UTKU GALİP AKÇOK 01.02.2018

Şubat ayı konuğumuz 2016 yılı İktisat Bölümü ve Hukuk Çift anadal mezunu Utku Galip Akçok. Birçok başarıya imza atan mezunumuz sizler için sorularımızı yanıtladı. New York Barosu sınavına girmek isteyen mezunlarımızı yakından ilgilendiren bu röportaja mezunlarımızı daha fazla bekletmeden başlayalım.  

Utku Galip Akçok kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1991 yılında Edirne’de doğdum. Türkiye’nin bir çok yerinde öğrenim gördüm diyebilirim. En batısında da okudum, en doğusunda da. Liseyi babamın görevi dolayısıyla Madrid/İspanya’da okudum. Daha sonra Türkiye’ye geldim, kalan lise eğitimimi tamamlayıp herkes gibi LYS’ye girdim. LYS’de Türkiye 731. si olarak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat bölümüne tam burslu yerleştim. Hazırlıkta okurken San Francisco’ya geldim ve burada yaklaşık 4 ay kaldım, daha sonra Türkiye’ye dönüp bölümüme devam ettim. İktisat bölümünde, 2. dönemde çift anadal yapmak için gerekli olan 3.25 not ortalamasını tutturup hukuk fakültesine başvurdum ve kabul aldım. Böylelikle hukuk hayatim başlamış oldu.  

TOBB ETÜ’nün zorunlu kıldığı ve mezuniyetten sonra iyi ki TOBB ETÜ’lüyüm dedirten Ortak Eğitim Modeli’nde stajlarınızı hangi kurumlarda gerçekleştirdiğinizi öğrenebilir miyiz?

Mezuniyete kadar, üç farklı yerde staj yapma imkanı buldum. Bunlardan biri Erasmus çerçevesinde Varşova/Polonya’da bir şirkette staj yaptım.2016 yılı ocak ayında her iki bölümden de mezun oldum. Mezun olma aşamasındaki her genç aday avukat gibi, staj bakmaktaydım. Bir kaç yerle konuştuktan sonra, açıkçası asıl istediğim şeyin henüz o bürolarda staj yapmak olmadığını fark ettim. Bunun sonucunda 6 sene önce gittiğim yer olan San Francisco’ya yeniden gitme kararı aldım.    

Yüksek lisans eğitiminizi nerede tamamladınız?

San Francisco’da Golden Gate Üniversitesinden yüksek lisansa kabul aldım. 1 seneye varmadan yüksek lisansımı burada tamamladım ve mezun oldum.  

Utku Bey, şu anda Schinner&Shain LLP’de avukatlık yapmaktasınız. Bu süreç ile ilgili hangi aşamalardan geçtiğiniz? Bu sınava girmek isteyen mezunlarımızla geçirmiş olduğunuz süreç ile ilgili neler paylaşmak istersiniz?

New York Barosu Sınavı için gerekli olan koşulları sağlayarak sınava girme hakkini elde ettim. 25-26 Temmuz ayında yapılan New York Barosu sınavını geçerek, New York’da ve bazı eyaletlerde(27 civarı) avukatlık yapma hakkini kazandım. 50 saat pro-bono çalışmadan ve yapılacak olan basit MPRE(hukuk etiği sınavı) sınavını geçtikten sonra, resmi olarak avukatlık yapacağım. Şu anda San Francisco’da bulunan Schinner&Shain, LLP’ de Temmuz 2017’den beri çalışmaktayım. Yaklaşık 3 senedir de San Francisco’da yaşamaktayım. Mezun olduktan sonra, hatta daha tam mezun olmadan, San Francisco’ya geldim. Tanıdığım kimse yoktu, o yüzden başlangıçta biraz yavaş ilerledim diyebilirim. San Francisco’ya uçaktan indiğimde kalacak yeri bile daha ayarlamamistim. İlk 7-8 ay yerleşme telaşıyla geçti. Ev buldum, Daha sonra okul bakarken Golden Gate Üniversite’ni buldum, başvuruyu yaptım ve kabul aldım. Mayıs 2017’de Golden Gate Üniversitesinden Amerikan hukuku alanında yüksek lisans yaparak mezun oldum. Ancak, New York Barosu sınavına girmeyi kafaya koymuştum. Sadece yüksek lisansımı yapıp geri Türkiye’ye dönmek, verdiğim o kadar zahmete değecek bir başarı olduğunu düşünmedim. 2 ay boyunca, çok ve çok aşırı bir yoğun tempoda çalışarak, 25-26 Temmuzda yapılan sınavı ilk hakkımda geçmeyi basardım. Sınavın ne kadar zor olduğunu o sınava girenler bilir demek istiyorum. Bunu biri okur okumaz, ben yine de şunu söylemek istiyorum. Evet, New York Barosu Sınavını geçerek Amerika’da avukatlık yapabilecek olmak, dünyanın en büyük ve prestijli barosuna kayıt olmak gerçekten gurur verici ve mutlu edici bir şey. Ancak bu çok büyük bir risk.  

Bu sınava girmek isteyen Mezunlarımız için verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

TOBB ETÜ’ lü arkadaşlarıma naçizane tavsiyem, bu riski almalarına değer mi değmez mi sadece bunu düşünsünler. Gönül ister ki bütün girmiş, girecek arkadaşlarımız her sınavdan başarıyla çıksınlar ancak maalesef durum böyle olmuyor. Sınavdan kalınca 6 ay sonra yapılacak olan sınava hazırlanmanız gerekiyor. Tabi ki bu hem para hem de zaman alıcı bir şey.    

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği olarak bizden beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Mezunlar Derneğimizin ve TOBB Etü ’nün, mezunlarımızın bu başarılarını duyurmalarını bir zorunluluk olarak görüyorum. Bir üniversite, öğrencilerinin, mezunlarının başarılarını sahiplenmeli ve bunu gururlanarak duyurmalıdır. Çağımızın en büyük gelir kaynağını reklamların oluşturduğunu düşünürsek, reklam değeri taşıyan başarıların TOBB ETÜ tarafından aday öğrencilerle paylaşılması, Üniversitemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Üniversite’nin akademik kadrosu kadar o Üniversiteden mezun olmuş olan öğrencilerin başarıları da bir o kadar önemlidir. Belki, geleceği çok parlak bir aday öğrenciyi bu haber okulumuza kazandırabilir. Buna dikkat edilmesi, benim Üniversitemizden istediğim en büyük dileğimdir. Sayin Rifat Hisarciklioğlu’nun da dediği üzere biz TOBB ETÜ etiketini hayatımız boyunca taşıyacağız. İlerleyen zamanlarda, çok daha başarılı mezunlar veriyor olmak, Üniversitemizin ve Mezunlar Derneğimizin katkılarıyla olacaktır. 

Utku Bey keyif dolu röportajınız için teşekkür eder, kariyer hayatınızda başarılarınızın devamını temenni ederiz.