Safiye Elif Opşin 13.02.2015

TÜBİTAK’ta Proje Koordinatörü olarak görev alan ve TOBB ETÜ MED Sosyal Dayanışma Komitesi Başkanı İşletme 2010 Eğitim Öğretim Yılı mezunumuz S. Elif OPŞİN’ i TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin röportajlar dizisinin bu ayki konuğu olarak ağırlamaktan büyük keyif duymaktayız.

Çalıştığı kurum itibari ile mezunlarımız tarafından merak edilen yada mezunlarımızda merak uyandıran Elif OPŞİN kimdir?
1987 Ankara doğumluyum ve üniversiteyi tamamlayana kadarki eğitim öğretim hayatımı burada geçirdim.  TOBB ETÜ’de bir yıl hazırlık okuduktan sonra İngilizce eğitimi için dört aylığına ABD’ye gittim. Türkiye’ye dönerken eğitimime yurtdışında devam etme kararını almıştım. Son ortak eğitim programım için ERASMUS programı ile Bulgaristan’a gittim. Dedeman Princess Hotel’inde görev aldım ve ardından yüksek lisans eğitimim için ABD’ye gittim. University of Massachusetts Boston’da Uluslararası Yönetim yüksek lisans programından mezun olduktan sonra bir dönem daha kalıp Harvard Üniversitesi’nden Uluslararası Pazarlama dersi aldım ve akabinde Ankara’ya geri döndüm. İlk olarak TOBB Başkanlık Özel Kalem Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak çalışma hayatına başladım ve ardından şu anda çalışmakta olduğum TÜBİTAK’ta meslek hayatıma devam etmekteyim.


Sizi TOBB ETÜ’ deki öğrencilik yıllarınıza götürmek istesek bizlere o günlerinizden kısaca bahseder misiniz? TOBB ETÜ’deki Elif OPŞİN nasıl bir öğrenciydi?
Liseyi bitirinceye kadar oldukça hareketli, fazlaca konuşkan bir o kadar da derslerle arası iyi olan bir öğrenci oldum. Bu süreçte okul ikinciliği ve dördüncülüğüm oldu. Okul hayatıma önem vermiş olsam da hiçbir zaman ‘öğrencilik’ kimliğine sadece dersleri sığdıran biri olmadım. İlköğretim yıllarımın büyük bir kısmında jimnastik ve bale ile ilgilendim. Daha sonraları ise buz patenine yöneldim. Lise yıllarımda okulun badminton takımında oynuyor eş zamanlı olarak tenise de vakit ayırıyordum. Yine aynı dönemlerde piano çalmaya meraklandım ve 3 yıl boyunca aldığım piano dersleriyle kendimi geliştirmeye çalıştım.TOBB ETÜ ’ye başladığımda ise keyif alarak devam ettiğim bu hayatımın yoğunluğundan biraz sıyrılıp, üniversite yıllarımın tadını çıkarmayı tercih ettim diyebilirim. TOBB ETÜ’ye başladığımda dinamik, büyümeye niyetli, hedefleri yüksek olan bir akademik kadro ile karşı karşıyaydım. Öğrenci kulüplerinin ‘kurucusu’ olmanın heyecanını yaşayan arkadaşlarımla birçok kulübe üye oldum. Sosyal Dayanışma Kulübü’nün ise yönetim kurulu üyeliğini yapıyor boş vakitlerimde gönüllü arkadaşlarımla bir araya gelerek çeşitli faaliyetler organize ediyordum. 3. ve 4. senemde ise yüksek lisansa hazırlanma amacıyla vaktimin büyük bir kısmını derslerime yönelerek geçirdim.

TOBB ETÜ’ nün Ortak Eğitim model anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ortak Eğitim modelinin TOBB ETÜ’yü diğer üniversitelerden ayıran en belirgin özelliklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bu model benim TOBB ETÜ’yü tercih etmemdeki en önemli etkenlerden biriydi. Fakat itiraf etmeliyim ki, ne tercih döneminde ne de öğrenciliğim esnasında, bu modelin iş hayatında bu denli fayda sağlayacağını öngörebilmiş değildim. İş başvurularına gittiğimde özgeçmişimde 3 ayrı firmanın bulunması, mülakatlar esnasında tecrübelerimden bahsedebilmem ve ayrıca bana kattığı özgüven beni birçok yeni mezundan ayıran en belirgin özelliklerden olduğu kanaatindeyim. Ayrıca, hangi alanda daha mutlu ve başarılı olabileceğimi görmeme de imkân sağlayan bir olanak olduğunu düşünüyorum.

Stajlarınızı hangi kurumlarda gerçekleştirdiniz?

Ocak-Nisan 2008:      Forum Fuarcılık Arge & Uluslararası Pazarlama Departmanı

Ocak-Nisan 2009:      Sano Sağlık Hizmetleri – Muhasebe Birimi

Mayıs-Ağustos 2010: Dedeman Princess Hotel Plovdiv – Banquet & Pazarlama Departmanı

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nde Sosyal Dayanışma Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektesiniz. Gönüllü olarak yürüttüğünüz bu görevinizle ilgili takipçilerimize aktarmak istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Tabii ki var; herkesi komitemize bekliyoruz! J Komitemiz, henüz birkaç ay evvel gönüllü olan 5 mezunumuz tarafından kuruldu. Öncelikle mezunlarımız arasında maddi-manevi dayanışma ağı oluşturmayı hedefliyor ve mezunlarımızı sosyal sorumluluk projelerinde elele görmeyi arzu ediyoruz. TOBB ETÜ MED çatısı altında, derneğimizin desteğiyle, gerçekleştirmeyi planladığımız faaliyetlerimizde birlikteliğimizi güçlendirmeyi, toplumumuza fayda sağlamayı ve hem kendi aramızda hem de farklı ortamlarda TOBB ETÜ mezun kimliğimiz ile toplumsal farkındalığı arttırmayı amaçlıyoruz. Biz, mezunlar derneğimizi bir aile, komitemizi ise bu ailenin genç bir bireyi olarak görüyoruz. Biliyoruz ki; biz güçlendiğimizde birbirimize desteğimiz artacak ve birey olarak oluşturamadığımız toplumsal faydayı kalabalık bir aile olarak meydana getireceğiz.

Şu anki çalıştığınız kurumda geçmiş yıllarda yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?

Hem de çok! Yeni mezun olarak işe başlamış olsam da stajlarım sayesinde edindiğim tecrübeler özgüvenimin artmasında çok büyük rol oynadığını söyleyebilirim. Şu anda TÜBİTAK’ da görev alıyorum ve stajlarım sayesinde özel sektörün havasını solumuş biri olarak farklı bakış açısıyla çözümler üretebiliyorum. Ayrıca, farklı organizasyon kültürlerinde bulunmuş olmak, çeşitli işleyişleri gözlemleme fırsatı elde etmek, bugün bulunduğum ortamı kıyas edebilmeme de yardımcı oluyor.

TÜBİTAK’ ta çalışmaya başlamadan önceki iş arama sürecinizden söz edebilir misiniz?

Bu açıdan uzun süreç yaşamadım. Yurtdışından dönünce 1 ay kadar dinlenmek istedim, akabinde TOBB’a başvurdum. TOBB ile görüşme/mülakat sürecim yaklaşık 1 ay sürdü, sonrasında işe başladım. Oradan da TÜBİTAK’a geçtim.

TÜBİTAK’taki iş tanımız hakkında bizleri ve takipçilerimizi bilgilendirir misiniz? Çalıştığınız kurum ve pozisyondan memnun musunuz?

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’na bağlı olan Bilim Merkezleri Müdürlüğü’nde görev alıyorum. Müdürlüğümüzün 2023 yılına kadar yerel yönetimlerin ortaklığı ile her ilde bilim merkezi kurma kararı bulunmaktadır. Bu hedef doğrultusunda Bursa’da bilim merkezi kurulması projesinin yürütücülüğünü yapmaktayım. Oldukça keyifli, yüksek tempolu, bol seyahatli ve bir o kadar da bana mesleki açıdan katkı sağlayan bir işim olduğu için mutluyum.TÜBİTAK çalışma alanı itibariyle diğer birçok kamu kuruluşuna kıyasen daha fazla akademik bir ortama sahip. Çalışanların çoğu eş zamanlı olarak akademik hayatlarını da devam ettirmekte. Sürekli kendini geliştiren insanlarla beraber çalışmak beni oldukça mutlu ediyor.

Çalıştığınız kurumun size sunduğu avantajlar ve dezavantajlar hakkında biraz bahsedebilir misiniz?

Özel sektörde bulunmuş biri olarak kamu kuruluşunda çalışmayı deneyimleme fırsatını bir avantaj olarak görebiliriz. İki sektör arasında işleyiş bazlı ve yönetimsel anlamda hem benzerlikler hem de büyük farklılıklar bulunmakta. Bir diğer avantajı ise iş arkadaşlarımın çok çeşitli alanlarda akademik çalışmalarının bulunması diyebilirim. Görev aldığım müdürlüğün yurtdışından firmalarla çalışması bana farklı kültürlerdeki iş hayatını ve çalışma prensiplerini gözlemleme imkânı sağlıyor. En büyük dezavantaj ise yaptığım işin çok spesifik olmasından dolayı farklı kurum veya şirketlerde aynı alanda çalışma olasılığımın düşük olması olarak görüyorum.

Geleceğe dönük kariyer planlaması yaptınız mı?

Sabit bir hedef peşinde ilerleyip kendimi sınırlayan biri değilim. Kariyerimin çok başındayım ve karşıma çıkan her fırsatı değerlendirmeye açığım. Elbette rüzgârın savurduğu yere gitmiyorum. Aklımda şekillendirdiğim belli seçeneklerim var; hangi alanlarda ilerlemek istediğimi, beni neyin mutlu ettiğini çok iyi biliyorum. Bu doğrultuda adımlar atıyor, ilerlemek istediğim alanlarda kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

TOBB ETÜ MED olarak bizlerden beklentileriniz var mı?

Ben TOBB ETÜ’de okumuş ve sonrasında TOBB’da çalışmış biri olarak TOBB ailesinin bir bireyi olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu ailenin bireyleri arasındaki bağların güçlenerek büyümesini görmek bana büyük bir memnuniyet vermekte. Bu ilişkinin kuvvetlenmesinde Derneğimizin büyük rolü var. Çalışmalarınızın artarak devam etmesini temenni ederim.

Röportajımızı burada sonlandırırken, yoğun iş temponuzda bizlere de zaman ayırdığınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz