TOBB ETÜ MED 8.GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ 22/05/2019

Geleneksel TOBB ETÜ Mezunlar Derneği İftar Yemeği, 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü TOBB ETÜ Konferans Merkezi’nde sekizinci kez düzenlendi. İftar Yemeğimize TOBB ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Üyesi ve TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz, TOBB ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Sarınay,TOBB ETÜ Rektör Danışmanı Prof.Dr.Teyfik Demir ve Prof.Dr.Oğuz Ergin,TOBB ETÜ Mezunlar Derneği Yönetimi,mezunlarımız ve aileleri katıldı. Yemeğe katılım diğer yıllar olduğu gibi bu yıl da rekor kırarak 660 kişiyle gerçekleşti.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği Başkanı Burak Tolga Terzi konuşmasında;başkan sıfatıyla 6.iftarı olduğunu ve 5 yıldır bu görevde bulunduğunu belirtti.Derneğimizin kurucu Başkanı Yavuz Arı ve eski Başkanları Orhan Toptaş ve Ahmet Soran‘a katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti ve konuşma sonunda plaket takdimi gerçekleştirdi. 

Terzi,TOBB ETÜ’nün dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education tarafından ‘Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri:Milenyum Üniversiteler’ sıralamasına giren 36 üniversiteden biri olduğunu belirtti.Bugün 6011 mezunumuz ve 5945 öğrencimiz ile birlikte 12 bin üyeli bir camia haline dönüştüklerini, her geçen gün büyüyen bir yapının içinde olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. 

Derneğin prestijli bir mekana kavuşması,Derneğe düzenli gelir elde etmek amacıyla kurulacak olan konteyner çalışmasından bahsetti.TOBB ETÜ ve TOBB ETÜ MED logolu ürünlerin satışının da bu kısımda gerçekleştirileceğini aktardı.Dernek Başkanı Terzi konuşma sonunda,Dernek olarak ilk hedeflerinin,üye sayısını artırmak ,kurumsallaşmak ve mezunlarımızı mesleki niteliklerine göre bir araya getirmek,büyük bir network kazandırmak istediklerini ifade etti. 

Sonrasında sahneye davet edilen Hisarcıklıoğlu yemekte yaptığı konuşmada, TOBB ETÜ MED tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen iftar yemeğinin gelenekselleştiğini belirterek, kurumların gelenekleri ile ayakta durduğunu vurguladı.  

“Gençlik demek gelecek demektir” diyen Hisarcıklıoğlu,TOBB ETÜ’de öğrencilerin Türkiye’deki 217 üniversite içinde ilk ve tek olan eğitim modeli ile eğitim gördüğünü ifade etti.   

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’yü kurarken üç temel hedefleri olduğunu belirterek, “Girişimci yetiştirmek. Özel sektör dostu bürokrat yetiştirmek. Herkesin aradığı nitelikli ve donanımlı çalışan yetiştirmek. Bugün şükürler olsun ki bu üçünü de başardık. Bakın bu zamana kadar yüksek lisans ve doktora dahil 6 bin mezun verdik. Mezunlarımız bu zamana kadar 400’den fazla şirket kurmuş ya da mevcut şirketlerin yönetiminde yer almaya başlamış. Bu girişimci bir üniversite olduğumuzun en somut kanıtı” dedi.  

Hisarcıklıoğlu, dürüstlüğün önemine dikkat çekerek, kazanmak için dürüst olmak gerektiğini söyledi.   

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, “inisiyatif almaktan korkmayın. Hayal kurun, hedefler koyun. Hedefleriniz doğrultusunda çalışın. Kaybetmekten korkmayın. Kaybederek kazanmayı öğreniriz” dedi.   

Mezunlardan değişimi takip etmelerini isteyen Hisarcıklıoğlu, girişimci ruhu kaybetmemelerini, eski köye yeni adet getirmelerini tavsiye etti.  Hisarcıklıoğlu, kimseyi dini, mezhebi, etnik kökeni, siyasi görüşü nedeniyle ötekileştirmemelerini, birbirlerini sevmelerini öğütledi.   

TOBB ETÜ Rektör Danışmanı Prof.Dr.Oğuz Ergin konuşmasında ise; Türk iş dünyasının çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan bir üniversite olan TOBB ETÜ tarafından, toplumsal sorumluluk ve eğitimde fırsat eşitliği misyonları ışığında hayata geçirilen İş Dünyası Burs Programı’ndan bahsetti.   

Etkinlik sonrası Hisarcıklıoğlu ve Dernek Başkanı Terzi yemeğe katılan 2009 Mezunlarına Mezuniyetlerinin 10. Yıl anısına birer plaket takdim ettiler.Ayrıca Mezunlar Derneği Başkanımız Burak Tolga Terzi tarafından, Derneğimizin eski Başkanlarına TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’ne hizmetlerinden dolayı birer teşekkür plaketi takdim edilmiştir.  

TOBB ETÜ ailesine sahip çıkan ve bizleri yalnız bırakmayan tüm TOBB ETÜ mezunlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.