KEVSER FEYZA ALPTEKİN 01.02.2022

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ,Şubat ayı Röportajlar köşesinde bu ay,Endüstri Mühendisliği Bölümü 2020 Mezunumuz Kevser Feyza ALPTEKİN’i ağırlıyor. Benavukat CEO’su Feyza ALPTEKİN kimdir?Feyza Hanım,bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, Mezunlar Derneği’ne beni konuk olarak ağırladıkları için teşekkür ediyorum. Ben Feyza ALPTEKİN, 1997 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldim. Lise eğitimimi Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra TOBB ETÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü tercih ederek Ankara’ya geldim. 2020 yılında mezun olmadan önce, Benavukat fikri üzerinde yoğunlaşarak çalışmalara başladım.2021 Kasım ayı itibariyle Benavukat’ı ülkemiz avukatlarının hizmetine sunduk. İleri derece İngilizce ve orta seviye İspanyolca bilgisine sahibim. Şu anda Latince ve Fransızca öğreniyorum. Ayrıca, 5 yıldır profesyonel atlı okçuluk yapıyor, binicilik ve okçuluk eğitimleri veriyorum. 2018 Kadınlar Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonluğu derecesine sahibim. Son 3 yıldır yoga ve meditasyon, hayatımın büyük bölümünü kaplıyor, her sabah pratik yapıyorum. 4 yıldır keman çalıyorum. Yaklaşık 2 yıldır tango yapıyorum. Günümün yaklaşık 2,5 saatini kitap okumaya ayırıyorum, ancak hafta sonları 5-6 saati bulabiliyor. En yakınlarım bilir, tüm zamanımı yarım saatlik periyotlar halinde planlayıp ve ona göre hareket ederim. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedefler koyarak zamanımı en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyorum.

TOBB ETÜ’de ki öğrencilik yıllarınızda girişimciliğe dair hayalleriniz şekillenmeye başlamış mıydı?

Üniversitemi ve bölümümü seçerken, aklımdaki iş fikirlerini hayata geçirmek için gerekli yetkinliğe ulaşabileceğim bir tercih yapmak istedim. Bu amaçla eğitimime başladığım TOBB ETÜ’nün, 3 dönem eğitim uygulaması ve ortak eğitim imkanları, daha öğrenciyken nasıl iş kurabileceğim konusunda beni hazırlamıştı. Bir iş fikrimiz varsa, bunu nasıl hayata geçireceğimize dair girişimcilik dersleri alıyor, sürekli projeler yazıyorduk. Potansiyelimizi ortaya çıkarıcı bu uygulamaların da desteğiyle Benavukat fikri oluşmaya başladı. Ortak eğitim yaptığım firmaları gözlemleyerek ve değerli akademisyenlerimizin yönlendirmelerine uyarak nasıl bir yol izlemem gerektiğini belirledim ve henüz öğrenciyken AR-GE çalışmalarına başladım.

Şu anda TOBB ETÜ Garaj’da ki Benavukat şirketinin CEO‘su olarak,firmanızın kuruluş aşamasından bugüne kadar gelinen süreç ile ilgili okurlarımızla neler paylaşmak istersiniz?


Ailemde 25 avukat olması ve babamın Baro Başkanlığı yapmış olması sebebiyle, avukatların yaşadığı sorunları gözlemleyerek büyüme fırsatım oldu. Bir Endüstri Mühendisi olarak: “Bu sorunları nasıl çözebiliriz, avukatlara nasıl daha verimli bir çalışma ortamı sağlarız?” düşüncesiyle Benavukat’ı geliştirmeye başladık. Fikir aşamasından bugüne yaklaşık 2,5 yıllık süreçte 15 Baro Başkanı ve 300’e yakın avukat ile görüştük ve bizzat müşterilerimizin isteği doğrultusunda ürünümüzü geliştirdik.Benavukat ile sağladığımız faydalara değinecek olursak; avukatlar Benavukat ile Mevzuat-İçtihat arayabilir, İcra Takibi açabilir, davalarını kontrol edebilir, tevkil verebilir, tebligatlarına bakabilir, avukatlara özel Sosyal Medya’ya sahip olabilir, müvekkillerinden ödeme alabilir ve kendilerine kolaylık sağlayacak daha birçok imkana sahip olabilirler. Tüm bu özellikler ile avukatlarımızın, mesleklerini icra ederken teknolojinin her imkanından faydalanabilmeleri ve zamanlarını daha etkin kullanabilmeleri için çalışıyoruz.

Projenizin ile ilgili geleceğe dönük hedef ve hayalleriniz nelerdir ?
 

Avrupa, Asya, Amerika ve Orta Doğu pazarlarını incelediğimizde, avukatların iş akışını kolaylaştıracak geniş kapsamlı uygulama sayısının fazla olmadığını görüyoruz. 1 yıl ülkemizdeki avukatlara hizmet verdikten sonra, 2023 yılı itibariyle bu pazarlara da giriş yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil ederekglobal bir ürün olmayı hedefliyoruz.

Peki biraz da ortak eğitim hakkında konuşmak isteriz.Ortak Eğitim modelimizin iş hayatınıza yansımaları nasıl oldu ?

İlk ortak eğitimimi Türk Hava Yolları’nda yaptım. Türkiye’nin en büyük ve önde gelen şirketlerinden biri olması dolayısıyla geçirdiğim süre,kurumsal yapı işleyişi, verimli çalışma modeli ve global bir marka olma konularında bana büyük vizyon kattı. Aynı zamanda ortak eğitim süresi toplamda 1 yıla yakın olduğundan, mezun olduktan sonra kendimi, iş hayatının temposuna ve işleyişine çoktan hazır olmuş şekilde buldum. Ek olarak, Türk Hava Yolları’nda yaptığım projeleri çok beğenerek beni her daim destekleyen birim müdürüm de, Benavukat’ı hayata geçirme konusunda önemli ölçüde destek olmuştur.

TOBB ETÜ’den yeni mezun olacak ve kendi işini kurmak isteyen Girişimci mezunlarımıza neler söylemek istersiniz ,tavsiyeleriniz var mıdır ?
 

TOBB ETÜ tarafından sunulan imkanları çok iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Üniversitemiz, girişimcilik ruhunu kazanabilmemiz için sürekli seminerler, eğitimler, paneller düzenliyor. Bunlara mümkün olduğunca katılmak, daha öğrenciyken girişimci gibi hissetmelerini sağlayacak. İş fikrinizi hayata geçirmeden, değerli akademisyenlerimizden görüşlerini alın. Dünyanın her yerinde eğitim almış, global firmalarda tecrübe edinmiş ve “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde isimleri olan çok önemli akademisyenlere sahip TOBB ETÜ. Kendilerinin yönlendirmeleri, fikirlerimizi hayata geçirirken ışık niteliğinde oldu. İş modelinizi planladıktan sonra TOBB ETÜ GARAJ’a başvurabilir, samimi bir çalışma ortamında değerli mentorlerin yönlendirmeleriyle fikrinizi hayata geçirebilirsiniz.

Sosyal bir kişiliğe sahip olduğunuzu bilmekteyiz.Yoğun iş temposundan bir nebze uzaklaşmak için Feyza Alptekin neler yapmaktadır? 

Her sabah matımla buluşup yoga ve meditasyon yapıyorum, bu sayede en yoğun zamanlarda bile an’da kalıp her şeyden uzaklaşacağım bir alan oluşturabiliyorum kendime. Akşamları keman çalarak günün yorgunluğunu atıyorum. Haftada 2 gün tango yapıyorum, hem bedenimi dinliyor hem zihnimi akışa bırakıyorum. Hafta sonları daha çok binicilik ve okçuluk ile geçiyor. Bedeniniz ve zihniniz eşit oranda yorulmuyorsa hayatınız dengede değil demektir. Hafta sonları benim ikisini dengeleme zamanım. Özetle meditasyon, spor, müzik ve dansa zaman ayırdıkça mükemmel dengeyi yakaladığıma inanıyorum.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz ,beklentileriniz nelerdir ?

Üniversitemiz daha genç olmasına karşın, mezun olmuş çok değerli isimler var. Bu isimlerle daha çok buluşabilmek ve birbirimize yeni değerler katmak temel arzumuz. Bölümlere göre mezun geceleri düzenleyerek bizleri tekrar bir araya getirmenizi çok isteriz. Yaptığınız birbirinden özel etkinlikleri de yakından takip ediyor ve sürekli olarak katılmaya çalışıyoruz. Değerli TOBB ETÜ ailenin bir üyesi olmak çok mutluluk verici. Tüm çalışmalarınız ve ilginiz için bir TOBB ETÜ mezunu olarak teşekkür ediyorum.

2022 yılının Şubat ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kı
rmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyor,başarılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz..