Ahmet Büberci 02.11.2015

TOBB ETÜ İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunumuz Ahmet BÜBERCİ ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Naz Global şirketinin Genel Müdürü Ahmet BÜBERCİ kimdir? Değerli takipçilerimize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Kayserili esnaf bir ailenin 2 çocuğundan biriyim. Lisans eğitimimi TOBB ETÜ Uluslararası İlişkilerde, Yüksek Lisans eğitimimi ise Ankara Üniversitesi Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama alanında yaptım.  Yerel ve Uluslararası farklı firmalarda Dış Ticaret, İş Geliştirme ve Ticari Lobicilik üzerine çalıştım ve danışmanlık yaptım. 2014 yılında 3 ortak olarak Naz Global Dış Ticaret firmamızı kurduk ve yürütüyoruz.  

TOBB ETÜ Uluslararası ilişkiler bölümünde eğitim-öğretim gördüğünüz yıllarda sosyal bir kişiliğe sahip olduğunuzu bilmekteyiz. TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

Uzun ama çok güzel zamanlardı. Üniversiteyi tam 6 senede bitirdim. Okula ilk girdiğim senelerde Tiyatro Topluluğunu kurduk ve çok güzel bir oyun sahneye koyduk. O zamanları ve sahne heyecanımı anlatamam sizlere. Öte yandan yine ilk senelerde Münazara Topluluğunda görev aldım. Türkiye’de güzel başarılara imza attığımız birçok münazara turnuvasında TOBB ETÜ’yü temsil ettim. Tiyatro ve münazara çalışmaları bana çok ciddi bir hitabet ve sahne hakimiyeti tecrübesi kattı. Okulun ilerleyen yıllarında ise en çok emek ve zaman harcadığım Düşünce Masası Topluluğu’nu kurdum. Bu topluluk vasıtası ile birçok ulusal ve uluslararası toplantılar ve seminerler organize ettik. Gençlik katılımlarının siyasi ve ekonomik açıdan daha etkin ve aktif olması için birçok zeminde çalışmalar yaptık. O dönemki başarılarımızdan dolayı TOBB ETÜ tarihindeki ilk topluluk odası da bizlere tahsis edilmişti. Bu çalışmalar yürürken Devletin seçmiş olduğu 50 kişilik bir eğitim programına kabul edildim. Bu program yürürken TBMM çatısı altında Kurucu Başkanlığını yaptığım Türkiye Gençlik Komitesi’ni kurduk. Amacımız seçme şansı olan fakat seçilme şansı olamayan gençlerin aktif siyasette birlik içinde, yasama sürecinde seslerini ortaya koymalarını sağlamak oldu. O dönem gençlik adına Başkanlığı ben yürütüyordum, 3 siyasi parti de Komitemize üye verdiler. Bunlar Ak Parti’den Kürşad Tüzmen, CHP’den Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Muharrem İnce, MHP’den ise Atilla Kaya olmuştu. Bu vesile ile üniversiteden daha çok TBMM’de ki çalışmalarda görev almak zorunda kalıyordum. Ülke gençliğimizi ulusal ve uluslararası birçok toplantı ve seminerde temsil etme şansı yakaladım.  Eğitimimin son iki senesine geldiğimde ise resmi olarak Kürşad Tüzmen’in yanında çalışmaya başlamıştım.  Bu sebeplerden biraz uzun da olsa hayatımın sonuna kadar unutamayacağım 6 sene sonunda lisans eğitimimi tamamladım.        

2013 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama bölümünde Yüksek Lisans’a başladınız. Neden Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama bölümünde eğitiminize devam etmek istediniz?

Aslında Uluslararası İlişkiler bitirmek hem bir şans hem de biraz dezavantaj. Uluslararası İlişkiler kişiye çok ciddi bir genel kültür ve donanım yüklüyor fakat size diret meslek sunmuyor. Kürşad Tüzmen’in yanında çalışmaya başlamamla birlikte kendimi Dış Ticaret konusunda geliştirmeye başladım. Türk Mallarını dünyanın her yerine göndermek ve ülkeye katma değer koymak çok güzel bir duyguydu. İşimi her anlamda iyi yapabilmek için pratiğin yanına eğitimi de koymak amacı ile Dış Ticaret Yüksek Lisansı yaptım.  

Üniversite hayatınız boyunca Ortak Eğitimlerinizi hangi kurumlarda gerçekleştirdiniz? Üniversitemizin zorunlu kıldığı Ortak Eğitim modelinin iş hayatınızda size ayrıcalık sağladığına inanıyor musunuz?

Ortak Eğitim Türkiye standartlarında öğrenci için bulunmaz bir fırsat. Üniversitede gördüğünüzü hayata dökebilmek için çok ama çok önemli bir süreç. Ortak Eğitim bana bu fırsatı yakalama imkanı sundu. İlk Ortak Eğitimimi ORSAM(Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi)’da yaptım. 3 aylık bu süreç boyunca dış ilişkiler hakkında resmiyetin nasıl olduğuna bir fiil şahit oldum ve çok yararını gördüm. 

Derneğimizce yapılan “Mezun İş Durumu Ölçme ve Değerlendirme Anketi” sonuçlarına göre mezun olduktan kısa bir süre sonra iş sahibi olan %33,8’lik ilk dilimin içerisinde yer alıyorsunuz. İlk iş tecrübeniz olan TBMM Başkanlığı altında kurulan Gençlik Komitesi Başkanlığını görev sürecinizden bahsedebilir misiniz?

O dönem Devlet’in seçmiş olduğu 50 genç arasında yer aldım. Kurumları ve Devlet aygıtının çalışması öğretiliyordu. Bu süre içinde ben ve arkadaşlarımla beraber TBMM çatısı altında gençlerin yasama faaliyetlerine etkin bir şekilde katılabilmesi amacı ile TBMM Başkanlığı’na bağlı bu yapıyı kurduk. Beni de Genel Başkan olarak seçtiler o dönem. Türkiye’de ulusal gençlik politikalarının oluşturulması sürecine ciddi katkılar sağladık. Türkiye’de gençliği, parti ve ideoloji gözetmeksizin kucaklayan bir yapı kurduk ve işlettik. 

2011-2012 yılları arasında Genpower Jeneratör firmasında İhracat Uzmanı olarak çalıştınız. Bu firmada çalışmaya istekli mezunlarımız için iş tanımınızdan bahseder misiniz?

Benim bu firmaya girmem mezuniyetimden önce oldu. Kürşad Tüzmen bu firmaya danışmanlık vermeye başlamıştı. Dış Ticaret ve İş geliştirme uygulamalarında ise ben görev aldım, onun yardımcısı olarak.  Firmada temel görevim Uluslararası Ticaret Lobiciliği idi. Dünya’da ki büyük enerji projeleri için alt yapı görüşmelerini ve idari ön görüşmelerini gerçekleştiriyordum.    

Genpower Jeneratör firmasındaki görevinizden sonra Yakıcı Dış Ticaret’te İş Geliştirme Koordinatörü, COMM LED Aydınlatmada Dış Ticaret Müdürü ve E2A Enerji - Dış Ticaret Danışmanlık firmasında Genel Müdürlük yaptığınızı bilmekteyiz. Mezun İş Durumu Ölçme ve Değerlendirme Anketi’nde mezunlarımıza iş değişikliği yapıp yapmadıklarını sorduk. Yapılan Anket sonucuna göre %36,2’lik evet cevabı veren mezunlarımızdan birisi olarak yaptığınız iş değişiklilerinin özel bir sebebi yok ise öğrenebilir miyiz?

Genpower’da çalıştıktan sonra bana farklı iş teklifleri gelmeye başladı. Farklı firmalarda görev alma şansım oldu. Bu sayede piyasada farklı sektörlerin yapılarını görme şandım oldu. Farklı firmalarda olsa yaptığım işin doğası hep aynıydı; Dış Ticaret ve İş Geliştirme yapıyordum. Buralardan edindiğim bilgi ve çevre sayesinde ise kendi işimi kurabilme olanağı yakaladım. Şuan için de Naz Global olarak bizler Dış Ticarette, ürün ve hizmetlerin ulusal ve uluslararası pazarda etkin ve aktif bir pazar payına sahip olması için firmalara çözümler üretir ve uygulamasını yaparız. 
Ülke-Ürün-Pazar matrisi kurgulanarak üreticinin elinde ki ürünleri tedarikçiye doğru şekilde ulaştırmasını sağlarız. Naz Global’de bizler deneyimli ve eğitimli ekibimiz ile firmalara Dış Ticaret ve Yatırım konularında A'dan Z'ye çözüm önerileri ortaya koymaktayız.

Şu anda Naz Global Dış Ticaret Ltd. Şti firmasına Genel Müdür olarak görev yapmaktasınız. Bu pozisyona gelene kadar kendinizi geliştirmek için Dış Ticaret ve İş Geliştirme faaliyetleri ile ilgili Kuzey Irak, İran, Irak Merkez, Suriye, Gürcistan, Güney Afrika, Mozambik, Katar, Güney Afrika, Nijerya, Tunus, Cezayir, Almanya, Fransa, Hollanda, Yunanistan, BAE, Katar, birçok Avrupa Ülkesinde ve Rusya'da bulunduğunuz doğru mu? Türkiye’nin yukarıda bahsi geçen ülkelerle olan dış ticaretini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yukarıda yazan ve daha fazla ülkede dış ticaret faaliyetleri ile ilgili birçok defa bulundum. Dış Ticaretin doğası olarak çok seyahat ediyorum. 2011 ile 2014 yılları arasında Dış Ticaret yapmak özellikle yakın coğrafyamıza çok daha rahattı. Bölgemizde yaşanan siyasi sıkıntılardan maalesef bizler de son dönemlerde ciddi şekilde etkilenmeye başladık. Türkiye ihracatı maalesef pazar payı olarak bölgede ciddi kan kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Biz bu süreci yeni bölgelerde ticari ilişkilerimizi geliştirerek telafi etmeye çalışıyoruz. Şuan için kendimize Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika’yı hedef almış durumdayız. Ülkemiz için yeni fırsatlar yaratma gayreti içindeyiz. İhracat, mikro bazda  üretici-imalatçı firmalar içinde, makro bazda ülkemiz ekonomisi içinde hayati ve büyük stratejik önem arz eden konudur. Ülke ihracatımızın arttırılması için her sene elimizden gelen çabayı ekibimizle beraber yürütmeye devam edeceğiz.  

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği olarak bizden beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle şimdiye kadar yapmış oldukları değerli çalışmalardan dolayı TOBB ETÜ Mezunlar Derneği yönetimine teşekkür etmek isterim. TOBB’un ve Üniversitemizin girişimci mezunlar ile daha aktif bir birliktelik kurması amacı ile köprü görevi üstlenmesini isterim. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.