İsmail Cem Arslan 03.05.2018

TOBB ETÜ MED, Röportajlar köşesinde bu ay İşletme Bölümü 2013 yılı Mezunumuz İsmail Cem Arslan’ı ağırlıyor… İsmail Bey bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

2008 yılında başladığım TOBB ETÜ İşletme bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Mezun olduğum tarihten beri İstanbul’da yaşamaktayım. Denizbank Esentepe Ticari Şubesinde çalışmaktayım. Aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi Finans Mühendisliği bölümünde master yapmaktayım.

İsmail Bey, Ortak eğitimlerinizi İşletme mezunu olarak çok iyi kurum ve kuruluşlarda yaptığınızı bilmekteyiz. Bu süreçler ile ilgili bu firmalarda çalışmak ve kendini geliştirmek isteyen mezun ve öğrencilerimizle neler paylaşmak istersiniz?

Ortak eğitimlerimi TOBB, TOBB ETÜ-SEM ve PwC’de yaptım. İlk Ortak eğitimimi TOBB’da Oda Borsa Daire Başkanlığı’nda yaptım. Son Ortak eğitimimi PwC İstanbul ofisinde tamamladım.  PwC Ortak eğitimim sırasında birden fazla şirketin denetim sürecinde stajyer olarak bulundum. Ortak eğitim sırasında edindiğim tecrübeler çalışma hayatımı nerde nasıl yönlendireceğim konusunda bana yardımcı oldu.

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ’nden mezun olduktan sonra neler yaptınız?

Mezun olduktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladım. Denizbank A.Ş’de Yetiştirme Programı çerçevesinde Karaköy Ticari Şube’de başladığım çalışma hayatıma Denizbank’ta devam etmekteyim. Kısa bir süre ortak eğitimde tecrübe ettiğim denetim sektöründe E&Y çatısı altında bulundum.  2018 yılı Ocak ayında Kadir Has Üniversitesi Finans Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimi almaya başladım.

İstanbul’ a kolay adapte olabildiniz mi?

Fiili olarak 1 Mayıs 2013’te Ortak eğitim sebebiyle son dönemimde İstanbul’a yerleştim. Açıkçası İstanbul’a yerleşeli 5 yıl olmasına rağmen adaptasyondan ziyade Ankara’yı hala arıyorum.  5 yıldır İstanbul’da olduğum için adaptasyon problemini aştım ama bu Ankarayı aramadığım manasına gelmiyor.

Bankacılık sektörü oldukça emek ve fedakârlık gerektirdiğini biliyoruz. Kadir Has Üniversitesi’nde Yüksek Lisansınız devam ederken DenizBank’ta  Esentepe Ticari Şube’de çalışmak sizi zorluyor mu?

Bankacılık zaman açısından fedakarlık gerektiren bir meslek. Bankada çalışırken hafta içi akşam ve hafta sonu derslerin olması yorucu oluyor. 5 yıllık çalışmanın ardından tekrar derslere girmek ayrı bir heyecan ve motivasyon olarak geri döndüğü için şu anda bu zorlukla başa çıkabiliyorum.

08.07.2017 Cumartesi günü TOBB ETÜ İstanbul Kahvaltı buluşmasını İstanbul temsilcilerimizin destekleriyle gerçekleştirmiştik. Oldukça yoğun ilgi gören etkinliğimizin bu yıl ikincisi temmuz ayı içerisinde düzenlemeyi planlamaktayız. İstanbul da ikamet eden TOBB ETÜ Mezunu olarak sizler için ne gibi çalışmaların yapılmasını istersiniz?

Ankara’da yapılan etkinliklere bizim İstanbul’dan katılmamız çok zor. İstanbul’da yapılan etkinlikleri bu sebeple çok anlamlı buluyorum. Çünkü biz İstanbul’da bulunan TOBB ETÜ’lüler kendi yakın çevremiz dışında kalanlarla böyle etkinlikler dışında bir araya gelemiyoruz.  Bu konuda benim düşüncem etkinliklerin kahvaltı ile sınırlı olmaması yönündedir. Yılda birden fazla etkinlik olması gerektiğini düşünmekteyim.  Tekne turu,  iftar yemeği organizasyonu gibi etkinliklerin yapılması İstanbul’daki birlikteliği güçlendirecektir.  Ayrıca İstanbul’daki özel aktivitelere diğer illerden de katılımın olacağı kanaatindeyim.

Sosyal hayatında İsmail Cem Arslan öğrencilik yıllarında ki gibi aktif mi? Bu yorucu tempoda kendinize vakit ayırıyor musunuz? Neler yapıyorsunuz?

Öğrencilik yıllarım kadar aktif maalesef olamıyorum ama hafta sonlarında İstanbul’un yoğunluğundan kaçmaya çalışıyorum.  Hafta içi akşamları yüksek lisans derslerim olduğu için fazla zaman ayıramıyorum. Geriye kalan zamanlarda İstanbul’un ender artılarından biri olan sosyal aktivitelerle meşgul oluyorum.

TOBB ETÜ MED ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

TOBB ETÜ MED’i yakından takip ediyorum.  Yönetim Kurulumuzun ve Dernek komitelerimizin özverili çalışması Derneğimizi her geçen gün bir adım öteye taşıyor.  


Bizlere ayırmış olduğunuz vakit için teşekkür eder, çalışma hayatınızda başarılarınızın devamını temenni ederiz…