Erdem Sarıgil 15.12.2015

2015 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde röportajlar dizimizin son konuğu olarak TOBB ETÜ’nün başarılı isimlerinden olan ve kariyer hayatıyla merak uyandıran 2010 Eğitim-Öğretim Yılı Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunumuz Erdem SARIGİL’i ağırlıyoruz.   

Erdem Bey, sizi biraz daha yakından tanımak isteyen takipçilerimiz için kendinizden bahsedebilir misiniz?
 

1987 Ankara doğumluyum. Tüm eğitim hayatımı da bu şehirde geçirdim. 2005 yılında TOBB ETÜ ailesi ile tanıştım ve lisans eğitimimi burada tamamladım. Kendini geliştirmenin çok yönlü olması gerektiğine inanan biri olarak yüksek lisans eğitimi için Bilkent Üniversitesi’ni tercih ettim.  2012 yılında yüksek lisans derecemi aldıktan sonra doktora eğitimim için ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği bölümüne başvurdum ve kabul edildim. Aynı zamanda Aselsan’da mühendis olarak çalışmaktayım.
   

 2006-2007/ 2007-2008 yıllarında TOBB ETÜ’nün Yüksek Şeref listesinde yer almak akademik hayatınızda size neler kattı?

2006-2007 ve 2007-2008 yıllarında okulumuzun yüksek şeref listesine girmeye hak kazandım. Bu başarılar ilerisi için beni daha çok motive etti ve daha başarılı olmamda katkı sağladı.      

İlk iş deneyiminizi ODTÜ Teknokent’te ki Siemens’te gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. İlk iş deneyiminiz ile ilgili bizimle paylaşmak istediğiniz bir anınız var mıdır?

İkinci sınıfta yaptığım stajı saymazsak gerçek anlamda ilk iş deneyimimi Siemens’te yaşadım. Lisans eğitimimim ardından okulda edindiğim bilgiler ışığında Ortak Eğitim kapsamında 3 ay Siemens’te çalıştım. Bu süreçte stajyerden çok normal bir çalışan gibi görev aldığım için hem kendime güvenim arttı hem de iş hayatında beni nelerin beklediğini daha net görebildim. Geriye dönüp baktığımda bende en çok iz bırakan anımı stajımın ikinci ayında yaşadığımı düşünüyorum. Üzerime atanmış hatalardan birini çözmeye uğraşırken yapacağım değişikliğin sistemin diğer kısımlarında da etkisi olacağını görüp bu bilgiyi amirimle paylaştım. Birlikte inceleme yaptıktan sonra konunun merkez birim (Almanya) tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtip sorumluluğu bana vererek durumu birim yetkilisine açıklamam gerektiğini belirtti. Almanya’daki merkez ile 45 dakika süren telefon görüşmesi sonucunda değişiklik önerim kabul edildi ve yaptığım katkı için tebriklerini ilettiler. Kendime güvenimin artmasını sağlayan bu olaydan sonra iş hayatında daha emin adımlarla ilerlemeye başladım.    

2010-2012 yıllarında Yüksek Lisansınızı Bilkent Üniversitesi’nde hangi bölümde yaptınız?

Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra kariyerime nasıl devam etmeliyim sorusunu sordum kendime. Okulumuzun Sanayi-Üniversite işbirliği kapsamında bize sunduğu ortak eğitim fırsatı sayesinde iş hayatında beni nelerin beklediğini az çok bildiğim için hem akademik dünyayı  tanımak hem de bilgi birikimimi arttırmak için Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, Sayın hocam Prof. Dr. Özgür Ulusoy ile çalışmaya başladım. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde alanında önemli bir isim olan Özgür Hocam ile yüksek lisans eğitimimi tamamladım.
 

Bilkent Üniversitesi'nde tamamlamış olduğunuz Yüksek Lisansınızdan sonra kariyerinize Doktoranızı yaparak devam ettiğinizi belirtmiştiniz. Kariyer planlaması yapan mezunlarımız için neler söylemek istersiniz?

Yüksek Lisans derecemi aldıktan sonra hedeflerime ulaşmak için ODTÜ’de doktoraya başladım. Eğitim hayatım boyunca elde ettiğim bilgi birikimimi ülkemin hizmetine sunmak için doktoramın ilk senesinde Aselsan’da çalışmaya başladım. Şu sıralar iş yerindeki yoğunluktan dolayı doktora eğitimime ara vermek zorunda kalsam da en kısa zamanda akademik çalışmalarıma yeniden döneceğim. Ortak Eğitim programı sayesinde mezun olan tüm arkadaşlarımız mezuniyet sonrasındaki iş hayatını görüyor. Okulumuzun eğitimi çok iyi olsa da iş hayatı için lisans eğitimi maalesef yeterli gelmiyor. Arz-Talep dengesi her geçen gün aleyhimize döndüğü için kariyerine yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem seçtikleri bir konuda uzmanlaşmak için master ve doktora çalışmalarını yapmaları yönünde olacaktır. Bir yandan çalışırken bir yandan eğitime devam etmek yorucu olsa da alanımızda en iyisi olmadığımız sürece yarınlarımız hep belirsiz olacaktır.    

KPSS, KPDS ve ALES sınavlarından çok iyi dereceler aldığınızı bilmekteyiz. Bu başarınızı neye borçlusunuz? 
Bu sınavlara hazırlanan mezunlarımıza neler söylemek istersiniz?

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinden mezun olduğum için bilgi birikimi konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Mezun olan arkadaşlarımın da bu konuda sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Benim sınavlar konusunda dikkat ettiğim iki nokta vardır. Sınava girmeden önce soru çeşitlerini görüp sınav sırasında bir sürpriz yaşamamak için geçmiş yıllardan bir sınavı bulup incelerim. Böylece neyle karşılaşacağımı bildiğim için kafam rahat olur. İkinci olarak da sınavlarda stres olmamaya gayret ederim. Her zaman için ikinci bir şansım olacağını bildiğim için sınavı dünyanın sonu olarak görmem, bu da başarımı önemli oranda arttırıyor.  

Aselsan’da Mühendis olarak çalışmaktasınız. Görev tanımınızdan bahsedebilir misiniz?

Savunma sanayimizin temel direği olan Aselsan’da 2013 yılından itibaren çalışmaya başladım. Elektronik Harp alanında, deniz projeleri kısmında çalışmaktayım. Genel anlamda gemiler ve deniz altlarında bulunan savaş sistemlerinin milli kaynaklar kullanılarak yerlileştirilmesini sağlıyoruz. Yaptığım işte detay veremesem de hem kişisel gelişim açısından hem de çıkan ürünlerin etkin kullanılması açısından değerlendirme yapmam gerekirse gayet tatmin edici bir iş yaptığımı söyleyebilirim.          

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin yapmış olduğu çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Bizlerden beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
 

Bizleri bir arada tutmak için çeşitli etkinliklerin yapıldığını biliyorum. Elimden geldiğince etkinliklere katılmaya çalışan biri olarak bu konuda sizleri tebrik ediyorum. Yeni kurulmuş sayılabilecek bir üniversite olarak zaman içinde aile olma farkındalığının artacağına ve gönüllülük esasına dayanan dernek işlerinin bizleri birbirine yakınlaştıracağına inanıyorum. Yeni etkinliklerde bir araya gelip deneyimlerimizi paylaşmayı ümit ediyorum.      


2016 yılında da çalışma hayatınızda başarılarınızın devamı diliyor, mezunlarımıza ve mezun adayı olmaya hak kazanan iş dünyasına atılacak sevgili öğrencilerimize yol gösterici olacak röportajınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.