TOBB ETÜ 2019-2020 VE 2020-2021 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI MEZUNİYET TÖRENİ 09/07/2021

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ 2019-2020 ve 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, mezunlara tavsiyelerde bulunarak, “Aman ha hayatı ıskalamayın. Mutlaka dünya vatandaşı olun, bol bol seyahat edin, yeni kültürler öğrenin, okumaktan, araştırmaktan hiç vazgeçmeyin. Başkasının değil, kendi hikayenizin kahramanı olun” dedi.​
Hisarcıklıoğlu, en çok övündüğü projesinin TOBB ETÜ olduğunu belirterek, TOBB ETÜ’nün, Türk iş dünyasının, özgür düşünen, bilgiyi takip eden, hızlı öğrenen, teknoloji üreten, icat çıkaran yeni bir nesli Türkiye’ye kazandırma projesi olduğunu söyledi.

Öğrencileri, mezunları, velileri, akademisyen ve iş dünyası temsilcileriyle, TOBB ETÜ olarak büyük bir aile olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Çok şükür bugün dünyanın en iyi genç üniversiteleri arasındayız. Bilimsel araştırma programlarımız hızla gelişiyor, yüksek lisans, doktora öğrencisi ve öğretim üyesi sayımız hızla artıyor. Bu süreçte öğretim üyesi olarak tekrar aramıza katılan mezunlarımız da var. TOBB ETÜ’lü öğrencilerimizin, mezunlarımızın ve hocalarımızın başarılarıyla göğsümüz kabarıyor. Hem ulusal hem uluslararası arenada bizi en iyi şekilde temsil ediyorlar” dedi. 

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’de Kuluçka Merkezi’nin bir proje fabrikası haline dönüştüğüne, hocalarının dünyanın en etkili bilim insanları arasında gösterildiğine dikkat çekerek, “Bunlar gösteriyor ki ektiğimiz tohum tuttu. TOBB ETÜ artık dünyaya fikir ve teknoloji ihraç eden bir üniversite haline geldi” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, “Belki akademik alanda çalışmaya devam edecek, belki kendi şirketinizi kuracak, belki de kamu kurumlarında ya da kurumsal şirketlerde hayata atılacaksınız. Ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun girişimci ruhunuzu asla kaybetmeyin! TOBB ETÜ mezunları olarak sizi diğerlerinden ayıran en temel özellik budur” dedi. 

Mezunlara tavsiyelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, hayal kurmalarını, hedef koymalarını, çok çalışmalarını ve kaybetmekten korkmamalarını, eski köye yeni adet getirmelerini ve kendi anayasalarını, ilkelerini belirlemelerini istedi. 

Mezunların artık 1,5 milyonluk Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ailesinin bir parçası olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de nereye, hangi şehre, hangi ilçeye giderseniz gidin, çalacak bir kapınız var. Bunu avantaja çevirmek sizlerin elinde. Bizi, üniversitenizi her zaman yakından takip edin. Mezunlar Derneğine mutlaka üye olun ve faaliyetlerine katılın. Unutmayın, artık devir sadece know-how değil know-who devri. TOBB ETÜ ruhunu hayat boyu yaşatın. Ben inanıyorum ki sizler sayesinde; Türkiye, yüksek gelirli, müreffeh bir ülke olacak. Bu ülkenin sizin gibi gençlere ihtiyacı var. Dilinden, dininden, kimliğinden, görüşünden, mezhebinden dolayı kimseyi ötekileştirmeyin. Türkiye ne çektiyse, hep korkularına esir olmaktan, yanındaki arkadaşını, öteki diye görmekten çekti. Minnettar olduğumuz önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri başarılı gençlerin yardımıyla meydana gelir’. İşte onlar sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz, inanıyoruz. Her zaman yanınızdayız. Yolunuz, bahtınız açık olsun” şeklinde konuştu. 

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Erhan Burak Aydın konuşmasında, TOBB ETÜ Mezunlar Derneği olarak kendimize, üniversitemize sahip çıkma hedefi koyduk. Bu okula sahip çıkma görevi bizlere ait, bundan sonraki süreçte bu sermayeyi hep birlikte yiyeceğiz. Bizler dernek olarak maddi manevi her desteğe hazırız. Derneğimiz, TOBB ve TOBB ETÜ’nün ömrümüz boyunca bizimle birlikte olacağından hiç şüpheniz olmasın. Hayatınız boyunca hatırlayacağınız bu güzel ortamın tadını çıkarmanızı ve mezuniyetinizin hayırlara vesile olmasını diliyor, TOBB ETÜ Mezunları olarak aramıza hoşgeldiniz diyerek konuşmasını sonlandırdı.