MÜCAHİD ATAK 02.08.2018

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ'13 YILI MEZUNUMUZ MÜCAHİD ATAK’I AĞUSTOS AYI KONUĞUMUZ OLARAK AĞIRLAMAKTAN DOLAYI MUTLULUK DUYUYORUZ. MÜCAHİD BEY BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ? 

1989 Ankara doğumluyum. Lise öğrenimimi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Rahmetli Süleyman Sarıtaş hocanın tavsiyesi ile TOBB ETÜ Makine Mühendisliği bölümünü tercih ettim. Şu anda Gazi Üniversitesi İleri Teknolojiler ana bilim dalında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Evli ve bir baba adayıyım.   

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA NELER YAPTINIZ?

Ortak eğitim programı kapsamında TAİ – THY ortaklığında kurulan TCİ kabin içi sistemlerinde kısa bir süre çalıştım. 2 dönem Ortak eğitimimi de üstüne ekleyince 1 yıldan fazla bir süre TAİ içerisinde çalışma imkanım oldu. Çalıştığım firma THY bünyesinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Hangarlarına taşınınca ayrılmak zorunda kaldım. 1 yıl Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikasında çalıştıktan sonra 2015 yılında ASKİ’de işe başladım. Kısa dönemde 3 güzel firma ile çalıştım yani :) 

ASKİ’DE ÇALIŞMAK İSTEYEN MEZUNLARIMIZ İÇİN NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ? BİZE BİRAZ KURUMDAKİ POZİSYONUNUZDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

ASKİ dışardan göründüğünün aksine çok büyük ve çok farklı iş kategorilerinin olduğu devasa bir kamu kuruluşu. Bünyesinde 4000’den fazla kişi çalışıyor ve neredeyse her meslek grubundan insana ihtiyaç duyan geniş bir iş ağımız var. Kurum; başta mühendislik dalları olmak üzere hemen hemen tüm mezunlarımız için güzel iş olanakları barındırıyor. Çalışmalarımızın sadece su ve kanalizasyon üzerine olduğunu düşünmeyin. ASKİ; Enerji üretiminden (GES, HES vs), Haberleşme ve SCADA ağı, su istasyonlarının işletilmesi, satın alma ve muhasebe işlerine kadar her meslek grubundan mezunumuzun üst düzeyde çalışabileceği bir kurum. Bana gelecek olursak önce kurum bünyesinde Su Arıtma Dairesi Başkanlığında Ankara’ya verilen suyun arıtılması ve su kalitesinin artırılması için çalıştım. 2016 yılından bu yana Ankara’daki tüm su terfi istasyonu ve sondaj kuyularının bakım-onarım şefliğini yapmaktayım.  Tüm Ankara’nın –en uç köyler dahil- su ihtiyacının kesintisiz karşılanması ve arızaların giderilmesi için çalışmalar yapıyoruz.     

İŞ YAŞANTISI DIŞINDA İLGİLENDİĞİNİZ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ VAR MIDIR? SOSYAL HAYATINDA MÜCAHİD ATAK KİM? 

Aslında benim sosyal sorumluluk çalışmalarım üniversite hayatımda başladı. Henüz bir üniversite öğrencisiyken Ankara Çocuk Islahevinde yaşı 15 in altında olan çocuk mahkûmlara eğitim veriyordum. Hayata atıldıklarında adaptasyon sorunu çekmemeleri için ve bir mesleğe sahip olmaları için çalışmalar yaptık. Şu an iş yoğunluğum sebebiyle aktif bir projede yer alamasam da maddi durumu yetersiz olan üniversite öğrencilerine düzenli olarak burs veriyorum. 

DERNEĞİMİZİN ETKİNLİKLERİNE OLAN KATKILARINIZDAN DOLAYI SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ. DERNEĞİMİZ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ BİR KAÇ CÜMLEYLE ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Mezunlar Derneği oluşumu, bir üniversitenin kurumsal kimlik kazanabilmesi için gerekli olan en kritik yan parçalardan biridir. Mezun öğrencilerin, iş hayatına atıldıktan sonra hala okulu için özverili şekilde çalışıyor olması üniversitenin ne kadar değerli olduğunu gösteren en önemli ölçüttür. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin bu kadar aktif bir çalışma içerisinde olması beni çok gururlandırıyor. Bu çalışmalara destek olabilmek, organizasyonlara katılım sağlamak da beni çok mutlu ediyor. Bu ailenin bir parçası olmanın verdiği gururla hem üniversitede lisans eğitimi alan arkadaşlarımıza hem de yeni mezun olan arkadaşlarımıza destek vermeye uzun yıllar devam edeceğimizi umuyorum.

KARİYER HAYATINIZDA BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ...