DESTAN KIRIMHAN 03.09.2018

“TOBB ETÜ’ye resmî olarak kaydını yaptıran ilk öğrenciyim.” Diyen mezunumuz kim, merak mı ediyorsun? Sizleri çok fazla merakta bırakmadan eylül ayı konuğumuz TOBB ETÜ İktisat Bölümü 2018 yılı mezunumuz Destan KIRIMHAN’ın röportajıyla baş başa bırakıyoruz…

Destan Hanım bize biraz kendinizden bahsebilir misiniz? Destan KIRIMHAN kimdir?


Merhaba, 1987 yılında Erzurum’da doğdum. 2008 yılında TOBB ETÜ İktisat Bölümü’nden üniversite üçüncüsü olarak mezun oldum. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladıktan sonra TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Baskanlığı’nda Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı olarak göreve başladım. Bu görevim esnasında, ODTÜ İktisat Bölümü’nde doktora programına kaydoldum. 2013 yılında Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak geçis yaptım. 2015 yılında ABD’de yaşama ve çalışma hakkı (greencard) kazandığım için görevimden ayrılıp ABD’ye yerleştim. Halen, University of South Carolina Darla Moore School of Business Finans Bölümü’nde doktora eğitimime ve araştırma asistanlığı görevime devam etmekteyim. Su anda doktora tez aşamasındayım.
Mesleğimin dışında, moda tasarımı ve Amerika’da yaşam üzerine videolar paylaştığım bir youtube kanalım var: https://www.youtube.com/destan8787 adresinden dileyenler videolarımı izleyebilirler.  

TOBB ETÜ İktisat Bölümü lisans öğrencimiz olmak kendi tercihiniz miydi?

Kesinlikle evet. TOBB ETÜ’ye resmî olarak kaydını yaptıran ilk öğrenciyim. Bu bölümü tercih etmemdeki en büyük sebep, haberlerde ve tartışma programlarında duyduğum ve o dönem sadece bir grup insanın tam olarak anlayabildiğini düşündüğüm ekonominin büyülü dili. Bunun yanı sıra, hayatın her aşamasının ekonomiye dayanması,  benim seçimimde de etkili olmuştur.

TOBB ETÜ’ nün Ortak Eğitim Modelini bir iki cümleyle değerlendirmek isteseydiniz neler söylerdiniz?

Ortak eğitim çalışmalarına katılmak her ne kadar zor geldiyse bile şu anda o çalısmaların ne kadar değerli olduğunu anlamış bulunmaktayım. TEPAV Ekonomi Politikaları Bölümü’nde, Ankara Sanayi Odası’nda ve bir yeminli mali müşavirlik firmasında yaptığım ortak eğitim çalışmaları sonucunda kariyer hedeflerimi daha net bir şekilde çizebildim. Çünkü iş hayatı, teoriden çok daha farklı işliyor. Bize bu fırsatı sunup iş deneyimi kazanmamızı ve iş hayatına diğer üniversitelerin mezunlarından birkaç adım önde başlamamızı sağladığı için üniversitemize ve Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum.

On yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Akademik kariyerinize devam edecek misiniz?

Akademik kariyerime devam etmeyi düsünüyorum fakat finans ve ekonomi üzerine eğitim aldığım için çalışma alanım oldukça geniş. İki sene sonra ABD vatandaşlığına başvuru hakkına sahibim. IMF, World Bank, FED, Wall Street’in yanı sıra Goldman Sachs ve Merrill Lynch gibi yatırım bankalarında görev alabilecek bir branş mezunuyum.

TOBB ETÜ ailesinin bir bireyi olarak TOBB ETÜ MED’den beklentileriniz nelerdir?

TOBB ETÜ MED’in düzenlediği birçok etkinliğe Türkiye’de bulunduğum zamanlarda katıldım ve eski arkadaşlarımla yeniden görüşme firsatı buldum. TOBB ETÜ mezunlarının dünyanın neresinde yaşadığını ve çalıştığını harita üzerinde gösteren web tabanlı bir platform kurulabilir. Bu platform sayesinde, birçok mezunumuz diğer mezunlarımızın eğitim ve iş hayatındaki tecrübelerinden etkin bir şekilde yararlanabilir. Örneğin, ABD’de iş ve yaşam koşullarını merak eden bir mezunumuz, orada yaşayan bir başka mezunumuzla irtibata geçip ondan bilgi alabilir.

Kariyer hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz...