EMRE KIVANÇ BULUT 01.01.2022

2022 yılının size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk, huzur ve başarı getirmesini dileyerek yeni yılın ilk röportajına TOBB ETÜ’deki yenilikçi girişiminden dolayı adından söz ettiren,girişimci mezunumuz Emre Kıvanç Bulut ile devam ediyoruz…  

TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler B
ölümü 2018 mezunu ve The Mug Coffee  sahibi Emre Kıvanç BULUT kimdir? Değerli takipçilerimize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?
 

Umarım sizlere bu röportajda keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilirim.Diyarbakırlıyım öncelikle bunu da her konuşma ya da söyleşide ön plana çıkartıyorum çünkü memleketimle gurur duyuyorum ve çok seviyorum. Bence herkesin ailesinin yaşadığı veya doğduğu büyüdüğü yeri sevmesi ve sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum ki o topraklara bir  faydamız olsun.30 yaşındayım ve evliyim.Ankara’da ikamet ediyorum ve kendi aile şirketimizin  yanı sıra, otomotiv galerisi ve coffee shop işleri üzerine faaliyetler sürdürmekteyim. 
 

TOBB ETÜ’yle olan hikayeniz nası
l başladı? Üniversite yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

TOBB ETÜ ile hikayemiz  2010  yılında başladı.Liseden sonra 1 yıl ara vermiştim ailevi sebeplerden dolayı okul hayatıma.2010 yılında Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandım.Ve o zamandan beri TOBB ETÜ ile beraberiz. TOBB ETÜ’yü tercih etmemin nedenlerinden biri ailemizin ticaret odasındaki faaliyetleridir.Çünkü TOBB il ve ilçelerde etkin bir yapıdır.Böylesine 81 ilde faaliyet gösteren bir oluşumun kurduğu üniversiteyi tercih etmek en azından içinde ufakta olsa bir parçası olmak istedim.TOBB ETÜ ile maceramız bu şekilde başladı.Bitirmesi biraz benim uzun sürdü ama 7 senede mezun olabildim.Hazırlığı 2 buçuk yıl sonunda geçebildim.Okurken de ticaretle uğraşıyordum.AVM altında oto yıkama yerim vardı.Onun başında olmam okulun uzamasına neden oldu aslında.Ama mezun oldum.Bitirdik sonunda ve şükür bu günlere geldik.Aramızda çok iyi noktalara gelen arkadaşlarım da oldu,ailesinin işlerini devam ettirenler de.Güzel ve özlenen yıllardı her şeyden önce.
 

TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı “
Girişimcilik ve Liderlik” dersinde, TOBB ETÜ öğrencilerine zenginliğin anahtarının girişimcilik olduğuna vurgu yaparken, Devir sermaye değil, akıl devri. Girişimci olmak için hayal kurmak, hedef koymak ve çok çalışmak gerekiyor. Dünyanın en değerli arazisi cep telefonunun ekranı. Bütün dünya bu ekranda” ifadelerini kullandı.
  vanç Bey, peki siz başarıya giden bu yolda Başkanımızın girişimci adaylarına vermiş olduğu tavsiyeler hakkında neler söylemek istersiniz?

Sayın Hisarcıklıoğlu,her şeyden önce bir ticaret insanı ve lider.Ve çoğu girişimcinin olduğu gibi benim de idolüm.Başkanımızın da söylediği gibi para kazanmak veya bir şeyleri yaratmak artık cebimizde.Bir bilgisayar,telefon ya da tablet ve internet bağlantısı sayesinde dünyanın öbür ucunda ki insanlarla görüşmek artık saniyeler almakta.E bu hızlı bağlantıyı kurduğunuz vakit sizlere gerek ticaret kısmında gerek tedarikte büyük avantajlar sağlıyor.Fakat önemli olan cebimizde veya elimizin altındaki teknolojiyi korkmadan üşenmeden çekinmeden kullanmak.Nasıl mı derseniz şöyle anlatıyım.Hepimizin aklına fikirler gelmektedir.Bunları hayal gücümüzle kurgular ve çeşitlendiririz.Fakat iş hadi başlama noktasına geldiğinde çoğumuz bir demoralize oluruz veya üşeniriz.En tehlikesi çevremiz ve ailemizdekilerin hevesimiz heyecanımızı kırmasıdır.İcat çıkarma.Bu tutmaz.Sence buna kim para verir.Deli Misin !!.. İşte  en önemlisi evet deli olun arkadaşlar benim size en önemli tavsiyemdir.Dünyada en çok cesaret delilerdedir.Kendinize bunu alın deli cesaretiniz olsun.  

TOBB ETÜ The Mug Coffee sahibi ve Girişimci Mezunumuz olarak bu işe başlamaya nasıl karar verdiniz? Girişimci olmak isteyen öğrencilerimize yol g
östermesi açısından gelişim sürecinden başlayarak anlatmak ister misiniz?

Aslında benim okurken de girişimlerim olmuştu okulumuzla ilgili.Kısmet bugüneymiş diyebilirim.MUG’ın başlangıcı şöyledir.Okulumuz bildiğiniz üzere büyümekte olan bir kampüs ve burada zamanla gerekli ihtiyaçlar ortaya çıkmakta.Bu sebeple bir coffee shop kazandırmak istedim.Üçüncü nesil kaliteli ve nitelikli kahveyi TOBB ETÜ ailesine sunmak istedik.TOBB ETÜ’de ikinci başka bir alternatif yoktu ve The Mug Coffee olarak bu ihtiyacı karşılamış olduk. Hatta kafe’de olduğum günler genelde duyarım “Şu an içtiğimiz kahve ise dünkü ne?” Bu tarz diyaloglar bana da enerji veriyor, mutlu oluyorsunuz yaptığınız bir şeylerin beğenildiğini duyunca.THE MUG COFFEE’de kalitesiz asla hiçbir şey yok.Bunu gönül rahatlığı ile söylemek bile huzur veriyor.Dünya markaları ile çalışıyoruz.Aileme ne içirip yediriyorsam siz değerli misafirlerimize de aynı hizmeti sağlıyoruz.Çünkü Sn.Başkanımız'ın bir sözü var çok sevdiğim.İşten artmaz dişten artar diye.Hakikaten de öyle.İnşallah sonuna kadar bozmadan devam edeceğiz, söz veriyorum. Fakat temel hikaye okulumuzda bir TOBB ETÜ lisanslı mağaza olmamasıydı. Biz okurken diğer üniversitelerde gördüğümüz heveslendiğimiz,özendiğimiz çeşitli ürünler olurdu.Neden bu TOBB ETÜ’de olmasın diye yola çıktık aslında.Ama göründüğü kadar kolay da olmadı.Çünkü ciddi bir stok maliyeti ile karşı karşıyaydık.Şu an gördüğünüz mağaza  konteyner atıl durumdaydı.Kaba sıva halindeydi.Her şey sıfırdan kırıla kırıla,yıkıla yıkıla en baştan inşa edildi.Yaklaşık 5 ay gibi bir süre inşaat sürdü.Fakat elimizi taşın altına koyduk.Bu yolda en büyük destekler Rektör Danışmanı Prof.Dr.Oğuz Ergin ve Genel Sekreterimiz Dr.Gökhan Göksu olmuştur.Saat kaç olursa olsun her telefonuma her ihtiyacıma koştular.Çünkü onlar da böyle bir coffee shop&store için ellerinden gelen desteği vermeye hazırlardı.İnşaat süresince temizlik personelinden tutun güvenliklere bahçıvanlara kadar tüm herkes yardıma koştu sağ olsunlar.Kendi dükkanları gibi ellerinden ne geliyorsa yardım ettiler.İşte asıl mutluluk bu biliyor musunuz.Belki ben buranın mezunu olmasaydım kimse bu kadar yardımcı olmazdı.Hepsi bizim Kıvanç’ın dükkanı deyip canı gönülden destek verdiler.Biz hep birlikte bir değer kazandırmak istedik okulumuza çok şükür kazandırdık da.Umarım sizler de bu yolda bizlerin yanında olur, desteğinizi eksik etmezsiniz. Tabi zor yanları olmadı mı orasını bana sorun demek istiyorum da Türkiye’de yaşıyoruz yani:) Ben TOBB ETÜ’ye başladığımda otopark bile yoktu.Şu an o kadar gelişti ve her geçen gün gelişmekte.Fakat bunda öğrenci ve mezun arkadaşlarımıza büyük roller düşüyor.Önce şu isme,“TOBB ETÜ” ismine bir sahip çıkalım ve benimseyelim.Aidiyet hissedelim.TOBB gibi uluslararası bir camianın üniversitesinde okuyoruz.İş imkanları konusunda kurumsal hayatta çalışmış biri olarak söylüyorum emin olun diğer üniversitelerden çok üst sıralardayız.Evet kolay eğitim veren bir üniversite olmadığımızı ben de biliyorum ama her şeyin başlangıcı sevmektir arkadaşlar.  

Giri
şimcilik hayalleri kurarken, üniversitemizin zorunlu kıldığı ortak eğitim modelinin size ayrıcalık sağladığına inanıyor musunuz?
 

Aslında bizim üniversitemizi farklı kılan da bu.Ortak eğitim sayesinde şirketler tanıyoruz.İş hayatının kapısını aralıyoruz.Keza ben de öyle staj sayesinde mezun olduğumun ertesi günü işe başladım.Yaklaşık bir yıllık staj deneyimi imkanımız var ve bu firmalarda ülkemizin değerleri.Ben iki dönem TOBB GTİ daha sonrasında Borusan Otomotiv/ BMW’de stajlarımı tamamladım.Borusan’da staj bitiminin ertesi gün iş başı yaptım yaklaşık dört yıl kadar çalıştım.Stajyer olarak girdiğim şirketten kendi isteğim doğrultusunda satış yetkilisi olarak ayrıldım.Stajımın ikinci haftası getir götür yaptırmak yerine masa,sandalye, kartvizit ve telefon verdiler.Stajyer olarak BMW satıyordum.Bu büyük bir mutluluktu.Sakın şansın yaver gitmiş, girmişsin diye düşünmeyin. Ben stajyer olarak başladığımda dört mezunumuz Borusan’da işbaşı yapıyordu.Yani bu fırsatı biraz da kendiniz yaratıyorsunuz. Kendinizi sevdirerek çok iyi noktalara gelebileceğinize canı gönülden inanıyorum.Evet belki stajda sadece getir götür işleri ya da fotokopi çektiriyorlar :) Çekin arkadaşlar benim çok işime yaradı valla daha önce kırtasiyede gördüğünüz bir cihazı kullanmayı öğreniyorsunuz.Bence ne olursa zevk almaya eğlenmeye çalışmak lazım.Kurduğunuz ikili ilişkilere çok önem verin.İnsan insana lazımdır.Hiç beklemediğiniz bir noktada kilitli kapıyı açacak kişi daha önceden tanıdığınız birisi olabilir.Egoya kapılmayın.Bir yararını görmezsiniz.Pozitif ve enerjik olmaya çalışın.Etrafınızdaki negatiflikleri çıkarın veya uzaklaştırın.En önemlisi güzel hatırlanmaya çalışın.Bir gün vedalaşmanız gerektiğinde isminiz anıldığında insanlar tebessüm etsin.Ben mesela şu ana kadar müdürüm amirim veya altımda çalışmış herkesle hala irtibat halindeyim.
               

The Mug Coffee
nin ,üniversitemizin lisanslı ürünlerinin resmi tek satış mağazası olarak da hizmet verdiğini bilmekteyiz. TOBB ETÜ lisanslı sweatshirtler öğrenciler,mezunlar ve tüm TOBB ETÜ ailesi tarafından beğeni topladı. Ürün yelpazesini genişletmeyi düşünüyor musunuz ,yeni ürünler satışa sunulacak mıdır?
 

Beğenmenize ben de çok sevindim inşallah önümüzdeki senelerde mağaza online olarak hizmet vermeye başlayacaktır.Böylelikle şehir dışı hatta yurtdışındaki mezunlarımıza ve öğrencilerimizde ürünler kolaylıkla ulaşabilecek.Tabii ki çeşidi arttırmayı planlıyoruz.Hatta Üniversite tarafından bununla ilgili anketler yapılıyor.En kaliteli ürünü en uygun fiyata sizlerin beğenisine sunmaya çalışıyoruz.Fakat hammadde ithal olarak geldiği için üretici fiyatları çok yüksek buda bizim satış rakamlarımıza yansıyor.Umarım önümüzdeki yıllarda her şey daha güzel olur diye düşünüyorum.Önümüzdeki dönemde kupa,anahtarlık ve yaza doğru tişört grubu mağazamızda yerlerini alacak inşallah.

Mezunlar Derneği
nin girişimci mezunlarımızın sponsorluğunda yaptırmış olduğu yeni yıl masa takviminin ekim ayı konuğu olduğunuz için ayrıca teşekkür eder,son olarak  Mezunlar Derneğimiz ile ilgili düşünceleriniz ve bizden beklentileriniz nelerdir ?


Ben teşekkür ederim.Üstümüze düşen ne varsa TOBB ETÜ mezunu olarak her zaman her yerde yardıma hazırım.Ekim ayı benim doğum günüm o yüzden ben de Ekim ayında yer almak istedim.Mezunlar Derneği yeni bir kan,yeni bir yapı olarak göreve geldi.Eksikler illaki vardır ama bence önceki dönemlere göre daha aktifler.Zamanla daha da iyi olacaktır zaten pandemi sürecinden yeni yeni çıkmaya çalışıyoruz.Bence her şey yukarda bahsettiğim gibi aidiyet ve üniversiteyi sevmeye çıkıyor.Bizler birbirimizi sevip sahip çıkacağız ki bir aile olabilelim.Mezun eğer bir firmada iş alımında TOBB ETÜ mezunu adaya sahip çıkıyorsa ve öncelik sağlıyorsa işte biz o noktada birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aile olmuşuz demektir.Mezunlar derneğinin buna katkısı ise iyi noktalarda çalışan mezunlarımızı yeni mezun iş arayan arkadaşlarımızla tanıştırmak,buluşturmak ve destek vermelerini sağlamaktır.Ve gördüğüm kadarıyla arkadaşlar kendi işleri güçleri arasında bunları yapmaya çalışıyorlar.Bu dernek gönül işi kimsenin cebine fayda sağlaması söz konusu değil.O yüzden görevdeki arkadaşlara da elimizden geldiği kadar manevi destek ve Mezunlar Derneği’ne maddi destekler sağlamamız lazım diye düşünüyorum.Buradan herkesi aidat ödemeye davet ediyorum .  

Bu röportaj için sizlere ve yönetime ayrıca teşekkür ederim.İnşallah daha güzel sağlıklı günlerde bütün okuyan ve mezun arkadaşları THE MUG’da da ağırlamak isteriz.Emeğinize sağlık.
       

Bizlere değerli zamanınızı
ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz..