu. Sevgili eşim ve arkadaşlarım bana TOBB ETÜ’nün en güzel armağanıdır. 

Sizi İşletme Bölümü okumaya sevk eden bir hikayeniz var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız?

Lise döneminde hedefim Hukuk’tu. Fakat mezun olduktan sonra yapacağım işi düşündüğümde işletme tercih etmemin benim için daha faydalı olacağına karar verdim. Bu süreçte karar verme noktasında babamın da etkisi büyüktür. Bugün baktığımızda ailecek işletme mezunuyuz.

TOBB ETÜ’de uygulanan Ortak Eğitim Model’ini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz? 

Ortak Eğitim Modeli TOBB ETÜ’yü tercih etmemdeki başlıca etkendi. Stajlarımı da mezun olduktan sonra bana fayda sağlayacak şekilde tercihler yaparak tamamladım. Bağımsız Denetim şirketinde muhasebe ve finans alanında staj yaptıktan sonra iki farklı üretim şirketinde satın alma, planlama, üretim, kalite birimlerini de deneyimleyerek iş hayatıma 1 yıllık bir deneyimle başlamış oldum. Aynı zamanda network anlamında da büyük faydasını görmeye devam ediyorum. 

TOBB ETÜ’den mezun olduktan sonra iş hayatına başlama süreciniz ile ilgili neler paylaşmak istersiniz?

Üniversite tercihimi aile şirketimizde çalışmak için kendimi hazırlayacak şekilde yaptım. Bu sebeple mezun olduktan hemen sonra iş hayatına başladım. İkinci nesil olarak halihazırda devam eden yatırımlara, büyümeye katkıda bulunabilmek en büyük isteğimdi. Bugün en iyi ambalaj firmaları arasında Çankutsan Ambalaj’ı görmek benim için büyük gurur kaynağıdır. 

Çalışma hayatınız dışında kendinize ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz İrem Hanım, neler yapıyorsunuz?

Yoğun iş temposunun yanında ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi ihmal etmem, onlarla geçirdiğim vakit benim için çok kıymetlidir. Günlük hayatımda genelde puzzle yapıp keman çalıyorum. Yaz aylarında ise en büyük hobim serbest dalış.


TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz, beklentileriniz nelerdir?

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne mezun olduktan hemen sonra üye oldum. Yönetiminde eşim ve arkadaşlarım yer aldığı için çalışmalarını yakından takip etme fırsatım oldu. Tüm mezunlara ulaşıp bir bağ kurmak niyetindeler. Bu bağ sayesinde mezunların birbirine iş fırsatı yarattığına şahidim. Yaptıkları etkinlikler ile de mezun üye sayısını arttırarak tanışma ve kaynaşma konusunda iyi ilerlediklerini düşünüyorum. 
TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne çalışmaları ve ilgisi için teşekkür ediyorum. 


2023 yılının Temmuz ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz.