HİLAL SENA TERZİ 01.12.2019

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin Aralık ayı röportajlar köşesi bu ay İktisat Bölümü 18’ Mezunumuz Hilal Sena Terzi’yi ağırlıyor.  

Hilal Sena Terzi kimdir ? Sena Hanım,bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Tabi, ailenin en küçüğüyüm.Trabzonluyum.İlkokuldan beri uzun bir zamandır Ankara’da yaşıyorum. Lise öğrenimimi Çankaya Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde İktisat bölümüyle lisans eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 7 aydır da MAN Türkiye A.Ş.’de çalışıyorum.    

Neden TOBB ETÜ?
TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?


Ailenin en küçüğü olduğumu söylemiştim. Abim TOBB ETÜ’nün ilk öğrencilerinden ve ilk mezunlarından. Yıllar önce TOBB ETÜ  ile tanışmama abim vesile oldu. Daha üniversite öğrencisi değilken onun peşinden okuluna defalarca gelmiştim.Sıra üniversite tercihleri yapmaya geldiğinde de düşünmeden TOBB ETÜ’yü yazdım. TOBB ETÜ biz de bir aile geleneği yani.

Bence yaş itibari ile hayatımızın en güzel dönemlerini yaşadığımız süreç üniversite yıllarımıza denk geliyor. Bu dönemde hayatımıza giren insanlar, aldığımız kararlar, yaşadığımız tecrübeler bütün bir hayatımızı etkiliyor. Ben bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum. TOBB ETÜ ’de geçirdiğim eğitim öğretim hayatı benim sadece kariyer hayatımı şekillendirmedi. Şu anda nişanlım, en yakın arkadaşlarım, tanıdığım birçok insan hayatıma TOBB ETÜ ile birlikte girdi, hepsi TOBB ETÜ mezunu. Yani TOBB ETÜ benim hayatımda eğitim-öğretim hayatından çok daha fazlası. Bunun yanı sıra okulda çok kaliteli eğitmenlerden, işin tam da uzmanlarından başka hiçbir okulda alamayacağımız eğitimleri aldık. TOBB ETÜ  mezunlarının her konuda kaliteli yetişmiş, iyi tercihler yapan, şanslı insanlar olduğunu düşünüyorum.
 

Mezuniyetten sonraki iş arama sürecini değerlendirebilir misiniz?

2018 Nisan sonunda mezun oldum. Mezuniyetim talihsiz bir döneme denk geldi. Belki benim dönemimde mezun olanlar aynı şeyleri yaşamışlardır, okuduklarında hislerimi paylaşabilirler. Bildiğiniz gibi TOBB ETÜ’de eğitim hayatımız süresince uzun tatiller yaşamadık. Mezun olduktan sonra “bir süre tatili hak ettim” diyerek sadece tatil yaptığım bir döneme girdim. Ben bu tatilin keyfini sürerken Haziran 2018’de ülkece bir kriz dönemine girdik ve işe alımların bir anda durma noktasına geldiği bir yaz geçti. Firmaların çoğu bir süre iş başvuru sitelerinden ilanlarını çektiler. İş arama sürecim tam da bu döneme denk geldi. Süreç dönem itibari ile çok iç açıcı olmasa da sonuç yüzümü güldürdü.  

Kariyer hayatınızla ilgili neler paylaşmak istersiniz?

Mayıs 2019’dan beri yaklaşık 7 aydır MAN Türkiye A.Ş. Satın alma departmanında çalışıyorum. Burası benim ilk işim. Fakat buradaki ilk iş tecrübemi profesyonel iş hayatı ile değil, 2016 yılında başladığım ilk Ortak Eğitimim ile edinmiştim. Bu sebepten galiba, MAN Türkiye’de TOBB ETÜ  gibi gönülden bağlı olduğum bir yer. MAN Türkiye; yaklaşık 3000 çalışanın olduğu, her gün seri otobüs üretiminin gerçekleştiği, uluslararası bir firma. Ve bu firmanın en aktif departmanlarından birinin çalışanı olmak, gün sonunda işe yarar bir iş yaptığını hissetmek çok büyük bir haz. Kariyerime böyle bir şirkette, sevdiğim bir işi yaparak başladığım için kendimi şanslı hissediyorum.
 

TOBB ETÜ’de Ortak Eğitimlerinizi hangi kurum & kuruluşlarda gerçekleştirdiniz? Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz bu modelin yansımalarından bahsedebilir misiniz ?

Bazen çocukları için üniversite tercihi yapmak isteyen eş dost akraba ile konuşuyoruz. TOBB ETÜ ’yü tercih etsin mi ne dersin sorusu çok sık karşıma çıkıyor. Bu soruya “kesinlikle evet!” cevabını veriyorum ve bu cevabı verebildiğim için okulumla gurur duyuyorum. Bu cevabı vermemin sebebi yalnızca aldığımız lisans eğitimi değil, Ortak Eğitim sistemimiz.

Ben şu an ki kariyer hayatımı Ortak Eğitim sistemimize borçluyum. 2016 yılında ilk Ortak Eğitimimi Man Türkiye A.Ş. / Volkswagen Turkey Regional Office Satın alma departmanında gerçekleştirdim. 14 haftalık ortak eğitimimi sonraki döneme kadar yapacağım tatil süresi ile birleştirerek 4 aya tamamladım. 1 dönem okulda okuduktan sonra ikinci Ortak Eğitimim için de aynı yeri tercih edip staj süremi toplamda 8 aya tamamladım. Son stajım için ise farklı bir sektör görebilmek adına Rönesans Holding Finans departmanını tercih ettim. Bu sürecin sonunda bana en uygun olduğunu düşündüğüm işi görebilme şansı buldum ve tercihimi bu yönde yaptım.

Ben mezun olduğumda iyi şirketlerde toplamda 1 yıllık iş tecrübem vardı. Bu fırsatı başka hiçbir üniversite öğrencisine sağlamıyor. Kendim özel sektörde çalıştığım için söylüyorum, TOBB ETÜ  özel sektöre ne istediğini bilen, özgüvenli, girişken canavar gibi elemanlar yetiştiriyor. Ortak Eğitim öncesi hazırladığı müfredatla bizi önce sosyal hayata, sonra da iş hayatına hazırlıyor. Ortak Eğitim Sistemi ile birlikte de tecrübe kazandırıp daha sağlam adımlar attırıyor. Bu yüzden TOBB ETÜ  mezunu kendini direk belli ediyor.


Tüm bu sebepleri göz önüne aldığımda TOBB ETÜ ’yü TOBB ETÜ  yapan Ortak Eğitim sistemimiz diye düşünüyorum.
 

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin düzenlemiş olduğu etkinliklere yoğun iş temponuza rağmen katılım sağladığınız ve destek verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederiz.Mezunlar Derneği ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?


Asıl ben bu kadar güzel işlere imza attığı için Mezunlar Derneği’ne teşekkür ediyorum. Ne kadar uğraş verdiğinize her etkinlikte yakından şahit oluyorum ve takdir ediyorum.

Gözlemlediğim kadarıyla mezunlarımızda Mezunlar Derneği’nin ne yaptığı ile ilgili soru işaretleri var. Ben fanatik bir TOBB ETÜ  mezunu olarak okulumla ilgili bir işin içinde bulunmaktan, bir yere ait hissetmekten, aynı duyguları aynı amacı paylaştığım insanlarla bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Kariyer konusunda, girişimcilik konusunda, özel sektörde mezunlarımızın dernek aracılığı ile birbirlerine destek olduklarını görüyorum. TOBB ETÜ  mezunları olarak sayımız oldukça yüksek. Dernek, mezunlarına her konuda yardımcı olmak, desteklemek ve bizi bir arada tutmak için çok hevesli. Bu kadar büyük bir aileye sahipken derneğin mezunlarına sağladığı en büyük yarar bu networkun oluşumu bence. Sadece bunun için bile dernekle dirsek temasında olmak her mezunumuzu fazlasıyla mutlu edecektir diye düşünüyorum. Sizin de söylediğiniz gibi “mezunun yeri burası!”. İyi ki de öyle!
 

TOBB ETÜ MED ailesine desteklerinizden dolayı teşekkür eder,kariyer hayatınızda başarılarınızın artarak devam etmesini dileriz..