MELDA ULUBAY ARSLAN 02.01.2020

Her Yeni Yıl,yeni tazelenen umutların,güzel başlangıçların habercisidir.2020 yılının birlik beraberlikle dolu sağlık,başarı ve mutluluk getirmesini dileyerek yılın ilk röportajı ile sizlere merhaba diyoruz.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Ocak ayı röportajlar köşesi bu ay Endüstri Mühendisliği 13’ Mezunumuz Melda Ulubay Arslan’ı ağırlıyor. Melda Ulubay Arslan kimdir? Melda Hanım,bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabi ki, 2008 yılı Zonguldak Fen Lisesi mezunuyum.TOBB ETÜ’yü kazandıktan sonra Ankara ile tanıştım diyebilirim. TOBB ETÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Mezun olduğum tarihten beri İstanbul’da yaşıyorum. Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Ürün Yönetimi ekibinde çalışıyorum. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bilişim Sistemleri bölümünde master yapıyorum.

Sizi TOBB ETÜ’deki öğrencilik yıllarınıza götürmek istesek bizlere o günlerinizden kısaca bahseder misiniz? TOBB ETÜ’deki Melda Ulubay nasıl bir öğrenciydi?


TOBB ETÜ’deki Melda çalışkan bir öğrenciydi, üniversite sırasında yurtdışında master yapmak istediğim için ortalamamı yüksek tutmaya çalışıyordum, bu sayede fakülte birincisi olarak mezun oldum . Tabi, ortak eğitimler sayesinde asıl istediğimin bu olmadığını fark ettim ve hatta mezun olduğumda yurtdışına hiç başvurmadım! Aynı zamanda bölümümüzün kulüplerinden olan EVT (Endüstri ve Verimlilik Topluluğu)’de yönetim kurulunda aktif çalışıyordum. Bu sayede çok farklı kişileri tanıma, onları üniversitemizde ağırlama imkanı buluyorduk. Şimdi bu yıllara baktığımda üniversitenin bana en büyük kazançlarının bu kulüplerdeki arkadaşlıklar ve edinimler olduğunu görüyorum.

Öğrencilik hayatınızın hala Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ettiğini bilmekteyiz.Bu süreçten bahsedebilir misiniz?


Evet, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bilişim Sistemleri yüksek lisans yapıyorum. Yoğun iş temposunun arasında yüksek lisans yapmak her ne kadar zor olsa da 6 yıllık çalışma hayatımın ardından tekrar derslere girmek ayrı bir heyecan ve motivasyon kaynağı benim için.

TOBB ETÜ’ nün Ortak Eğitim modeli anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz  stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?

TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim modelinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ben sırasıyla TAİ, Borusan Holding ve SDT firmalarında ortak eğitimlerimi tamamladım. Daha 2. Sınıfta gittiğim TAİ’de üretim sektörünü ve bir endüstri mühendisinin üretimdeki yerini gördüm. Sonrasında İstanbul’a gelerek Borusan Holding’te satın alma departmanında çalıştım. Yaşamayı çok istediğim İstanbul’u deneyimlemek ve Borusan Holding gibi önemli bir firmadaki çalışma ortamını gördüm. Son sınıfta ise Odtü Teknokent’te bulunan SDT’de son ortak eğitimimi tamamladım. Bu ortak eğitimden sonra yine aynı firmada 3 ay boyunca part time Proje Mühendisi olarak çalıştım. Ortak eğitimlerimi farklı sektörlerde yapmak bana daha mezun olmadan ne yapmak istediğimi gösterdi. İlk iş mülakatlarımda bile çalışma hayatımdan neler beklediğimi, neler yapmak istediğimi söyler bir şekilde ilerledim. Belki de bu yüzden 6 yıldır aynı şirkette ve benzer departmanlarda sevdiğim işi yaparak çalışıyorum.  

Mezuniyetten sonraki iş arama sürecini değerlendirebilir misiniz?

Mezun olduktan sonra İstanbul’da çalışmak istediğim için genelde İstanbul’da iş başvuruları yaptım. Garanti BBVA ile Talent Camp aracılığı ile tanıştım.  Mülakatlardan sonra Talent Camp’a katılarak bankacılıktaki farklı birimleri ve neler yapıldığını görmüş oldum.

Kariyer hayatınızla ilgili neler paylaşmak istersiniz?Çalıştığınız firmada yer aldığınız pozisyon ve görevleriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz ?


Garanti BBVA Bireysel Pazarlama ailesinde İhtiyaç Kredisi Ürün Yönetimi ekibinde çalışıyorum. İhtiyaç kredisi pazarlama ve fiyatlamasının yönetiminden sorumluyuz. Ürün karlılığını maximize etmeye ve doğru müşteriye doğru zamanda doğru ürünü sunmaya çalışıyoruz. Bu süreçte büyük verilerden anlamlı sonuçlar çıkarabilmek için analitik araçları sıklıkla kullanıyoruz. Her ne kadar bankacılık zaman ve özveri açısından zor bir meslek olsa da hem sorumluluk anlamında hem de iş tatmini açısından insanı çok dolduran bir kariyer yolu.

Sosyal  hayatında Melda Ulubay Arslan kimdir ?  Yorucu iş temponuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Hem iş hem okulun bir arada yürütmeye çalıştığım bu dönemde maalesef eskisi kadar kendime zaman ayıramıyorum. Ama gerek haftasonları gerek ara ara çıktığımız tatillerde İstanbul’un yoğunluğundan kaçmaya çalışıyorum. Farklı yerleri keşfetmeye, farklı coğrafyalar görmeye ve tanımaya çalışıyorum.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ile ilgili görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

TOBB ETÜ MED’i yakından takip ediyorum. Yönetim kurulumuzun ve Dernek komitelerimizin özverili çalışması derneğimizi her geçen gün bir adım öteye taşıyor. Ankara’da her geçen gün artan etkinlik sayısı ile tüm mezunları birleştirmekte dernek çatı görevi üstleniyor. İstanbul’da ise her yıl yaptığımız kahvaltı etkinliğine katılmaya çalışıyorum ancak her geçen yıl daha da yabancılaştığımızı hissediyorum. İstanbul’da da TOBB ETÜ ruhunu korumak için daha gidecek yol var gibi hissediyorum. İstanbul özelinde ya da Ankara dışında daha çok etkinlik yapmak bu amacın ilk adımı olabilir.  

Keyif dolu röportajımız burada sonlanırken iş hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz..