KÜBRA YÜKSEL 01.06.2021

Röportajlar köşemizin bu ayki konuğu 2017 Uluslararası Girişimcilik Mezunu Kübra Yüksel. Kübra Hanım bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?    

1993 yılında Nevşehir’de doğdum. Lise eğitimimi Kırşehir Hacı Fatma Özdemir Anadolu Lisesinde yatılı olarak gerçekleştirdim. Ailemden 14 yaşında eğitimim için ayrıldım. TOBB ETÜ  ye 2011 yılında burslu olarak başladım. 1 sene hazırlıktan sonra okulumu 1 yıllığına dondurup Amerika’ya dil eğitimine gittim. Bölüme 2013 yılında fiili olarak başladım. Uluslararası girişimcilik bölümünün eğitimi kapsamında 2 eğitim dönemini Rusya-Moskova ‘da 1 eğitim dönemini Ukrayna-Odessa’ da geçirdim. 2017 yılında TOBB ETÜ’den mezun oldum. Çalışmayı, üretmeyi hep çok sevdiğim için mezun olduktan sonra  ara vermeden iş hayatına geçiş yaptım. 2. Üniversitede olarak da Makine Mühendisliğine devam etmekteyim.
       

TOBB ETÜ’nün hazırlık eğitimi hakkında neler söylemek istersiniz? Bu dönemde zorlandığınız zamanlar oldu mu?

Böyle bir eğitim döneminin olması bir ayrıcalık. Okulumuzun sunduğu imkanlar güzeldi. Örneğin , farklı ülkelerden  yabancı öğrenciler hazırlık eğitimine katılıyordu ve bu sayede nativelerle konuşma pratiği yapma şansımız oluyordu. İngilizce altyapısı olanlar dillerini daha çok geliştiriyor, altyapısı olmayanlar için ise zaten bulunmaz bir fırsat.  Elbette zorlandığım süreçler oldu. Hazırlık yılında okula aktif olarak devam ettim. Bildiğiniz gibi derece derece sınıflar ayrışmakta, seviyenize göre yılınızı tamamlıyorsunuz ve dönem sonunda TOEFL ITP sınavına tabi tutuluyorsunuz. İlk defasında yeterli puanı alamadığım için okulumu dondurup bir yıllığına Amerika’ya dil eğitimine gittim ve TOEFL IBT ile hazırlık aşamasını geçerek bölüme başladım. Dil beceresinin gelişiminin öncelikle bir yetenek olduğunu düşünüyorum ama emek verildiği sürece, imkanlar güzel değerlendirildiğinde çok da başarılı bir hazırlık eğitimi almanız mümkün. Yeter ki isteyin.                  

TOBB ETÜ’nün Ortak Eğitim Modeli’nin kariyer hayatınıza faydası olduğunu düşünüyor musunuz? Uluslararası Girişimcilik mezunu olarak diğer bölümlerden farklı olan staj döneminiz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Profesyonel anlamda iş hayatının ne olduğunu bilerek eğitim hayatını tamamlamak kariyer açısından çok büyük bir artı. İşe alım kriterlerinde de zaten bu deneyim iş verenler için ayrıcalıktır.
Uluslararası girişimcilik bölümünün eğitimi kapsamında 3 eğitim dönemini Rusya-Moskova ‘da geçirmek durumundaydım. O dönemki Türkiye-Rusya siyasi gerginliğinden dolayı 1 eğitim dönemini Ukrayna-Odessa’ da tamamladım. Özellikle bu 3 dönem eğitim hayatımın en unutulmaz dönemleridir. Kültürel olarak milletlerin yapısını tanıma fırsatım oldu ve iyi ki de bu bölüm diyorum her daim. Zaten okulun kalitesi yadsınamaz düzeyde ve bu bölüm çok ayrıcalıklıydı. Diğer bölümlerin aksine hareketli bir eğitim hayatım olacağı için seçtim ki Rusya eğitim maceramız sayesinde çok hızlı bir öğrencilik hayatım oldu. TOBB ETU nün en sıra dışı bölümüdür.          

Mezuniyetinizden sonra aile şirketiniz olan AFT Filtre A.ş. de Dış Ticaret Uzmanı olarak çalışmaktasınız. Pandemi sürecinde sektörün durumu ile ilgili ve şirketteki pozisyonunuzla ilgili neler söylemek istersiniz?

İş hayatımı aile şirketinde şekillendirmeye karar verdim. Bunun en önemli sebebi ise genç nesil olarak yatırımını yeni yapmış olduğumuz firmanın uluslararası alanda gelişimine bizzat katkıda bulunmak ve başarılarına şahit olmak en büyük arzumdu. Ekonomi üniversitesinden mezun olmak da beni bu konuda cesaretlendirdi tabi. Dış ticarette de özellikle ihracat alanına yöneldim. İhracat alanına yönelmem globalleşme hedefimizden kaynaklı oldu.   Mühendislik alanında üretim yapan bir firmayız. İleri seviyede know-how gerektiren ürünler üretmekteyiz. Türkiye’de 5, dünyada yaklaşık olarak 200 firma bu ürünün üretimini yapabilmektedir. Pandemi ile birlikte sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hava temizleme cihazlarına yönelim inanılmaz bir şekilde artış gösterdi. AFT Filtre olarak havayı %99.995 e kadar süzen ürünler ürettiğimiz için yeni geliştirilen cihazlarda da bu filtreler kullanılmaya başladı. Bu da tabiki sektörümüze olumlu yansıdı. Yurtdışından da firmamıza gelen talepler de %60 oranında bir artış söz konusu.            

İşiniz gereği çok fazla yurtdışı seyahatleriniz oluyor mu?

Evet, her ay yurtdışı seyahatlerim oluyor. Müşteri ziyaretleri kapsamında farklı ülkelere gidiyorum. Pazarlama yapmanın güzel yanı da seyahat etmek. Ben de zaten seyahat etmeyi çok seven birisiyim. Pandemi nedeniyle ara vermek durumunda kaldım. Heyecanla hayatın normalleşmesini bekliyorum. Yeni yerler görmeyi, gittiğim yerlerin işleyiş şeklini keşfetmeyi ticari açıdan vizyonum için çok faydalı buluyorum.      

Kübra Yüksel sosyal hayatında neler yapıyor?

Belli dönemlerde belli sporları yapmayı seviyorum. Bir dönem kick boksla ilgilendim. Profesyonel olarak değil, tamamen hobi amaçlı yapıyorum. Hareketli sporları daha çok seviyorum. Tenis de aynı şekilde çok severek yaptığım bir spordur. Hafta sonları genellikle şehir dışı programlar oluyor. Ailem Nevşehir’de yaşadığı için onları ziyarete gidebiliyorum ara ara. Arkadaşlarıma vakit ayırıyorum, hafta içi yoğun geçen iş hayatımı hafta sonu deşarj olarak dengeliyorum. Zaten sürekli seyahat halinde olan bir hayatım var, mümkün olduğunca stres atabildiğim alanlar oluşturuyorum kendime.      

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle yapmış olduğunuz röportaj için sizlere teşekkür ederim. Dernekler her zaman birleştirici yapılardır. Ayrıcalıklı olan TOBB ETÜ'yü böyle bir dernekle daha da ayrıcalıklı yaptınız. Bunun için bir mezun olarak sizlere  ayrıca teşekkür ederim. Son dönemlerde sosyal medya da faydalı ve eğlenceli organizasyonlar yapılıyor ve bunlar derneği daha da çekici kılıyor. Böyle etkinliklerle mezunları ortak bir platformda birleştirmeniz çok güzel.

Derneğimize yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür eder, kariyer hayatınızda da başarılarınızın devamını dileriz.