YUSUF BUĞRA TANIK 01.10.2021

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ,Ekim ayı Röportajlar köşesinde bu ay, İşletme Bölümü 2019 Mezunumuz Yusuf  TANIK’ı ağırlıyor.
Nata Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Buğra Tanık kimdir? Yusuf Bey,bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Yusuf Buğra Tanık 2019 yılı TOBB ETÜ İşletme Bölümü mezunuyum. Şirketimiz NATA Holding’de aktif olarak Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktayım. Ankaragücü Klubü Başkan Yardımcılığı , Fenerbahçe SK Kongre üyeliğimin yanı sıra 2019 yılından itibaren TÜSİAD üyeliğim bulunmakta ve yine 2019 yılından itibaren AYD (Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği)  de Başkan Yardımcılığı görevim bulunmaktadır.

Neden TOBB ETÜ? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?
 

TOBB ETÜ tercihini yapmak benim için zor olmadı. Üniversite sınavından sonra ailemden ve çevremizdeki arkadaşlarımızda TOBB ETÜ’nün Türkiye’nin en iyi akademik kadrolarından birisine sahip olduğunu öğrendim. Araştırmalarımı yaptıktan sonra hocalarımızın sadece akademik başarı odaklı olmadıklarını aslında daha da önemli olan insan odaklı olduklarını öğrendim. Bunu üniversite hayatımda da kendim tecrübe ettim. TOBB ETÜ’de okumaya başladığım andan mezun olduğum sürece kadar hocaların sizleri aslında gerçek hayata hazırladığını anlıyorsunuz ve işte o noktada iyi ki TOBB ETÜ’yü seçmişim diyorsunuz.

2012 yılından bu yana Nata Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak bu süreçte sizleri heyecanlandıran projeleriniz nelerdi ve gelecekte hangi projeleri hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?


Başta altyapı müteahhitlik hizmetleri olmak üzere proje geliştirme, AVM, gayrimenkul, enerji, maden, turizm gibi birçok sektörde ülkemizde ve yurtdışında faaliyet gösteren bir firmayız. Rahmetli dedem Hasan Tanık tarafından beton boru imalathanesiyle başlayan serüven 1960’ lı yıllara uzanıyor. Devam eden yıllarda Babam Namık Tanık kendisinden görevi devir alıyor ve büyüme süreci başlamış oluyor. Ankara , İstanbul başta olmak üzere güzel ülkemizin birçok şehrinde altyapı çalışmaları yaptık ardından Türkmenistan’nın güzide şehri Aşkabat’ın şehir içi yollarını gururla tamamlayıp 500 günde 180 köprü yapan firma olarak Guinness rekorlar kitabına aday olmaya hak kazandık ve Dünyanın en büyük 250 yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sıralamasında 97. sıraya kadar yükseldik. Bu sürede Antares, Nata Vega , Vega Subayevleri , Vega Eskişehir, Vega Yalova, Vega Silivri ,Vega İstanbul AVM ve son olarak Vega CADDE Mobilya AVM mizi hayata geçirerek  Ülkemizde %100 yerli sermayeli en büyük Avm Yatırımcısı olduk.
  Şuanda AVM lerimizde 900.000 m2 ye yakın inşaat alanımız ve 350.000 m2 den fazlada kiralanabilir alanımız bulunmakta öncelikli hedefimiz önümüzdeki dönemde AVM sayımızı arttırıp sektördeki payımızı büyütmek. Ülkemizin geleceği olduğuna inandığımız Sanayi sektöründe Çimento ve Nikel madeni üzerine AR-GE çalışmalarımız devam ediyor ve önümüzdeki 5 yıllık yatırım planlarımız içerisinde bulunuyor. Hedefimiz 5 yıl içerisinde 20.000 kişilik bir istihdam alanı oluşturmaktır.

Bahsettiğiniz üzere AVM alanında kendini ispatlayan Nata Holding,pandemi sürecinde AVM’lerin kapalı kalma durumu şirketiniz ve sizleri nasıl etkiledi? Ve normale uyum süreci hakkında neler söylemek istersiniz?

Kapalı kaldığımız dönemde biz yatırımlara ara vermedik ve pandemide 3 yeni Avm açılışı yaptık. Açılışını önceden yaptığımız alışveriş merkezlerinde yeni döneme uyum sağlamak için renovasyon çalışmalarına hız verdik. Hepimiz için zorlu geçen bir süreç olduğunun farkında olarak bu süreçte iş ortaklarımız olan Perakende sektörüyle el ele verdik ve bu süreci atlatmaya çalışıyoruz. AVM’lerin kapalı kaldığı dönemde hiçbir kiracımıza kira faturası yansıtmadık. Devam eden aylarda indirimli kira faturaları yansıttık ve öyle devam ediyoruz. Devletimizin sağlamış olduğu destek paketleri sektörün ve ekonomimizin ayakta kalması açısından çok olumlu olduğunu söyleyebilirim. Bu sürecin yavaş yavaş sonuna geldiğimizi söyleyebilirim. Şu anda Ciro rakamları pandemi öncesine yaklaştı buda geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

Peki biraz da ortak eğitim hakkında konuşalım. Ortak Eğitim modelimizin iş hayatına yansımaları nasıl oldu ? Öğrencilerimizin bu dönemi daha verimli geçirebilmeleri için verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır ?


Ortak eğitim dönemi aslında TOBB ETÜ’yü diğer üniversitelerden tamamen ayrıştıran en önemli özellik. Mezun olmadan önce öğrencinin kendini geliştirebilmesi ve şirketlerin işleyişini öğrenmek için çok önemli bir avantaj. Mezun olduğunuzda 1 yıllık bir iş tecrübesiyle mezun oluyorsunuz ve bu da mezun olduktan sonra şirketlere yaptığınız başvurularda diğer adaylara göre sizi her zaman bir adım önde kılıyor. Öğrenciler bu dönemi daha verimli geçirmek için verilen görevi hakkıyla yapmaya çalışmadırlar “ben zaten burada geçiciyim “ diye düşünmemeliler çünkü çalıştığınız şirkette öğreneceğiniz en ufak detay sizi ileride çok daha faydalı bir seviyeye getirebilir. Amir / Müdürleriyle etkili iletişim içerisinde olmalılar ve mümkünse toplantılara veya imalata onlarla birlikte katılmalılar.

TOBB ETÜ İşletme bölümü mezunu olarak bölüm ile ilgili yeni eğitim-öğretim yılında aramıza katılan TOBB ETÜ’lü öğrencilerimize neler söylemek istersiniz?
 

İşletme bölümü çok keyifli bir bölüm yaşamınızda karşınıza çıkabilecek muhasebe, pazarlama, müzakere gibi bir çok konuda kendinizi ciddi derecede geliştirebilirsiniz. Daha öncede söylediğim gibi insan odaklı bir üniversite olduğumuz için hocalarımızdan her türlü desteği alabilirler ve eminim ki bu bölümü okurken keyif alarak okuyacaklarına ve mezuniyetlerinden sonrada bu bölümden mezun oldukları için kendilerini çok değerli hissedeceklerine inanıyorum.
 

Sosyal  bir kişiliğe sahip olduğunuzu biliyoruz.Yoğun iş temposundan bir nebze uzaklaşmak için Yusuf Tanık neler yapar ?

Ben evli ve 1 kız çocuk babasıyım , iş yoğunluğumdan sonra öncelikle ailemle vakit geçirmeyi seviyorum. Onlardan kalan zamanlarda ise kitap okuma, yabancı dil eğitimimi geliştirme, yürüyüş, maç izleme , arkadaşlarımla zaman geçirme, Ankaragücü ve Fenerbahçe maçlarına gitmeyi tercih ediyorum.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz ,beklentileriniz nelerdir ?

Öncelikle röportaj için teşekkür ediyorum bu vesileyle derneğimizin yeni yönetimini tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bu yönetimle birlikte çok daha farklı aktivitelerle bir arada olacağız . Mezunlar derneğinden benim en büyük beklentim Mezunlar ve öğrenciler arasındaki iletişimi güçlendirmek olmalı . Bizleri bir araya getirerek birbirimize ne gibi katkılar sağlayabileceğimizi konuşmalıyız.  

2021 yılının Ekim ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyor,başarılarınızın artarak devam etmesini diliyoruz..